RU

День вишиванки

День вишиванки
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 16 Травня (Третій четвер травня. У 2024 році – 16 травня)

День вишиванки - свято, покликане зберегти та популяризувати споконвічні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення - щорічно в третій четвер травня. Цього дня всі охочі, як в Україні, так і за кордоном одягають на себе вишиванки та приходять у них на роботу чи навчання.

Історія свята. Авторка ідеї свята День вишиванки - письменниця і журналістка Леся Воронюк, яка 2006 року, бувши студенткою факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, запропонувала колегам по навчанню в один день прийти до вишу у вишиванках. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка одного зі студентів-одногрупників, яку він регулярно одягав на пари, як і багато інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам і студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки вдягнули кілька десятків студентів і кілька викладачів факультету. Їх підтримали колеги з інших вишів, а також бібліотеки, школи, дитячі садки. Протягом наступних років акція вийшла на всеукраїнський, а потім і на міжнародний рівень. День вишиванки підтримала українська діаспора по всьому світу.

Основна мета свята - збереження українських національних цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Свято запрошує кожного українця до вчинення простого вчинку - вдягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання, підкресливши свою причетність до української культурної традиції.

Цього дня з ініціативи студентів, школярів, громадських і культурних діячів проводяться концерти, марші вишиванок, конкурси, вечірки, ярмарки.

Уже традиційно в День національного вбрання організовують цікаві конкурси в мережі, як-от "Найкраща вишиванка" або "Найкраще фото у вишиванці". Фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а також і українці за кордоном.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі