RU

День археолога

День археолога
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine

День археолога - професійне свято археологів України. Відзначається щорічно 15 серпня. До 2008 року свято в Україні було неофіційним.

Свято встановлено в Україні указом президента від 6 серпня 2008 року враховуючи вагомий внесок українських вчених-археологів у розвиток вітчизняної археології, дослідження, збереження, популяризацію археологічної спадщини України та на підтримку ініціативи громадськості.

Історія свята. Археологія в сучасному світі є дуже важливою наукою, яка дає нам змогу відкрити завісу таємниць стародавніх цивілізацій, дає змогу вивчити культуру та побут різних епох, а також знайомить з рештками стародавніх тварин і рослин.

Обрана дата свята не пов'язана з будь-якою конкретною подією або відкриттям, і версій того, звідки вона з'явилася, існує досить багато.

На території СРСР традиція цього свята (як неофіційного) сягає Трипільської експедиції 1940-1950-х років, яку очолювала видатна археологиня Тетяна Сергіївна Пасєк (день народження - 15 серпня).

Уперше День археолога на території СРСР святкували у 1947 році археологи Волго-Донської археологічної експедиції під керівництвом Бориса Міхліна. Відтоді це свято відзначали всі археологічні експедиції, які перебували на дослідженнях "у полі". Цього дня новачків посвячують в археологи за всіма правилами давніх містерій.

День археолога

Професія археолог. Археолог (грец. archaios - стародавній і logos - вчення) - це історик, який вивчає побут і культуру стародавніх людей за збереженими рештками їхньої життєдіяльності. Людьми, які служать археології, рухає потяг до старовини і непізнаних фактів з історії людської цивілізації, а також авантюризму і пригод. При цьому археологія не обмежується лише сушею, а охоплює також і підводний світ, де також постійно ведуться наукові роботи.

Професія археолога була популярна ще в Стародавньому Римі та Греції. Уже тоді люди знали про кам'яне, бронзове і залізне століття, проводили розкопки і знаходили стародавні архітектурні пам'ятки. В епоху Відродження проводилися численні розкопки, основною метою яких було добування античних скульптур. Археологія як наука сформувалася тільки на початку ХХ століття і сьогодні являє собою розділи, що вивчають різні галузі культур і епох.

До основних завдань роботи археолога входить проведення розкопок для пошуку джерел дослідження. Археологію часто порівнюють з роботою детектива. Це творча професія, оскільки доводиться використовувати уяву й абстрактне мислення, щоб відтворити первозданну картину світу минулого. Вчені-археологи працюють ніби з окремими елементами мозаїки, яку потрібно зібрати докупи, щоб розв'язати загадку. Іноді на повне розкриття таємниці будь-якої стародавньої культури або археологічної пам'ятки йдуть роки.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі