RU

День банківських працівників

День банківських працівників

День банківських працівників - професійне свято всіх працівників банківської системи України, яке відзначають щорічно, 20 травня.

Історія. Це професійне свято засновано указом президента на знак важливої ролі банківської системи та значного внеску працівників банківської сфери в розвиток економіки держави і забезпечення фінансової стабільності. Відзначається щорічно 20 травня.

Банківська система України бере свій відлік з березня 1991 року, коли Верховна Рада ухвалила закон України про банки і банківську діяльність. Система є дворівневою і складається з Національного банку України (центральний банк, що проводить єдину державну грошово-кредитну політику з метою забезпечення стабільності національної грошової одиниці - гривні), а також банків різних видів і форм власності (створюються на акціонерних або пайових засадах юридичними та фізичними особами).

На 1 січня 2009 року в Україні було зареєстровано 198 банків, частка іноземного капіталу в статутному капіталі банків становила 36,7%.

На початок 2016 року в Україні залишилося 117 банків, до грудня 2016 року - 98, з них 40 фінустанов працюють з іноземним капіталом.

Свої функції банки реалізують шляхом виконання таких операцій, як залучення коштів підприємств, установ, організацій, населення на депозитні рахунки, кредитування суб'єктів господарської діяльності та громадян, вклади в цінні папери, формування касових залишків і резервів, формування інших активів, касове та розрахункове обслуговування, виконання валютних та інших банківських операцій.

Асоціація українських банків (АУБ). У 1990 році в Україні створено Асоціацію українських банків як незалежну, некомерційну організацію. АУБ об'єднує комерційні банки, що діють у країні, та представляє їхні інтереси у відносинах із Нацбанком, Верховною Радою, Адміністрацією президента, Кабінетом міністрів України, Державною фіскальною службою, Верховним судом України та іншими державними і недержавними установами й організаціями. Призначення АУБ полягає у сприянні розвитку банківської системи України. Членами АУБ є комерційні банки. Також до складу АУБ входять 6 регіональних банківських спілок - Дніпропетровська, Харківська, Кримська, Київська, Одеська та Асоціація банків Львівщини. Крім того, до складу АУБ входять Міжнародний інститут фінансів, Українська міжбанківська валютна біржа, Українська фінансово-банківська школа та ін.

Будівля НБУ (історична довідка). Національний банк України - головний банк країни - розташований у Києві на вулиці Інститутській, де понад півтора століття тому, у 1839 році, було засновано контору Державного комерційного банку в Києві. Згодом для неї купили великий двоповерховий будинок у стилі ампір на тій самій вулиці, що належав київському дворянству. Однак операції банку розрослися, і стало очевидно, що будівля вже не може задовольнити потреби контори. Вирішено було будувати нову сучасну будівлю за проєктом архітектора Олександра Кобелєва.

Будівництво почалося восени 1902 року знову-таки на вулиці Інститутській, поруч зі старою будівлею. На кожен вид робіт влаштовували конкурс між солідними, відомими фірмами, а облицювати будівлю штучним каменем і виконати художні роботи всередині було доручено італійському скульптору Еліо Саля.

1 серпня 1905 року (за старим стилем) контора перенесла свої операції до нової, зведеної за останнім словом техніки, двоповерхової будівлі з цокольним і підвальним поверхами. Вона була оснащена центральним паровим опаленням, електричним освітленням, подвійною вентиляційною системою. Ба більше, забір повітря для вентиляції здійснювався зі спеціально розбитого у дворі банку розарію. Щоранку вмикалися спеціальні повітрозабірники, і на всі поверхи робочих приміщень подавався п'янкий аромат квітів. У дворі було споруджено кам'яний флігель, на чотирьох поверхах якого розміщувалися квартири для службовців.

Хоча розміри приміщень банку визначалися з таким розрахунком, щоб "задовольнити потреби не менше ніж на 50 років", уже 1933 року (у зв'язку з майбутнім перенесенням столиці України з Харкова до Києва) будівля контори Держбанку перестала задовольняти зрослі потреби міста. Тому надбудували ще два поверхи, знову з використанням новітніх на той час технологічних прийомів і художнім оздобленням. Сьогодні будівля, в якій розміщується Національний банк України, є за своїми художніми якостями однією з найкращих будівель Києва XX ст.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі