RU

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Благовіщення Пресвятої Богородиці
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 25 Березня (25 березня)

Благовіщення Пресвятої Богородиці - одне з 12 головних (двунадесятих) свят у православному календарі. Благовіщення означає "блага" або "добра" звістка. Цього дня Діві Марії з'явився архангел Гавриїл і сповістив їй про прийдешнє народження Ісуса Христа - сина Божого і спасителя світу.

З 2024 року Благовіщення Пресвятої Богородиці українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни святкували Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня, то після переходу на новий календар його святкують 25 березня.

Історія. До 14 років Пресвята Діва виховувалася в храмі, а потім, згідно із законом, повинна була залишити храм, як така, що досягла повноліття, і або повертатися до батьків, або вийти заміж. Священники хотіли видати її заміж, але Марія оголосила їм про свою обіцянку Богові - залишитися назавжди Дівою. Тоді священники заручили її далекому родичу, вісімдесятирічному старцю Йосипу, щоб він дбав про неї і охороняв її дівоцтво. Живучи в Галілейському місті Назареті, в домі Йосипа, Пресвята Діва Марія вела таке саме скромне й усамітнене життя, як і при храмі.

Через чотири місяці після заручин, Ангел з'явився Марії, коли вона читала Святе письмо і, увійшовши до неї, сказав: "Радуйся Благодатна! Господь із тобою! Благословенна ти між жінками". Архангел Гавриїл сповістив їй, що вона знайшла найбільшу благодать у Бога - бути матір'ю сина Божого.

Марія в подиві запитала Ангела, як може народитися син у тієї, яка не знає чоловіка. І тоді Архангел відкрив їй істину, яку він приніс від Бога: "Дух Святий знайде на тебе, і сила Всевишнього осяє тебе; тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим". Осягнувши волю Божу і цілком віддаючи себе їй, Пресвята Діва відповідала: "Се, раба Господня; нехай буде мені за словом твоїм".

Цього дня на Русі здавна під час святкового богослужіння звершували особливий чин хлібопереломлення, після чого благословенні "благодатні" хліб і вино роздавали парафіянам. Патріарх підносив хліб самому государеві, який обов'язково був присутній у це свято на службі в домовому соборі Кремля.

Свято Благовіщення Пресвятої Богородиці здавна було одним з улюблених свят на Русі. Навіть "птах гнізда не звиває в цей день" - казали наші предки.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі