RU

День моряка

День моряка
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine

День моряка або день мореплавця (Day of the Seafarer) - є професійним святом і всесвітнім днем моряка і проводиться щороку 25 червня. Це професійне свято - яскраве свідчення глибокої поваги до всіх працівників моря. Відтоді цього дня люди по всьому світу висловлюють подяку морякам за внесок у світову економіку і в розвиток суспільства.

Історія свята. Свято відносно молоде і засноване було нещодавно. 24 червня 2010 року держави-члени Міжнародної морської організації (IMO), що входять до Організації Об'єднаних Націй, на Манільській конференції підписали резолюцію №19, яка затвердила День моряка міжнародним професійним святом, та оголосили, що з цього моменту День моряка святкують 25 червня кожного року. Професія моряка є, без перебільшень, однією з найлегендарніших професій у всьому світі. Споконвіку трудівники моря здійснювали і продовжують здійснювати різноманітну і таку необхідну всім нам роботу. Весь світовий океан, річки, озера і водойми є невід'ємною частиною всієї нашої історії, культури та економіки. Вода - це та стихія, міць якої здатна поглинути навіть найсміливішу людину, але яка завжди ділилася з нами життям, відкривала для нас нові шляхи, підказувала геніальні рішення.

День моряка в Украине

Варто зазначити, що встановлена дата більшою мірою присвячена прославлянню праці саме морякам торгового флоту. Його головна мета: познайомити світову спільноту з нагальними проблемами людей цієї професії. Згідно зі статистичними даними ООН, на торговельному флоті трудиться понад 1,5 мільйона моряків, які забезпечують доставлення 90% всіх товарів світу.

Традиції моряків. У моряків є свої морські традиції, яких вони свято дотримуються. Наприклад, кумедна церемонія, пов'язана з першим перетином екватора. Екватор, як відомо, - це така уявна, але цілком певна лінія, що розділяє нашу планету на дві півкулі: північну і південну. Згідно з традицією на морських кораблях, чи то торгове судно, чи то військовий крейсер, під час перетину екватора на борту судна влаштовують свято Нептуна, а морякам, які вперше перетинають екватор, влаштовують церемонію посвяти. Це одна з найяскравіших і найбарвистіших подій у судновому житті. Морський бог Нептун з'являється на судно і після нетривалої бесіди з капітаном, тут же на палубі хрестить моряків, які вперше відвідали його володіння. "Хрестили" - з ранцевих дегазаторів - приладів, що нагадують садові обприскувачі. Води не шкодували, а потім кожному "хрещеному" вручали диплом про перетин екватора.

Торговый флот Украины

Майже на всіх морях суворо дотримуються належного табу - свистіти в морі не можна. Від цього може змінитися вітер або початися шторм. У багатьох народів свист узагалі вважається гріхом, бо свистіти можуть тільки чорти. Свист дратує і гнівить богів.

Сережка в правому вусі оберігає від ревматизму й ослаблення зору. Велику золоту сережку носили моряки, які пройшли повз мис Горн.

Існує повір'я, що морські чайки - це хоронителі душ людей, загиблих під час корабельних аварій. Жалібний крик чайок - це вимога покійних поховати їх за християнським звичаєм - у землі.

Татуювання - нанесення на тіло малюнків за допомогою вколювання в шкіру фарби, було давнім звичаєм мореплавців. У такий спосіб вони намагалися здобути прихильність у морських богів і благополучно повернутися на батьківщину.

День моряка в Україні. Україна святкує День моряка разом з усією планетою. Станом на 2015 рік, у сфері водного транспорту в Україні діють 38 державних підприємств з оборотом близько 10 млрд грн на рік, 5 тисяч галузевих суб'єктів господарювання, а близько 100 тисяч українських громадян обрали професію моряка.

В Україні налічується 13 континентальних морських портів, пропускною спроможністю 262 млн тонн на рік, у яких працюють 25 тисяч співробітників. На внутрішніх водних шляхах діють 16 річкових портів і терміналів пропускною спроможністю 60 млн тонн на рік.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 30 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі