RU

День науки

День науки
Джерело фото: depositphotos.com

День науки - професійне свято, чия робота так чи інакше пов'язана з науковими вишукуваннями, яке відзначають щороку в третю суботу місяця травня.

Історія свята. Професійне свято працівників науки встановлено указом президента Леоніда Кучми у 1997 році на підтримку ініціативи відомих учених, наукових установ, а також професійних спілок України.

Вищою науковою самоврядною організацією України є Національна академія наук, яка була заснована 27 листопада 1918 року в Києві. Її першим президентом був видатний вчений зі світовим ім'ям академік Володимир Іванович Вернадський. З 1962 року по 2020 рік НАН очолював всесвітньовідомий учений у галузі металургії, зварювання та технології металів, організатор науки, державний і громадський діяч академік Борис Євгенович Патон. Одночасно Патон був президентом Міжнародної асоціації академій наук (з 1993 року).

НАН організовує і здійснює фундаментальні та прикладні наукові дослідження з найважливіших проблем природничих, технічних, суспільних і гуманітарних наук. У НАН функціонують три секції: фізико-технічних і математичних наук; хімічних і біологічних наук; суспільних і гуманітарних наук. Секції складаються з 14 відділень наук: математики, інформатики, механіки, фізики та астрономії, наук про Землю, фізико-технічних проблем матеріалознавства, фізико-технічних проблем енергетики, ядерної фізики та енергетики, хімії, біохімії, фізіології та молекулярної біології, загальної біології, економіки; історії, філософії та права; літератури, мови та мистецтвознавства.

В академії діють п'ять регіональних наукових центрів подвійного з Міносвіти підпорядкування: Донецький (Краматорськ, Донецька область), Західний (Львів), Південний (Одеса), Північно-східний (Харків), Придніпровський (м. Дніпро).

Основа НАН України - це науково-дослідні інститути та прирівняні до них наукові установи. Станом на 2016 рік в академії діють 168 наукових установ і 46 організацій дослідно-виробничої бази.

За даними на початок 2016 року, у Національній академії наук України налічується 18346 наукових співробітників, серед них 2530 докторів наук і 7603 кандидати наук.

На лютий 2016 року до складу НАН входять 197 дійсних членів (академіків), 379 членів-кореспондентів і 104 іноземних члени.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі