RU

День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років

День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
День пам'яті та примирення

День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років - державне свято України, яке відзначають щороку 8 травня, починаючи з 2024-го року. Державне свято було встановлено 29 травня 2023 року Верховною Радою України замість Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня, що припадав на один день із радянським Днем перемоги.

Історія. 22 листопада 2004 року Генеральна асамблея ООН проголосила 8 і 9 травня Днями пам'яті і примирення і, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, визволення та відзначення, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи ООН, неурядовим організаціям і приватним особам щороку відповідним чином відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам'яті всім жертвам Другої світової війни.

У більшості країн Європи, а також у США та Великій Британії свято перемоги у Другій світовій війні відзначають 8 травня, коли 1945 року о 22:43 за центрально-європейським часом було підписано беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини. А за московським, через різницю в часі, капітуляцію було підписано о 00:43 наступного дня - 9 травня.

У СРСР з нагоди 9 травня проводилися масштабні паради з виступом і зверненням до народу перших осіб союзної держави, за участю військової техніки. Головний парад проходив у Москві на Красній площі. Цього дня урочисто покладали вінки і квіти на могили невідомого солдата, братські кладовища тощо.

До 2015 року Україна разом з іншими країнами СНД святкувала 9 травня День Перемоги у Великій вітчизняній війні (1941-1945 рр.). День Перемоги - червоний день календаря, в Україні, Росії, Білорусі та інших країнах колишнього Радянського Союзу є святковим і неробочим днем.

У 2015 році в рамках декомунізації Верховна Рада України ухвалила закон про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, яким встановила 8 травня Днем пам'яті та примирення, а замість радянського свята День перемоги був встановлений День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який щорічно відзначається 9 травня.

Символом цього дня став червоний мак, а гаслом - "1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо". Меморіальні заходи цього дня відрізняються від Дня перемоги радянського зразка тим, що акцент робиться не на святкуванні, а на вшануванні пам'яті жертв Другої світової.

Ветеранам війни, учасникам бойових дій та інвалідам окремих категорій надано різні пільги (на проїзд, комунальні тарифи, медобслуговування, путівки в оздоровчі комплекси тощо) і доплати до пенсій. Однак із року в рік в урочистостях і святкових заходах дедалі менше і менше участь беруть самі ветерани, кількість яких постійно зменшується.

Для нащадків і тих, хто не став свідком тієї страшної війни, в українській столиці функціонує унікальний Меморіальний комплекс "Національний музей історії України у Другій світовій війні", відкритий 9 травня 1981 року. Його зібрання налічують понад 300 тис. унікальних експонатів. У червні 1996 року указом президента України Леоніда Кучми музею надано статус національного.

29 травня 2023 року Верховна Рада зробила День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 років 8 травня державним святом, скасувавши День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі