RU

День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження

День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 25 Травня (Остання субота травня. У 2024 році – 25 травня)

День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження - професійне свято України. Відзначається щорічно в останню суботу травня.

Історія. День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження відзначається щорічно в останню суботу травня. Свято встановлено указом президента Леоніда Кучми у 1999 році, що свідчить про визнання з боку держави значного внеску працівників видавничо-поліграфічного комплексу в розвиток науки, культури, освіти, усіх сфер життя суспільства.

Першу на Русі друкарню створив Іван Федоров (бл.1510-1583 рр.), якого й називають першодрукарем. Вважається, що саме цей гуманіст-просвітитель XVI століття, інженер-поліграфіст започаткував українське, російське та білоруське книгодрукування. Водночас низка вітчизняних і закордонних учених довели, що книгодрукування в Україні виникло в ХV ст. Тобто задовго до прибуття Федорова до Львова і заснування там у 1572-1573 рр. друкарні та видання у 1574 році "Апостола" на західноукраїнських землях існувало книгодрукування. Історичні документи, знайдені в Центральному державному історичному архіві у Львові, вказують на існування в цьому місті друкарні Степана Дропана ще у 1460 році.

Місцем українського друкарства була також Волинь, зокрема - Острозька друкарня, де у 1581 році надруковано Острозьку Біблію - перше повне видання всіх книг Священного писання церковнослов'янською мовою. На початку XVІІ ст. потужним видавничим центром став Київ, зокрема - Києво-Печерська друкарня, першою книгою якої став "Часослов".

За даними Книжкової палати України ім.Федорова, у 2016 році в Україні було випущено 18136 найменувань книжок і брошур накладом 42 млн 270,1 тис примірників. Ці показники перевищують дані 2015 року на 1343 найменування і 12 млн 689,7 тис примірників.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі