RU

День працівників ракетно-космічної галузі України

День працівників ракетно-космічної галузі України
Джерело фото: depositphotos.com

День працівників ракетно-космічної галузі України – національне професійне свято, всіх службовців та працівників ракетно-космічної галузі України, яке відзначається в Україні щороку, 12 квітня. Припадає також на Міжнародний день космонавтики.

Історія. День працівників ракетно-космічної галузі України заснований у 1997 році указом президента Леоніда Кучми з огляду на "значний внесок працівників цієї галузі у наукові дослідження, створення сучасної ракетно-космічної техніки та впровадження високих космічних технологій у народне господарство".

Професійне свято працівників ракетно-космічної галузі України, як і День космонавтики в СРСР, відзначають щорічно 12 квітня. Саме цього дня 1961 року вперше у світі було здійснений політ людини у космос. На орбіту Землі вивели перший у світі космічний корабель-супутник "Схід" з людиною на борту - пілотом-космонавтом Юрієм Гагаріним. Старт корабля "Схід" відбувався на космодромі Байконур. Політ тривав 108 хвилин, за цей час "Схід" облетів навколо земної кулі. Президія Верховної Ради СРСР ухвалила щороку цього дня, 12 квітня, відзначати День космонавтики.

З 19 листопада по 5 грудня 1997 р. було здійснено політ у космос першого космонавта України Леоніда Каденюка. Вперше у космосі побували державний герб, український прапор та пролунав гімн незалежної України.

Виходячи з необхідності збереження та подальшого розвитку на користь незалежної України науково-технічного та виробничого потенціалу космічної галузі, у 1992 році було створено Національне космічне агентство України (НКАУ) при Кабінеті міністрів України. У 1998 р. була сформована національна космічна галузь шляхом передачі у підпорядкування НКАУ підприємств та організацій, які довгі роки працювали в цьому напрямку.

Станом на кінець 2016 р. до сфери управління ДКАУ входять понад 30 промислових підприємств, науково-дослідних інститутів та конструкторських бюро, в яких працюють близько 27 тисяч висококваліфікованих фахівців, 176 кандидатів та 15 докторів наук.

Лідерами зі створення ракетно-космічних комплексів та систем є ГКБ Південне, спеціальне конструкторське бюро Арсенал, АТ Хартрон та Інститут радіотехнічних вимірів. Головне підприємство з випуску ракет-носіїв та космічних апаратів - ПЗ Південний машинобудівний завод ім.Макарова (1986-1992 рр. його генеральним директором був Леонід Кучма).

Приладобудівні підприємства галузі: Хартрон, Комунар, Київприлад, Елміз – серійно виробляють системи управління для ракет-носіїв Дніпро, Циклон, Союз, Протон, Рокот, Стріла та багатьох космічних апаратів, апаратуру стикування Курс для МКС, прилади для космічних кораблів Союз та Прогрес.

Україна є учасником таких міжнародних проєктів, як "Циклон-4" (у 2007 р. було створено СП Алкантара-Циклон-Спейс, у 2010 р. розпочалося масштабне будівництво у Бразилії. Україна для проєкту створювала ракету-носій, вузли та агрегати наземного комплексу ), "Морський старт" (у 2009 році Міжнародний конгрес астронавтики визнав цей проєкт науково-технічним проривом), "Наземний старт", "Дніпро" (початок реалізації у 1999 р., у 2011 р. ракета-носій "Дніпро" запустила космічний апарат дистанційного зондування Землі Січ-2 вагою 176 кг), "Egyptsat" (супутник створений на замовлення Єгипту, 2007 р. виведений на орбіту). У 2004 р. у космос було виведений перший український мікросупутник Мікрона.

У квітні 2013 р. з космодрому Уоллопс (Вірджинія, США) відбувся перший демонстративний запуск ракети-носія середнього класу Антарес, основну конструкцію першого ступеня було розроблено фахівцями КБ Південне, виготовлено на Південному машинобудівному заводі ім. Макарова в кооперації з іншими українськими підприємствами.

Українські фахівці також беруть участь у розробці та виготовленні двигуна європейської ракети Вега (перший запуск відбувся у лютому 2012 р.).

Для Міноборони України ДКАУ створює багатофункціональний оперативно-тактичний ракетний комплекс Сапсан.

У всьому світі 12 квітня відзначається як Всесвітній день авіації та космонавтики.

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 24 Червня 2024г (Пн):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі