RU

День російської мови

День російської мови
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 6 Червня (6 червня)

День російської мови - відзначають 6 червня, у день народження Олександра Сергійовича Пушкіна: в ООН засновано у 2010 році; у Російській Федерації свято засновано у 2011 році.

Історія свята. У 2010 році Департамент зі зв'язків із громадськістю Організації об'єднаних націй запропонував установити персональні дати, в які слід віддавати належне мовам організації. Однією з цілей створення свята було підтримання рівноправності всіх шести офіційних мов ООН (англійської, арабської, іспанської, китайської, російської та французької), а також привернення уваги до різних і культурних традицій. На кожну з офіційних мов Організація об'єднаних націй виділила в календарі шість днів, по одному дню на кожну. Так у російської мови з'явилося особливе свято: тепер носіїв, викладачів і фахівців з неї вітають 6 червня. У Росії свято було затверджено 6 червня 2011 року.

День русского языкаДата урочистої події була обрана не випадково - це день народження Олександра Сергійовича Пушкіна - відомого поета, прозаїка, драматурга, публіциста, критика, основоположника нової російської літератури. Ще за життя Пушкіна склалася його репутація найбільшого національного російського поета. Пушкін є основоположником сучасної російської літературної мови. Поет створив яскраву картину російської душі, слов'янського світу, використовуючи все багатство і глибину фарб російської мови. О.С.Пушкін написав багато найвидатніших літературних творів, які цінуються в усьому світі. Багато освітніх установ включають у програму навчання його творчість: вірші, оповідання, поеми, балади тощо. Одні з найвідоміших це: романтичні південні поеми "Кавказький бранець", "Бахчисарайський фонтан", поема "Руслан і Людмила", поема "Мідний вершник", роман у віршах "Євгеній Онєгін", твори на історичні теми "Дубровський", "Борис Годунов", "Капітанська дочка", "Історія Пугачова" та інші.

Російська мова - одна зі східнослов'янських мов, є однією з найпоширеніших мов світу - шостою серед усіх за загальною чисельністю тих, хто розмовляє нею, та восьмою за чисельністю тих, хто володіє нею як рідною; вона є також найпоширенішою слов'янською та найпоширенішою в Європі - географічно та за числом носіїв мови як рідної.

Російська мова є державною в Російській Федерації, Білорусі, Казахстані, Киргизії та деяких інших країнах, основна мова міжнародного спілкування в Центральній Євразії, у Східній Європі, у країнах колишнього Радянського Союзу, одна з шести головних в ООН, ЮНЕСКО та інших міжнародних організаціях.

Кількість тих, хто володіє російською в Росії, становить 137,5 млн осіб (2010). Загалом у світі нею розмовляють близько 260 млн осіб (2014).

Крім Дня російської мови до переліку свят, складеного ООН, увійшли також дати, покликані віддати щорічну шану й іншим офіційним мовам світу. Так, 23 квітня, у День народження Вільяма Шекспіра громадськість відзначає День англійської мови; 20 березня, у Міжнародний день франкофонії - День французької мови; 20 квітня, у День пам'яті засновника китайської писемності Цан Цзе - День китайської мови тощо.

У такі дні в країнах-колисках тієї чи іншої мови організовують різні тематичні заходи. Це концерти з виступами на них фольклорних ансамблів, літературні виставки, вікторини, конкурси, семінари та лекції, показ кінофільмів про історію писемності, кулінарні заходи з приготуванням і дегустацією страв національної кухні тощо. Крім того, до таких специфічних дат приурочують проведення мовних експрес-уроків. Вони дають можливість і будять у поліглотів бажання вивчити ще одну офіційну мову Організації Об'єднаних Націй.

Фото: iStock/Global Images Ukraine 

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі