RU

День української писемності та мови

День української писемності та мови
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 27 Жовтня (27 жовтня)

День української писемності та мови - свято розвитку державної мови, яке щороку відзначається в Україні 27 жовтня.

День української писемності та мови - заснований у листопаді 1997 року указом президента Леоніда Кучми "на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови у консолідації українського суспільства". Відзначався щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті преподобного Нестора Літописця, київського письменника-літописця.

28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про зміну дати святкування з 9 листопада на 27 жовтня. Зміни були внесені через перехід Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар.

Історія. Нестор народився у 50-х роках XI століття у Києві. У 17 років став послушником Києво-Печерської обителі. Основним його послухом у монастирі стала книжкова справа.

Став творцем перших зразків давньоруської житійної літератури - "Читання про Бориса і Гліба" та "Житіє Феодосія Печерського", написаних у 80-х роках ХІ ст.

Вершиною творчості вважається "Повість врем'яних (минулих) літ" (1113). "Се повести временных лет, откуда есть пошла земля Русская, кто в Киеве нача первее княжить и откуда Русская земля стала есть", - так з перших рядків визначив мету своєї праці преподобний Нестор. Серед джерел автор використовував російські літописні склепіння та оповіді, монастирські записки, візантійські хроніки Іоанна Малали та Георгія Амартола, різні історичні збірки, оповідання 90-річного старця-боярина Яна Вишатича, торговців, воїнів, мандрівників.

Мощі преподобного Нестора Літописця спочивають у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі