RU

Європейський день боротьби проти смертної кари

Європейський день боротьби проти смертної кари

26 вересня 2007 року Комітет міністрів Ради Європи вирішив започаткувати "Європейський день боротьби проти смертної кари", який проводитиметься щорічно 10 жовтня. Cовет Європи був першопрохідцем у справі скасування смертної кари, внаслідок чого Європа з 1997 року де-факто є простором, вільним від смертної кари. Проведення цього дня є європейським внеском у щорічний Всесвітній день боротьби проти смертної кари, що відзначається того ж дня.

Cовет Європи виходить з того, що смертній карі немає місця в демократичному суспільстві. Така позиція організації у 1983 році вилилася у прийняття, за ініціативою ПАРЄ, протоколу N6 до Європейської конвенції про права людини про скасування смертної кари у мирний час. У 2002 році досягнуто другого важливого рубежу: прийнято протокол №13 про відміну смертної кари за всіх обставин.

Скасування смертної кари стало необхідною умовою при ухваленні до Ради Європи. З 1997 року в країнах-членах РЄ не було страчено жодної людини. ПАРЄ продовжує стежити за виконанням заборони на смертну кару. Зараз вона намагається поширити її на країни, що мають статус спостерігачів при Раді Європи. Це, зокрема, стосується США та Японії. Скасування смертної кари стало необхідною умовою при прийнятті до організації.

Рада Європи пропагує альтернативні заходи покарання, які мають системи кримінального правосуддя.

Смертна кара скасована в 141 країні, 93 з них у законодавчому порядку відмовилися від застосування такого жорсткого покарання навіть у виняткових випадках. 51 країна та 5 невизнаних територій поки що застосовують смертну кару. За останні роки такий вирок найчастіше виконували в Китаї, Ірані, Саудівській Аравії, Північній Кореї та США.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі