RU

Холі

Холі
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 25 Березня (У 2024 році – 25 березня)

Холі (Holi) – народний фестиваль фарб, свято в Індії. Одне з найстаріших свят, згадується у давніх санскритських текстах і детально описується у Ведах. Він знаменує собою прихід весни, символізує вигнання зла та відродження життя. Бенгальський Новий рік за індуїстським календарем. Свято фарби Холі відзначається наступного дня після повного місяця на початку березня кожного року і триває три дні. 

Легенди свята Холі. Один із найважливіших індійських фестивалів в Індії – свято Холі, яке святкується по всій країні. Виникненню свята передувало кілька легенд. За однією з легенд назва свята Холі походить від імені демоники Холіки. Праздник Холи

Прахлада - святий індуїст, персонаж пуранічних текстів індуїзму, де він описується як піднесений відданий Вішну. Прахлада народився в Сатья-югу у сім'ї великого асури Хираньякашипу, який піддав його суворим переслідуванням. В одній зі спроб убити Прахладу, Хіраньякашипу посадив його на похоронне багаття разом із його сестрою, на ім'я Холіка. Холіка мала особливе благословення, згідно з яким вона не могла бути спалена вогнем. Прахлада ж просто став оспівувати імена Вішну і з ним нічого не трапилося, тоді як Холіка була поглинута полум'ям. Саме ця подія відзначається в індуїстському фестивалі Холі. Історія з Прахладом сприймається як символ перемоги добра над злом, і тому традиційно запалюють багаття на Холі.

Легенди та значення свята Холі. Цей день також пов'язаний із безсмертною любов'ю між Богом Крішни (втілення Вішну) та Радхі. Згідно з легендою, молодий Крішна поскаржився своїй матері Яшоді про те, чому Радха така світла, а він такий темний. Яшода порадила йому пофарбувати обличчя Радхі різнобарвним порошком і подивитися, як її колір обличчя зміниться. Радха та її подружки - гопі розлютилися і кинулися на Крішну з ціпками. Той втік від них до свого рідного Нандаграма (Нандгаон). Ця гра увійшла до традиції, яка досі існує у Барсані та Нандгаоні.

Легенда про Камадєва. Ще одна легенда пов'язана з Богом Шива, одним із головних індуїстських богів. Одного разу, коли Бог Шива медитував, Камадєва, Бог любові, вирішив перевірити його рішучість і з'явився Шиве у вигляді прекрасної німфи. Але Шива дізнався Камадеву і став дуже злим. У пориві люті він вистрелив вогнем зі свого третього ока і спопелив Камадеву. Пізніше Камадєва втілився у сина Бога Крішни. І тепер багато людей поклоняються Камадеві у дні Холі, приносячи йому в жертву квіти манго та пасту із сандалового дерева.

Як проходить. Індійський фестиваль фарб Холі починається в ніч повного місяця. У перший день фестивалю, ближче до ночі, розводиться багаття для спалення величезного опудала або прикрашеного дерева, що символізує знищення нечестивої Холіки, на честь якої було названо фестиваль, а також проводиться прогін худоби через вогонь та ходіння вугіллям. Зола багаття Холі, як вважають, приносить удачу. Фестиваль красок в Индии

Свято Холі відзначається барвистими парадами у супроводі народних пісень, танців та спільних веселощів. Учасники обсипають один одного яскравими порошками, що фарбують - гулал, зробленим з кукурудзяного борошна дрібного помелу і пофарбованим в червоний, зелений, рожевий і жовтий кольори (проте тепер також використовуються і штучні барвники) і обливаються водою. Кожен залучений - без різниці між кастою, класом, віком чи статтю.

На другий день – Дхалунді, свято весни Холі триває походом у гості один до одного та розпиванням особливого національного напою – бханга. Основою напою є молочні продукти та сік або листя коноплі. Існує багато різновидів бхангу: на основі йогурту, молока, спецій, мигдалю та інших добавок.

Свято Холі дуже популярне не тільки в Індії, Непалі, Шрі-Ланці, Бангладеш де відоме, як Дольятра або Бошонто Утшоб (букв. "Весняний фестиваль"), а також у країнах з великими діаспорами індусів, таких як Сурінам, Гаяна, Південна Африка, Тринідад, Велика Британія, США, Маврикій та Фіджі.

Останнім часом свято відзначається також і в Україні. Проводять його в літню пору, тому що наші природні особливості не дозволяють проводити його навесні, і називається він Фестиваль фарб Холі. У рамках фестивалю проходять змагання з паркуру та фрірану, бої натуральними фарбами та водна битва.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі