RU

Міжнародний день боротьби з корупцією - відзначається щорічно 9 грудня, починаючи з 2004 року. Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН. 

Історія. За рішенням Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй 9 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Під егідою ООН у багатьох країнах світу відбуваються демонстрації, зустрічі та семінари, присвячені цьому Дню.

Конвенція ООН проти корупції була відкрита до підписання 9 грудня 2003 року у місті Меріда (Мексика). 14 грудня 2005 року, після розміщення 30-ї ратифікаційної грамоти, Конвенція набула чинності міжнародно-правовим документом, обов'язковим для виконання її сторонами. На сьогодні Конвенцію підписали близько 140 держав та ратифікували близько 80. Україна, Азербайджан, Білорусь, Киргизстан, Латвія, Росія, Таджикистан та Туркменістан також ратифікували цю угоду.

Метою Конвенції є запобігання та викорінення корупції, заохочення та підтримка міжнародного співробітництва та технічної допомоги у запобіганні корупції та боротьбі з нею, у тому числі вжиття заходів щодо повернення активів; Міжнародними організаціями заохочується чесність та непідкупність, відповідальність, а також належне управління публічними справами та публічним майном.

ООН вважає, що "корупція підриває економічний розвиток, послаблює демократичні інститути та принцип верховенства закону, порушує громадський порядок та руйнує довіру суспільства, тим самим даючи можливість процвітати організованій злочинності, тероризму та іншим загрозам безпеці людини". Держави домовилися зміцнювати міжнародне співробітництво у боротьбі з цією проблемою.

Законом N251-V від 18 жовтня 2006 року Україна ратифікувала Конвенцію ООН проти корупції, підписану від імені України 11 грудня 2003 року. Крім того, Законами N252-V та N253-V від 18 жовтня 2006 року Україна ратифікувала Кримінальну конвенцію про боротьбу, підписану від імені України 27 січня 1999 року у Страсбурзі, а також Додатковий протокол до цієї Конвенції, підписаний від імені України у Страсбурзі 15 травня 2003 року.

Метою Кримінальної конвенції є посилення співробітництва країн у боротьбі з корупцією, вироблення міжнародних кримінально-правових стандартів у цій сфері та спільної політики, спрямованої на захист суспільства від цього негативного явища, включаючи розробку відповідного законодавства та вжиття відповідних превентивних заходів. Метою Додаткового протоколу є доповнення Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією та розширення сфери застосування Програми дій проти корупції, схваленої Комітетом міністрів Ради Європи у листопаді 1996-го.

Згідно з щорічним звітом міжнародної антикорупційної організації Transparency International, опублікованим у вересні 2009 року, Україна посідає 134-те місце зі 180 можливих у рейтингу оцінки поширення корупції у світі. За даними представників організації, за рік показник корупції у країні погіршився на два пункти. Індекс України становив 2,5 (за шкалою від 0 до 10, де 0 означає найвищий рівень сприйняття корупції, а 10 - найменший; водночас індекс нижче межі 3,0 є показником "галопуючої" корупції). При цьому методи боротьби з корупцією в українській державі оцінюються як неефективні.

У Transparency International вважають, що низький індекс сприйняття корупції в Україні говорить про негативний імідж інституційної системи та низьку інвестиційну привабливість за кордоном. Дослідники фіксують в Україні корупцію в політиці та держорганах, корумпованість системи держзакупівель та хабарництво в податкових органах, а також "кричущі проблеми" у судовій сфері.

Свята сьогодні
Сьогодні 4 Травня 2024г (Сб):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі