RU

Міжнародний день циган

Міжнародний день циган
Джерело фото: EPA
Дати проведення: 8 Квітня (8 квітня)

Міжнародний день циган – міжнародне свято, яке відзначають цигани по всьому світу щорічно 8 квітня.

Історія. Перша згадка про ромів датована 1501 роком, коли циганський ватажок Василь отримав охоронну грамоту від литовського князя Олександра Казимировича.

Свято бере свій початок зі світового конгресу ромів, який відбувся 8 квітня 1971 року. На нього з'їхалися роми із 30 країн.

У тому ж 1971 року у Лондоні створили Міжнародний союз ромів, покликаний зберігати, захищати і розвивати самобутність і культуру цього кочового народу.

Згідно з переписом населення 2001 року, в Україні мешкає близько 50 тисяч ромів. Хоча, на думку експертів, їх у кілька разів більше: багато представників цього народу під час перепису називали себе представниками інших національностей. Більшість українських ромів – близько 30% – проживає на Закарпатті.

У країні діє кілька десятків ромських громадських організацій (переважно - правозахисної спрямованості) і видається єдина газета - "Романі Яг" (видається в Ужгороді).

"Цигани - одна з найбільших і безправних громад національних меншин у Європі, - сказав у жовтні 2007 року Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Кнут Воллебек. - Мільйони циган у різних країнах зазнають дискримінації майже у всіх сферах життя, у тому числі безробіття, погані житлові умови, недоступність освіти для дітей".

Представник ОБСЄ зазначив, що цигани "часто є жертвами ворожого ставлення населення, яке становить національну більшість, що виливається в насильство, пряме переслідування та погроми". За його словами, пряма відповідальність за забезпечення прав ромів лежить на урядах держав, оскільки роми є такими ж громадянами, як і інші мешканці.

Свята сьогодні
Сьогодні 20 Травня 2024г (Пн):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі