RU

Міжнародний день грамотності

Міжнародний день грамотності

Міжнародний день грамотності - один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об'єднаних Націй. Цей день щорічно відзначають 8 вересня.

Історія. Щорічний Міжнародний день грамотності оголошено ЮНЕСКО у 1966 році за рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неписьменності, що відбулася в Тегерані у вересні 1965 року. 8 вересня - день урочистого відкриття цієї конференції.

У загальносвітовому масштабі боротьба з неписьменністю досі є найважливішим завданням. У 2002 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 2003-2012 рр. десятиліттям грамотності.

У системі ООН констатують: грамотність має надважливе значення для набуття всіма дітьми, молоддю та дорослими найважливіших життєвих навичок, які дають їм змогу протистояти викликам, з якими вони можуть зіткнутися в житті, та є найважливішим кроком у базовому навчанні, що є необхідним інструментом ефективної участі в житті суспільств та економічній діяльності в XXI столітті. Крім того, реалізація права на освіту сприяє викоріненню злиднів.

Загальна декларація прав людини 1948 року і наступні документи встановлюють право на освіту і мають силу закону для тих держав, які їх ратифікували. Ратифікація міжнародних договорів передбачає, що уряди включають їхні положення в національне законодавство і втілюють його в життя. Однак зі 173 країн, які представили до 2008 року свої звіти, у 38 країнах (тобто кожній п'ятій) відсутня конституційна гарантія безкоштовної та обов'язкової початкової шкільної освіти. Причому, якщо вилучити з числа цих країн Північну Америку і Західну Європу, саме так буде йти справа в кожній третій країні. Після 2000 року закони про обов'язкову освіту ухвалили 23 країни.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі