RU

Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови
Джерело фото: depositphotos.com

Міжнародний день рідної мови – заснований рішенням 30-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у листопаді 1999 року та відзначається 21 лютого з 2000 року щорічно з метою захисту мовного та культурного різноманіття.

Історія. Цей день відзчається щорічно під егідою ЮНЕСКО з 2000 року. Ініціатива спрямована на визнання та заохочення використання рідних мов, особливо мов національних меншин.

Свято проголошено рішенням 30-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО за пропозицією держав-членів організації в листопаді 1999 року в пам'ять про події 1952 року на території сучасної Народної Республіки Бангладеш (до 1971-го - територія Пакистану). Тоді було жорстоко придушено акцію протесту на захист рідної бенгальської мови, загинули п'ять студентів.

Мова - це не тільки засіб спілкування. Вона дає змогу дати визначення культурі, природі, історії, роду людському та його родоводу. На сьогодні, за даними ЮНЕСКО, у світі існує понад шість тисяч мов, 95% з яких перебувають у вжитку лише у 4% населення планети. Частина з них має писемність, інші не мають. Різні мови використовують різні форми письма, з кожною пов'язані культурні особливості різних народів.

Збереження мов, що перебувають під загрозою зникнення, є важливим елементом дбайливого ставлення до всього розмаїття людських культур і спадщини. Завдяки мові продовжують жити традиції, вона пробуджує інтерес до пізнання світу і сприяє прояву поваги до нашого минулого і до планети, яку ми населяємо, і є елементом, який об'єднує людей незалежно від місця і часу їхнього проживання.

Як і види тварин, що зникають, мови стрімко вимирають. Майже половина з існуючих у світі мов перебувають на межі зникнення, тисячі мов не використовуються системами освіти, не представлені в Інтернеті. Щомісяця зникають дві мови. Колись налічувалося від 7000 до 8000 самостійних мов. Сьогодні більшість із 6000 відомих у світі мов перебувають у побуті дуже невеликої кількості людей. Половиною сучасних мов розмовляють менше ніж 10 000 людей, а кожна четверта мова має менше ніж 1000 носіїв. Щоб вижити, мови потребують нашої підтримки та зацікавленості. Мовознавці намагаються не змарнувати час і встигнути задокументувати ту множину мов, яка поки що зберігається. Для збереження рідних мов експерти ООН пропонують використовувати їх поряд з офіційною в шкільній освіті.

Статус української мови закріплено у ст. 10 Конституції України: "Державною мовою в Україні є українська мова".

Результати соцопитування, проведеного у грудні 2016 року Центром Разумкова, свідчать, що майже 70% населення України вважають рідною українську мову, вдома переважно спілкуються українською 55% опитаних.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі