RU

Тиждень роззброєння

Тиждень роззброєння
Джерело фото: twitter.com/UN
Дати проведення: 24 Жовтня - 30 Жовтня (24 жовтня до 30 жовтня)

Тиждень роззброєння проходить під егідою Організації Об'єднаних Націй щороку з 24 по 30 жовтня.

Історія. Тиждень роззброєння - заклик проводити щорічний тиждень роззброєння, який має починатися з дня заснування Організації Об'єднаних націй, 24 жовтня, був сформульований у Заключному документі спеціальної сесії з роззброєння Генеральної Асамблеї ООН у 1978 році. Таким чином Організація спонукала держави світу акцентувати увагу на небезпеці гонки озброєння, пропагувати необхідність її припинення та посилити усвідомлення громадськістю невідкладності роззброєння.

У 1995 році Генеральна Асамблея ООН закликала уряди та неурядові організації продовжити брати активну участь у Тижні роззброєння. Вона попросила Генерального секретаря продовжити використовувати інформаційні центри ООН якомога ширше для зростання суспільного розуміння проблем роззброєння та цілей цього Тижня.

Після розпаду СРСР та проголошення у 1991 році незалежності Україна успадкувала одне з найпотужніших військових угруповань у Європі, оснащене ядерною зброєю та відносно сучасними зразками звичайного озброєння та військової техніки.

На території нової держави на той час дислокувалася ракетна армія, три загальновійськові та дві танкові армії, чотири повітряні армії, окрема армія ППО, Чорноморський флот.

Усього угруповання військ та сил налічувало близько 780 тис. осіб особового складу, 6,5 тис. танків, близько 7 тис. бойових броньованих машин, до 1,5 тис. бойових літаків, понад 350 кораблів та суден забезпечення, 1272 ядерні боєголовки міжконтинентальних балістичних ракет та майже 2,5 тис. одиниць тактичної ядерної зброї.

Проте в основу процесу створення Україною власних збройних сил було закладено політичні рішення керівництва країни щодо без'ядерного та позаблокового статусу, а також ратифікований Договір "Про звичайні збройні сили в Європі".

Згідно з ратифікованим Договором, Україна погодилася з низкою обмежень для своїх Збройних сил. Зокрема, це: особовий склад – 450 тис. осіб, танки – 4080 (у т.ч. 3130 – у так званих регулярних армійських частинах), бойові броньовані машини – 5050 (4350), артилерійські знаряддя (калібру понад 100 мм) – 4040 (3240), ударні вертольоти – 330, бойові літаки – 1080.

Станом на 1 червня 1996 року на території України не залишилося жодного ядерного боєзаряду чи боєприпасу.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі