RU

Пурим

Пурим
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 24 Березня (14-й день єврейського місяця адара. У 2024 році – 24 березня)

Пурим - єврейське свято, встановлене, згідно з біблійною Книгою Есфірі, в пам'ять про порятунок євреїв, які проживали на території Стародавньої Персії, від винищення Аманом-амалікітянином, улюбленцем царя Артаксеркса.

Історія. Юдейське свято Пурим присвячене пам'яті про чудесний порятунок євреїв у Перському царстві понад 2400 років тому, у період правління царя Ахашвероша.

Традиційно відзначається в 14-й день єврейського місяця адара. Назва свята походить від перського слова "pur" - жереб. За переказами, під час царювання перського царя Ахашвероша, одруженого з єврейкою Естер, один із його сановників, на ім'я Аман домігся дозволу на знищення євреїв і метав жереб про те, коли здійснити задумане. Жереб випав на 14-й день.

Дізнавшись про лихо, що загрожує, цариця Естер та її двоюрідний брат Мордехай розпорядилися зібрати всіх євреїв, щоб разом постити, молитися і навчати дітей Торі. Саме з цього моменту, як вірять юдеї, Бог перевернув жереб і обрушив підступні задуми Амана на його власну голову. Під час бенкету на честь Естер Ахашверош пообіцяв виконати будь-яке її бажання - і цариця попросила дарувати життя собі та своєму народу. Цар розгнівався на Амана, який задумав згубити євреїв, а отже, і його дружину. І у визначений жеребом 14-й день місяця адара страта спіткала не євреїв, а сановника і його синів.

Історія, що лежить в основі Пурима, зафіксована в сувої "Естер", урочисте читання якого є невід'ємною частиною свята.

Талмуд наказує євреям проводити Пурим "у веселощах". Це одне з небагатьох свят, коли юдеям дозволено вживати міцні напої, оскільки в Пурим, згідно із сувоєм "Естер", "все перевернулося": загроза змінилася радістю, загибель - порятунком, засвідчуючи можливість знайти зерно добра в будь-якому злі та обернути його на добро. У тих, хто святкує Пурим, вважають, що такого "перевороту" досягають, зокрема, сп'янінням, коли людина вже не може розрізнити фрази "проклятий Аман" і "благословенний Мордехай".

Однією з головних страв у це свято є солодкі пиріжки з маковою начинкою - "аменташ" (у перекладі з їдишу - "кишені Амана"). Крім того, в Пурим влаштовують жартівливі вистави, костюмовані бали і маскаради, які покликані нагадувати про те, що під маскою випадкових збігів обставин ховається "божественний задум". У середні віки під час таких вистав також спалювали опудало Амана.

Ще дві заповіді свята - дарувати один одному "їстівні подарунки" та допомагати нужденним, щоб цей день приніс радість якомога більшій кількості людей.

Свята сьогодні
Сьогодні 24 Червня 2024г (Пн):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі