RU

Різдво Христове

Різдво Христове
Дати проведення: 25 Грудня (25 грудня)

Різдво Христове, також Різдво Господнє (лат. Natalis Domini), або Різдво (лат. Natalis) – у християнстві день народження Ісуса Христа від Діви Марії у Віфлеємі. Згадується у Новому Заповіті. Одна з найбільших урочистостей, що відзначається християнськими церквами (католицькою, православною та протестантською). Різдво завершує різдвяний піст – Адвент, час очікування пришестя Ісуса.

Різдво Христове - одне з найбільших християнських свят у православних та католиків. Це свято встановлено на честь народження Ісуса Христа у Віфлеємі. На Різдво християни готуються 40-денним постом, який називається Різдвяним. Останній день посту - Святвечір - особливо суворий. Цього дня забороняється вживати їжу до появи першої вечірньої зорі, яка втілює появу Вифлеємської зірки, яка сповістила весь світ про появу Сина Божого.

З 2023 року Різдво Христове українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо віряни святкували Різдво 7 січня, то після переходу на новий календар його святкують 25 грудня.

Історія. З Назарету до міста Давидів Віфлеєм Йосип та його вагітна дружина Марія йшли на перепис землі, що проходила за наказом кесаря Августа. Втомлені, вони шукали притулку для ночівлі, але їм не знайшлося місця на заїжджому дворі. Знайшли притулок у хліві. І ось за сім з половиною кілометрів на південь від Єрусалиму, у маленькому місті Віфлеєм Діва Марія "родила Сина свого Первенця, і сповивала Його, і поклала Його в ясла, бо не було їм місця в готелі..." (Луки, 2:7). Йосип назвав хлопчика Ієшуа (грецька форма імені Ісус), що з давньоєврейського означало "Спаситель". Під час народження Богонемовляти на небі з'явилася нова яскрава зірка, яка стала дороговказом. Помітивши її на Сході, волхви, що вивчали небесні світила, пішли нею на поклоніння Сину Божому. І піднесли йому свої дари: золото, ладан та смирну. Золото принесли вони йому як Царю (у вигляді данини чи податі). Ладан – ароматичну смолу, що виділяється ладанним деревом (босвелією священною) – як Богу, оскільки ладан вживається при богослужінні. А смирну - дорогоцінна запашна олія - як людині, яка повинна померти (у ті часи померлих намазували оліями, змішаними з запашною смирною).

Також того вечора на вифлеємському полі сторожили свою отару пастухи, коли раптом біля них з'явився Янгол Господній, який сказав: "Не бійтеся, бо я сповіщаю вам велику радість, яка буде всім людям: бо нині народився вам у місті Давидовому Спаситель, що є Христос Господь" (Луки, 2:10, 2:11). Ангел підказав, де шукати Богонемовля, і здивовані пастухи поспішили привітати Сина Божого. Знайшовши Марію, Йосипа та немовля, пастухи повернулися, прославляючи Бога за все, що почули та побачили.

З давніх-давен на згадку про цю подію християни святкують Різдво Христове.

На Різдво, починаючи зі Святвечора, колядують. В основному, по домівках ходять діти та співають пісні-колядки, в яких несуть благу звістку про народження Христа Спасителя, прославляють Ісуса та бажають господарям здоров'я, щастя, благополуччя, щедрого врожаю. За це колядників обдаровують монетами та солодощами. Не прийняти колядників вважається великим гріхом для господаря, неповагою до традицій і образою для самих колядників.

Різдво вважається найвеселішим святом серед зимових свят. Обов'язкові різдвяні розваги – пісні, хороводи, карнавали, ворожіння. Останні часто перетворювалися просто на веселу забаву. Так, наприклад, дівчата виходили за ворота та питали ім'я першого зустрічного чоловіка. Існувало повір'я, що саме так зватимуть майбутнього нареченого. З палиць під своїм ліжком споруджували щось на кшталт невеликої криниці і, укладаючись спати, примовляли: "Наречений, прийди за водою". Також під подушку клали гребінець і перед сном примовляли: "Наречений, прийди зачесати мені голову".

Традиційні різдвяні кольори – червоний та зелений. Найпопулярніша символіка свята – ангелочки, ослики, ясла з немовлям, вифлеємська зірка. У католиків заведено вішати на стіни та двері різдвяні вінки із соломи та гілок хвої, у православних християн більше прижилися ялинкові букети. В оздобленні будинку повинні бути свічки. Вони надають особливого затишку та чарівності всій атмосфері свята.

Відповідно до українського законодавства, 25 грудня є вихідним днем.

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 24 Червня 2024г (Пн):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі