RU

Рош а-Шана

Рош а-Шана
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 3 Жовтня (У 2024 році – 3 жовтня)

Рош а-Шана (івр. ראש השנה) - "голова року" - Новий рік усіх, хто сповідує юдаїзм, зокрема євреїв. Святкують юдейський Новий рік Рош а-Шана два дні поспіль на молодик осіннього місяця тишрей (тішрі) за єврейським календарем (припадає на вересень або жовтень). З цього дня починається відлік днів нового єврейського року. За легендою, щороку цього дня Всевишній творить суд над людством, визначаючи, що має трапитися з людьми в прийдешньому році.

Святкування єврейського Нового року. Свято Рош а-Шана святкують протягом двох днів, які мають назву "йом-ха-аріхта" ("один довгий день"), і в цей час заборонено будь-яку роботу, крім приготування їжі. Згідно з єврейською традицією, десять днів молитов і каяття, звані "Дні трепету" або "Десять днів каяття", від початку свята Рош а-Шана до Йом-Кіпура (Судного дня) - час, коли на небесах виноситься рішення: кому - жити, а кому - померти. Молитовні служби в ці дні мають вплинути на рішення Творця. У богослужінні на Новий рік за єврейським календарем переважають мотиви самоаналізу і покаяння. Проте щира віра в те, що Господь бажає всім добра і благополуччя перетворює цей день на свято.

Праздник Рош а-ШанаУ свято Рош а-Шана впродовж двох святкових діб євреї ходять до синагоги, де моляться і слухають священні звуки шофара - бичачого рогу, що волає до людської совісті. У шофар сурмлять у синагозі під час ранкової молитви, сто разів на кожен із двох днів свята. За традицією шофар має видавати три різні звуки: довгий, що поступово знижується, короткий, жалібний і уривчастий, різкий. "Сурмовий глас" слухають стоячи. Шофар ніколи не був для євреїв просто музичним інструментом. Звук шофара означає, що вірянин повинен подумки озирнутися на минулий рік, дати самому собі та Творцю духовний звіт за всі свої вчинки, слова й думки за рік, що минув, і ухвалити рішення, як виправити недоліки та проступки, як повернутися до Бога.

Вважається, що у свято Рош а-Шана на Небесах вирішуються долі всіх людей: їх описують у Книзі Життя і скріплюють особливою печаткою, яка вирішує весь наступний рік. На когось чекає багатство і честь, хтось проведе цей час у мріях про солодке життя, на інших же можуть очікувати невдачі, горе, хвороби - все це залежить від того, як людина провела попередній рік, заслуговує вона на божественні почесті чи ні. Цього дня послідовники юдаїзму благословляють один одного словами "Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік".

Напередодні першого дня свята Рош а-Шана і в ніч другого дня запалюють святкові свічки. Здебільшого виконання цієї заповіді покладено на жінку - господиню дому; вона запалює свічки за всіх членів сім'ї. Якщо жінка не може запалити свічки, за неї це робить чоловік або хтось інший. Чоловік, який живе один, також зобов'язаний запалювати свічки і робить це сам. Заведено запалювати щонайменше дві свічки. Деякі жінки додають по одній свічці на кожного зі своїх дітей.

Традиційні страви на Рош а-Шана. Кожного з двох вечорів свята і кожного з двох його днів влаштовується святкова трапеза, що починається проголошенням благословення на хліб. На цих застіллях збирають усю родину, а якщо є можливість, запрошують гостей. Під час святкування Рош а-Шана на традиційному святковому єврейському столі можна побачити:

Традиции и обряды на Еврейский Новый год Рош а-Шана

- халу - круглий хліб, форма якого нагадує про завершення ще одного кола (року) і про початок нового кола нашого життя;

- голову риби або бика як символ першості в житті (потрібно бути завжди "в голові", а не "в хвості");

- гранат і порізану кільцями моркву, що символізує достаток і золоті монети;

- яблука з медом, щоб рік був солодким, як мед, і гранати, щоб добрі справи і вчинки множилися, як зернятка в цьому плоді.

Після благословення на хліб, його вмочують у мед, що символізує надію, що новий рік буде солодким. Коли більша частина шматка хліба з'їдена, беруть шматок яблука і теж вмочують його в мед. Перед тим як з'їсти цей шматок яблука, слід сказати благословення. А після того вимовляють: "Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб новий рік був для нас добрим і солодким".

У перший день Рош а-Шана після денної молитви, але до заходу сонця, здійснюють звичай, званий ташліх ("скидання гріхів"). Віряни збираються біля річки або іншої водойми, у якій водиться риба, для того, щоб символічно кинути свої гріхи у воду, немовби викидають усе погане й неприємне, що було торік, і виголосити відповідні молитви.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свята сьогодні
Сьогодні 30 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі