RU

Старий Новий рік

Старий Новий рік
Дати проведення: 14 Січня (14 января)

Старий новий рік - це свято Нового року за юліанським календарем. Входить до числа популярних зимових свят, хоча відзначається набагато скромніше за сучасний Новий рік.

Старому Новому року передує друга кутя, яку в народі називають щедрою або багатою. Так, на вечір 13 січня готують смачну скоромну вечерю. На відміну від першої куті (Святвечора), це свято не є суто родинним, тому заведено ходити в гості. Також Старий Новий рік супроводжується обрядами щедрування та засівання. Щедрування - давній народний звичай церемоніальних обходів осель, під час яких щедрувальники піснями бажають щастя, здоров'я членам сім'ї та процвітання господарству, за що отримують винагороду. Щедрувати починають увечері 13 січня, щойно смеркнеться. Обхід супроводжується музикою, танцями, обрядовими іграми з використанням масок. 14 січня починається з обряду засівання. Засівання - не жіночих рук справа, дозволяється засівати тільки чоловікам (переважно підліткам). Починають обряд з раннього ранку, символічно засіваючи хлібні зерна (як символ життя) і бажаючи господарям щастя, здоров'я, щедрого врожаю.

У ніч із 13 на 14 січня колись ще спалювали дідух - сніп жита, який ставили на покуті на Святвечір. Перш ніж спалити, сніп обмолочували, а отриманим зерном засівали навесні ниву. Восени ж останній сніп із цієї ниви ставав дідухом.

Крім того, 14 січня (1 січня за старим стилем) - Василів день. Цей день присвячували ворожінням, оскільки вважалося, що ворожіння на Василів день завжди збуваються. Як і в багато свят, у новорічну ніч дівчата ворожили на судженого. Ворожіння цієї ночі дуже схожі на обряди на Катерини (7 грудня) і Андрія (13 грудня). Приступаючи до ворожіння, дівчат найбільше цікавили чотири запитання: чекати в новому році на шлюб чи ні; якщо шлюб відбудеться, то коли; хто буде чоловіком; чи буде шлюб щасливим? Щоб отримати відповідь на перше запитання дівчатам слід було готуватися ще від дня Катерини, коли потрібно було у святому кутку у воду поставити вишневу гілочку. Вважалося, що якщо вона розквітне до дня Василя, то це дуже добрий знак. За допомогою ворожіння можна і "на власні очі побачити" свого судженого. Так, якщо перед сном розчесати волосся, покласти під подушку гребінець і проговорити "Суджений-ряджений, прийди розчесати мені голову", то уві сні він обов'язково з'явиться. Також ворожили і на горіхових шкарлупках. Для цього необхідно в посудину налити води і пустити туди дві шкарлупки горіха. Вважається, що якщо вони зблизяться впритул, то незабаром прийдуть свати.

Також цьому дню були притаманні й різного роду забобони. Люди вірили, що якщо вранці в день нового року першою в будинок увійде жінка, це обов'язково принесе нещастя на весь рік, якщо ж увійде чоловік - бути щастю. Також вважалося, що якщо в Новий рік є в домі гроші - увесь рік не матимеш у них потреби, але тільки в тому разі, якщо нікому не позичиш цього дня. Крім того, цього дня особливої актуальності набували різного роду прикмети і застереження. Так, на Старий Новий рік не рекомендувалося їсти птицю і рибу, тому що щастя полетить або попливе з дому. Рекомендувалося їсти свинину, оскільки свиня риє вперед, а отже, щастя "приріє" до хати. Користувалися популярністю прикмети: якщо перший день року веселий (щасливий), то і рік буде такий; сніг або туман, що випав на Новий рік, віщує врожай; повна ополонка води і туман на Новий рік віщують великий розлив; якщо в Новий рік вітряно - до врожаю горіхів; Новий рік - до весни поворот.

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 28 Травня 2024г (Вт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі