RU

Всесвітній день без тютюну

Всесвітній день без тютюну

Всесвітній день без тютюну - встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров'я і відзначається щороку 31 травня. Кампанія спрямована на поширення інформації про небезпеку тютюну та його негативний вплив на здоров'я.

Історія. Всесвітній день без тютюну оголошений Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) і відзначається щорічно 31 травня. Головна мета, поставлена світовій спільноті, це домогтися того, щоб у ХХI столітті проблема тютюнопаління зникла.

У центрі уваги цієї щорічної події перебувають небезпеки для здоров'я, пов'язані з тютюном, і заходи, яких вживає ВООЗ для зменшення масштабів його споживання. Споживання тютюну є другою за значущістю причиною смерті в усьому світі. Нині від нього помирає кожна десята доросла людина у світі.

За даними ВООЗ, відомо понад 25 захворювань, що розвиваються або посилюються під впливом куріння (серцево-судинні, легеневі та онкологічні захворювання). Представники ВООЗ стверджують, що щорічно від хвороб, пов'язаних із курінням, помирають майже 5 млн осіб.

ВООЗ заснувала Всесвітній день без тютюну у 1987 році для привернення глобальної уваги до тютюнової епідемії та її смертельних наслідків. Це перша за значущістю епідемія, якій можна запобігти, з-поміж тих, з якими бореться спільнота охорони здоров'я.

У 2007 році Всесвітній день без тютюну пройшов під девізом "Навколишнє середовище, вільне від тютюнового диму". Відомо, що половина людей, які сьогодні регулярно курять (близько 650 млн осіб), зрештою будуть убиті тютюном. Не менш тривожним є й той факт, що сотні тисяч людей, які ніколи не курили у своєму житті, щороку помирають від хвороб, причиною яких є вдихання вторинного тютюнового диму.

ВООЗ звертає увагу на те, що тютюнова промисловість постійно вводить в оману та дезінформує громадськість щодо ризиків і небезпек для здоров'я від тютюну і тютюнового диму та економічного впливу заборони на куріння. Тютюнова промисловість щорічно витрачає мільярди доларів на те, щоб якомога ширше розкинути свою торговельну мережу для приваблення молодих покупців своєї продукції, приділяючи основну увагу розважальним і сімейним заходам, кінотеатрам, Інтернету, модним журналам, а також концертам і спортивним подіям.

У 2008 році Всесвітній день без тютюну пройшов під девізом "Молодь без тютюну". Сьогодні у світі живе приблизно 1,8 млрд молодих людей (у віці 10-24 років), причому понад 85% - у країнах, що розвиваються. Виживши в уразливий для здоров'я період дитинства, молоді люди, в основному, здорові. Однак здоров'ю значної частки молодих жителів світу загрожує серйозна небезпека, оскільки тютюнова промисловість активізує зусилля для того, щоб роздобути нових, молодих і потенційно довічних споживачів своєї смертоносної продукції.

Більшість людей починають курити у віці до 18 років, а майже чверть із цих людей починають споживати тютюн у віці до 10 років. Що молодші діти, які вперше спробували палити, то більша ймовірність того, що вони стануть регулярно споживати тютюн, і тим менша ймовірність того, що вони зможуть кинути палити.

27 лютого 2005 року набула чинності Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну. Україна її підписала 2004 року і ратифікувала 2006-го. Тим самим держава взяла на себе зобов'язання ухвалювати всі її умови на національному, регіональному та міжнародному рівнях для того, щоб постійно й істотно скорочувати споживання тютюну і тютюнового диму.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі