RU

Всесвітній день моря

Всесвітній день моря
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 26 Вересня (Один із днів останнього повного тижня вересня. У 2024 році – 26 вересня)

Всесвітній день моря - заснований на 10-й сесії Асамблеї Міжнародною морською організацією (IMO), відзначають починаючи з 1978. Входить до системи всесвітніх і міжнародних днів ООН, відзначається в один із днів останнього тижня вересня, найчастіше в четвер.

Історія свята. Щорічно Міжнародна морська організація (International Maritime Organization, IMO) відзначає Всесвітній день моря (англ. - World Maritime Day), що випадає на останній повний тиждень вересня.

День моря покликаний сфокусувати увагу спільнот на найважливіших аспектах безпеки судноплавства, мореплавства і захисту навколишнього морського середовища.

Точну дату святкування кожна держава встановлює для себе індивідуально, але святкування обов'язково має відбутися в рамках останнього повного тижня вересня.

Генеральний секретар IMO щороку виступає зі зверненням з нагоди Всесвітнього дня моря, а також визначає тему дня. Тема Всесвітнього дня моря 2009 року - "Кліматичні зміни: виклик і для IMO теж!". У 2008-му темою було: "IMO: 60 років на службі судноплавства". На 2008 рік припала ціла низка річниць і знаменних дат для IMO. Так, 6 березня виповнилося 60 років від дня ухвалення Конвенції IMO на конференції, що відбулася 1948 року в Женеві під егідою ООН, а 17 березня виповнилося 50 років від дня набрання чинності цією Конвенцією 1958 року.

Інавгураційне засідання IMO, спочатку відомої як Морська консультативна організація, відбулося в Лондоні у 1959 році. Цілі цього спеціалізованого агентства ООН полягають головним чином у тому, щоб "за допомогою механізму співробітництва урядів у сфері урядового регулювання та практики в технічних питаннях будь-якого роду, що зачіпають міжнародне торговельне судноплавство, заохочувати та сприяти загальному прийняттю найвищих із практично здійсненних стандартів у питаннях безпеки на морі, ефективності судноплавства, запобігання та взяття під контроль забруднення моря з суден". Організація також має повноваження займатися адміністративними та юридичними питаннями, що належать до її сфери діяльності.

Судноплавство називають найбільш інтернаціональною з усіх світових галузей міжнародного характеру. Нерідко трапляються випадки, коли судновласники, оператори, вантажовідправники, фрахтувальники, страховики, командний склад і екіпаж одного й того самого судна є представниками різних країн, і жодне з них не є країною прапора, під яким плаває це судно. Крім того, судна постійно переміщуються з однієї країни в іншу і з області юрисдикції однієї держави в область юрисдикції іншої.

Крім того, судноплавство за своєю природою є небезпечною діяльністю, адже суднам доводиться стикатися з найгіршими проявами природних сил. Свідчення тому - всім відомі події з такими суднами, як "Титанік", "Торрей Каньйон", "Ексон Вальдез", "Естонія", "Еріка", "Престиж", "Принцес оф Старз". Тому існує незаперечна необхідність розроблення нормативної бази міжнародних вимог, що регулюють судноплавство, які мають бути прийняті, визнані та виконуватися всіма. На сьогодні багато хто з основних договорів IMO (конвенції СОЛАС, з обмірювання суден, про вантажну марку, Правила запобігання зіткненням суден, Конвенція ПДНВ і додатки до МАРПОЛ) ратифіковані державами, яким загалом належить понад 98% світового флоту.

Україна є членом IMO з 1994 року.

Темою Всесвітнього дня моря у 2016 році Міжнародна морська організація (ІМО) обрала "Судноплавство: незамінне для світу".

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі