RU

Всесвітній день психічного здоров'я

Всесвітній день психічного здоров'я
Джерело фото: depositphotos.com

Всесвітній день психічного здоров'я відзначається 10 жовтня щорічно. Цей день запропонований Всесвітньою організацією охорони здоров'я відзначати задля підвищення рівня обізнаності про проблеми психічного здоров'я та мобілізації зусиль на підтримку кращого психічного здоров'я.

Історія. Всесвітній день психічного здоров'я відзначається щорічно з 1992 року. Заснований за ініціативою Всесвітньої федерації психічного здоров'я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я. Входить до переліку всесвітніх та міжнародних днів, що відзначаються ООН.

Охорона психічного здоров'я охоплює широкий спектр діяльності, що прямо чи опосередковано пов'язана з компонентом душевного благополуччя, включеним у визначення здоров'я, яке дала ВООЗ: "Стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб". Це стосується зміцнення здоров'я, профілактики психічних розладів, а також лікування та реабілітації людей, які страждають на психічні розлади.

Як зазначено на сайті ВООЗ, психічне здоров'я не просто відсутність психічного розладу. Воно визначається як стан добробуту, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, справлятися зі звичайними життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти.

У більшості країн, особливо в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, служби охорони психічного здоров'я відчувають серйозну нестачу ресурсів як кадрових, так і фінансових. Більшість із наявних ресурсів охорони здоров'я нині витрачається на спеціалізоване лікування та догляд за психічно хворими людьми й меншою мірою - на інтегровану систему охорони психічного здоров'я. Замість надання допомоги у великих психіатричних лікарнях країни світу мають інтегрувати охорону психічного здоров'я у первинну медико-санітарну допомогу, забезпечувати допомогу за цим профілем у лікарнях загального призначення та розвивати служби охорони психічного здоров'я на рівні громад.

Ще менше фінансових ресурсів доступно для пропаганди психічного здоров'я - широкого поняття, що поєднує цілу низку стратегій, всі з яких спрямовані на надання позитивного впливу на психічне здоров'я. Серед використовуваних стратегій - заохочення індивідуальних ресурсів та умінь та покращення соціально-економічного середовища.

Для зміцнення психічного здоров'я необхідні багатосекторальні дії, до яких залучені різні державні сектори та неурядові чи місцеві організації. Основну увагу необхідно приділяти зміцненню психічного здоров'я протягом усього життя з тим, щоб забезпечити здоровий життєвий старт для дітей та запобігти психічним розладам у зрілості та старості.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі