RU

Йом Кіпур

Йом Кіпур
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 12 Жовтня (У 2024 році – 12 жовтня)

Йом Кіпур (День очищення, Судний день) - в юдаїзмі найважливіше зі свят, день посту, покаяння і відпущення гріхів. Згідно з Талмудом, у це свято Всевишній остаточно вирішує долю людини на майбутній рік. Традиційне побажання: "Щоб Ваше ім'я було вписано в книгу життя і скріплено печаткою".

Історія свята. Згідно з єврейським переказом, цього дня Мойсей повернувся з гори Синай, де молився про прощення свого народу, і приніс нові кам'яні Скрижалі Заповіту. У Йом Кіпур євреї присвячують себе очищенню від скоєних гріхів, молитві та роздумам.

праздник Йом-Кипур

Традиції свята. Свято Йом Кіпур - одна з основних віх єврейського календаря. Саме Йом Кіпур, згідно з традицією, підводить риску під десятиденним періодом, коли над кожною людиною вершиться вищий суд, оцінюються всі її діяння за минулий рік, визначається доля на рік прийдешній.

У єврейське свято Йом Кіпур Господь записує в книгу життя всі хороші і погані справи людей і вирішує, проживе людина цей рік чи ні. Євреї завжди ворожили про те, дасть Господь їм ще життя рік чи ні.

Підготовка до Йом Кіпур починається задовго, вона починається з Нового року і триває 10 днів, точніше 9, тому що десятий день це і є саме свято. Перед святом потрібно зробити обмивання і носити білий одяг, що уособлює чистоту, забороняється будь-яка робота, навіть умивання і причісування, можна тільки омити кінчики пальців.

Широко поширений ритуал капарот (обряд спокути), коли вимовляють ритуальну формулу "Нехай буде це моєю спокутою..." і живу курку або півня крутять над головою. Після здійснення обряду птаха відносять до шойхета (різника), і дарують його або його приблизну вартість бідним.

Цього дня за традицією кожен одружений чоловік запалює вдома сімейну свічку, "свічку життя" (нер хайім), яка горітиме до кінця свята. Усі люди повинні посміхатися і говорити одне з одним тільки привітно, втім, це рекомендується робити цілий рік.

еврейский праздник Йом Кипур

Піст Йом Кіпур - суворий і важливий. У цю дату Всевишній пробачив єврейському народу гріх золотого тельця і відтоді він став Днем Спокути. Йом Кіпур називають також "суботою субот". Цього дня діють п'ять заборон - на їжу та пиття (протягом 25 годин), умивання, намазування шкіри, носіння шкіряного взуття та подружня близькість. Це також день сповіді та поминання померлих.

Найсвятіша дата єврейського календаря проходить у покаянних молитвах. На вечірнє богослужіння чоловіки вдягають таліт (це єдиний раз на рік, коли таліт вдягають на вечірню службу). Літургія Йом Кіппура починається з проголошення молитви "Коль нідрей", яку потрібно прочитати до заходу сонця, після чого читають маарів (вечірня молитва), що містить додаткові молитви - сліхот. Особливо релігійні євреї залишаються в синагозі на всю ніч, читаючи псалми, славослів'я і різні благання.

Наприкінці Йом Кіпур читається молитва Немулу, коли небесні ворота зачиняються до наступного року. Сурмлять у шофар, і присутні бажають один одному: "Наступного року в Єрусалимі". Увечері всі люди одягаються в біле і виходять на вулицю гуляти.

В Ізраїлі публічне порушення Йом Кіппура (наприклад, вживання їжі, їзда за кермом або розмова мобільним телефоном) навіть серед світських євреїв не прийнято. Цього дня дороги порожні (за рідкісними винятками - наприклад, машин швидкої допомоги, поліції та пожежної охорони), тому діти вільно їздять вулицями і шосе на велосипедах, і ізраїльтяни жартома називають Йом-Кіппур "святом велосипедів". Цього дня в'їжджати в місто на автомобілі не рекомендується навіть іноземцям. Також в Ізраїлі в це свято не працюють теле- і радіостанції, громадський транспорт, закрито аеропорт.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свята сьогодні
Сьогодні 30 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі