RU

Пан Гі Мун

Ексгенеральний секретар ООН

Пан Гі Мун
Джерело фото: LIGA.net
Дата народження: 13.06.1944

Пан Гі Мун – генеральний секретар ООН (2007–2016).

Місце народження. Освіта. Пан Гі Мун родом із Республіки Корея. Він став восьмим генеральним секретарем Організації об'єднаних націй наприкінці 2006 року, змінивши на посаді вихідця з Гани Кофі Аннана. Мав тоді за плечима 37-річний досвід роботи в корейському уряді, а також на міжнародній арені. Перед голосуванням усі п'ять постійних членів Ради безпеки ООН висловилися за те, щоби місце Аннана зайняв саме Пан Гі Мун.

1970 року здобув ступінь бакалавра міжнародних відносин у Сеульському національному університеті. 1985 року став магістром державного управління у Школі управління ім. Кеннеді при Гарвардському університеті.

Кар'єра. На момент обрання генсеком Організації об'єднаних націй Пан Гі Мун був міністром закордонних справ і зовнішньої торгівлі Південної Кореї. Протягом низки років роботи в міністерстві він відряджався в Делі, Вашингтон, Відень і відповідав за цілу низку напрямків. Зокрема був радником президента із зовнішньої політики, головним радником президента з питань національної безпеки, заступником міністра з питань планування політики і генеральним директором американського відділу. У своїй роботі він керувався ідеєю мирного Корейського півострова, що відіграє дедалі ширшу роль у відновленні миру і забезпеченні процвітання в регіоні та в усьому світі.

Пан Гі Мун має давні зв'язки з Організацією об'єднаних націй, початок яких було покладено в 1975 році, коли він працював у відділі ООН міністерства закордонних справ. З роками робота у цьому напрямі розширилася. Він обіймав посади першого секретаря постійного представництва Республіки Корея при ООН у Нью-Йорку, директора відділу ООН у центральному апараті міністерства у Сеулі та посла у Відні. У цей період, 1999 року, він був також головою підготовчої комісії для Організації з Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.

У 2001-2002 рр. як керівник апарату голови Генеральної асамблеї, яким був представник Республіки Корея, Пан Гі Мун сприяв оперативному ухваленню першої резолюції цієї сесії, що засудила терористичні напади 11 вересня. Виступив із цілою низкою ініціатив, спрямованих на зміцнення функціонування Асамблеї. Багато в чому завдяки Пан Гі Муну сесія, що почалася в обстановці кризи і сум'яття, стала дуже результативною, на ній було затверджено низку найважливіших реформ.

Брав активну участь у вирішенні питань, пов'язаних із відносинами між двома Кореями. У 1992 році як спеціальний радник міністра закордонних справ він був заступником голови спільної комісії з ядерного контролю між Північчю і Півднем після ухвалення спільної декларації про проголошення Корейського півострова без'ядерною зоною. У вересні 2005 року, бувши міністром закордонних справ, брав участь у переговорах, покликаних забезпечити мир і стабільність на Корейському півострові. Тоді на шестисторонніх переговорах було ухвалено спільну заяву про врегулювання ядерної проблеми, пов'язаної з Північною Кореєю.

13 жовтня 2016 року Генасамблея ООН затвердила колишнього прем'єр-міністра Португалії Антоніу Гутерреша генеральним секретарем організації. Гутерреш змінив Пан Гі Муна на посаді генсекретаря ООН 1 січня 2017 року.

14 вересня 2017 року на 131-й сесії МОК обрано головою комісії з етики Міжнародного олімпійського комітету.

Премії та нагороди. Відзначений багатьма національними та міжнародними преміями, медалями та нагородами. У 1975, 1986 та 2006 рр. його нагороджували найвищим орденом Республіки Корея - орденом "За заслуги".

Сім'я. Пан Гі Мун та його дружина, пані Ю (Пан) Сун Дек (вони познайомилися в 1962 році, коли були учнями старших класів школи) є син і дві дочки.

16.05.2024 р.