RU

Стрижак Андрій

Ексглава Конституційного суду України

Стрижак Андрій
Джерело фото: скриншот из видео
Дата народження: 21.11.1947

Стрижак Андрій Андрійович – суддя Верховного Суду та Конституційного Суду України у відставці, заслужений юрист України.

Місце народження. Освіта. Народився у селі Дубрівка Ужгородського району Закарпатської області у селянській родині. Випускник Харківського юридичного інституту Кандидат юридичних наук.

Кар'єра. Трудову діяльність розпочав слюсарем Ужгородського АТП-06012. Після служби в армії та закінчення вишу (1971-му) пішов у слідчі прокуратури Іванівського району Одеської області. Далі до 1978 року працював на посадах помічника прокурора Ужгорода, прокурора слідчого відділу Закарпатської обласної прокуратури, старшого помічника прокурора області.

У 1978-1988 роках Стрижак – суддя, заступник голови Закарпатського облсуду.

З 1988 - суддя Верховного суду України.

З 1996 - голова Закарпатського обласного суду, голова Апеляційного суду Закарпатської області.

У грудні 2004 року на VI з'їзді суддів України його обрали суддею Конституційного суду. Однак у зв'язку з навмисними зволіканнями у Верховній Раді, яка побоювалася, що КСУ за поданням президента Віктора Ющенка візьметься за ревізію політреформи, що обмежила його повноваження, склав присягу лише 4 серпня 2006-го (разом з 13-ма новообраними колегами).

З липня 2007 по липень 2010 року – голова Конституційного суду України. Залишив посаду у зв'язку з закінченням трирічного терміну повноважень глави КСУ.

Особливість моменту. Призначення Стрижака до КСУ передувала серія кадрових потрясінь у суді, спровокованих жорстким протистоянням між Ющенком з одного боку та антикризовою парламентською коаліцією з Кабміном Віктора Януковича - з іншого, яке закінчилося достроковим припиненням повноважень Верховної Ради V скликання. Спершу попередник Стрижака Іван Домбровський подав у відставку з посади голови КСУ, який мав перевірити на конституційність два укази президента про розпуск парламенту (від 2 та 26 квітня 2007-го). Озвучена причина звільнення з поста - тиск з боку політичних сил. Потім були спроби Ющенка звільнити заступників голови КСУ Сюзанну Станік та Валерія Пшеничного та суддю Володимира Іващенка (у канцелярії глави держави побачили з боку цих членів Конституційного суду спроби в оцінці президентських актів підіграти правлячій коаліції та ознаки порушення присяги). Все це супроводжувалося масовими акціями прихильників коаліції та опозиції під стінами суду.

У результаті ідея провести дострокові парламентські вибори таки перемогла, і пристрасті навколо КСУ затихли. Однак, враховуючи перманентну політичну кризу в Україні, від завдань вирішувати резонансні та вкрай принципові для тих чи інших політсил питання в найближчому майбутньому його навряд чи буде позбавлено. До того ж Стрижаку дісталася роль голови не за найкращих для Конституційного суду часів - цей інститут (звісно ж, за активної участі низки вітчизняних політиків) довіру до себе з боку суспільства опустив до критичної позначки.

22 лютого 2013 року Стрижака було звільнено з посади судді КСУ у зв'язку з тим, що термін його повноважень закінчився з досягненням 65-річного віку.

Заслужений адвокат України. Автор низки наукових публікацій із питань адміністративного права.

31.10.2023 р.