RU

Дуров Павло

Російський програміст, один з творців ВКонтакте, Telegram

Дуров Павло
Дата народження: 10.10.1984

Павло Валерійович Дуров - російський програміст, доларовий мільярдер, один з творців соціальної мережі ВКонтакте та однойменної компанії, кросплатформного месенджера Telegram та інших проєктів. Колишній генеральний директор ВКонтакте (2006–2014).

Місце народження. Освіта. Павло Дуров народився Ленінграді 10 жовтня 1984 року у інтелігентної сім'ї. Батько – доктор філологічних наук Валерій Семенович Дуров, автор багатьох наукових праць, з 1992 року очолює кафедру класичної філології філологічного факультету СПбДУ. До першого класу школи пішов, бувши в Турині, де його батько працював кілька років. Повернувшись у рідне місто, Павло недовго навчався у звичайній школі та вступив до експериментальних класів Академічної гімназії (нині Академічні класи Меднікова), в якій здійснюється поглиблене вивчення всіх предметів, включаючи чотири іноземні мови. У 11 років він уперше захопився програмуванням.

2001-му з відзнакою закінчив Академічну гімназію. У 2002 році Павло вступив на Філологічний факультет СПбДУ за спеціальністю "Англійська філологія та переклад". За свої академічні досягнення та внесок у студентське життя університету він був нагороджений стипендією уряду Російської Федерації, а згодом і стипендією президента РФ. Павло тричі ставав лауреатом Потанінської стипендії, а також входив до обраного числа студентів СПбДУ з найвищим рівнем інтелекту та лідерськими здібностями. Він перемагав на олімпіадах з інформатики, лінгвістики та дизайну, організовував загальноуніверситетські заходи. Павло закінчив університет у 2006 році з червоним дипломом (який так і не забрав).

ВКонтакті. Ще під час навчання у СПбГУ Павло створював некомерційні Інтернет-проєкти, призначені для підвищення якості суспільного та наукового життя університету. Цими проєктами були сайти Durov.com та Spbgu.ru.

Але до літа 2006 року він зрозумів, що його студентські сайти за всієї своєї популярності були неефективні в об'єднанні учнів, оскільки багато хто приховував свої імена під нікнеймами, а реальні особи під аватарами: студенти могли спілкуватися один з одним у мережі, навіть не підозрюючи, що навчаються в одній групі. Тоді він почав шукати іншу форму для студентського сайту. Пізніше старий друг Павла, який після навчання повернувся зі США, познайомив його з Інтернет-проєктом для студентів вишів Америки - Facebook'ом, де користувачі розміщували в профілях свої справжні імена та фотографії. Дуров вирішив запровадити подібну концепцію сайту у Росії, тобто реальні люди під реальними іменами. Початкова назва майбутнього проєкту - "Студент.ру" - була замінена Павлом на ВКонтакте, оскільки, за його словами, "рано чи пізно ми всі стаємо випускниками". До реалізації він розпочав відразу після закінчення вишу.

Павло та його брат, Микола Дуров, заснували товариство з обмеженою відповідальністю ВКонтакте та запустили бета-версію однойменної мережі, чий домен – vkontakte.ru – був, за офіційними даними, зареєстрований 1 жовтня 2006 року. Спочатку сайт був закритим, тобто зареєструватися можна було тільки після особистого запрошення. Але вже наприкінці року реєстрація стала вільною. Кількість користувачів, що швидко зростала, змусила творців змінити сервери і вдосконалити програмну підтримку мережі. Павлу неодноразово надходили пропозиції щодо купівлі його проєкту, але він відхиляв їх. Натомість програміст залучив інвесторів до свого проєкту. ВКонтакті розвивалася на очах. Вже 2007-го вона стала третім за популярністю сайтом у Рунеті, 2008-му відбулася монетизація мережі, а кількість користувачів перевищила 20 мільйонів.

На 2011 рік Дуров, який має статки в 7,9 мільярда рублів, займав 350-е місце в рейтингу російських мільярдерів.

16 квітня Павло Дуров оголосив, що 13 грудня 2013 року ФСБ вимагала від керівництва мережі передати особисту інформацію організаторів груп Євромайдану, на що він відповів відмовою. За це, за словами Дурова, йому довелося пожертвувати багатьом, у тому числі його часткою ВКонтакте. За його словами, юрисдикція Росії не поширюється на українських користувачів соціальної мережі ВКонтакте і поширення даних українських користувачів було б не лише порушенням закону, а й злочином перед мільйонами користувачів з України.

У січні 2014 року стало відомо, що Павло Дуров продав свою частку (12%) у компанії ВКонтакте генеральному директору компанії Мегафон Івану Тавріну. У березні в Івана Тавріна цю частку викупила Mail.Ru Group, зосередивши таким чином 52% акцій ВКонтакте; 48% належать фонду United Capital Partners.

21 квітня 2014 року Дуров оголосив, що його звільнили з посади генерального директора соціальної мережі. Наступного дня він заявив про те, що залишив Росію, не має наміру повертатися, і збирається створити нову мобільну соціальну мережу. На думку засновника ВКонтакте, "наразі країна [Росія] не сумісна з веденням бізнесу в інтернеті".

Дуров постійно переїжджає з країни в країну. Разом з ним до Парижа, Сінгапуру та інших міст подорожує і його команда програмістів, з якою він розробляє месенджер Telegram. Павло повідомляв, що не є шанувальником ідеї держави. "Зараз я дуже щасливий, живучи без будь-якої власності та вважаючи себе громадянином світу". Окрім російської, має паспорт держави Сент-Кітс та Невіс, він отримав цей паспорт після інвестицій в економіку країни.

Telegram. 14 серпня 2013 представлений перший клієнт Telegram для пристроїв на платформі iOS. Додаток позиціюється як захищений від стеження спецслужб та можливості отримання нелегального доступу до даних його користувачів. Сервіс побудований на технології шифрування листування MTProto, розробленого братом Павла Миколою.

Кількість щомісячних активних користувачів сервісу станом на кінець березня 2018 становить понад 200 млн осіб. У серпні 2017 року у своєму Telegram-каналі Павло Дуров повідомив, що кількість користувачів збільшується на понад 600 тисяч щодня.

16 квітня 2018 року Роскомнагляд почав обмежувати доступ до Telegram на території Росії.

18 квітня 2018 року російські ЗМІ повідомили справжню причину блокування Telegram.

Погляди. Павло Дуров дотримується лібертаріанських політичних поглядів і є вегетаріанцем. Він виступає за реформу російської освітньої системи; скасування податків у сфері інформації; скасування візової системи, прописок та військового призову; зниження мит; надання регіонам повної автономії; а також за відкритість суду присяжних. Його надихають Ернесто Че Гевара та Стів Джобс, а за релігійними переконаннями він, за одними даними, пастафаріанець, за іншими, прихильник школи дзен.

10 жовтня 2017 року, у свій день народження, Павло Дуров розповів про сім речей, від яких він відмовився багато років тому та які, на його думку, негативно впливають на свідомість: алкоголь; м'ясо тварин; таблетки та будь-які продукти фармацевтики; нікотин та інші наркотичні речовини; кава, чорний та зелений чай, енергетики; фастфуд, цукор, газовані напої; телебачення та його аналоги.

Критика та визнання. Дурова в ЗМІ називають російським Марком Цукербергом, а також часто критикують за його ексцентричні витівки та висловлювання.

Статки. З 2016 року входить до списку 200 найбагатших бізнесменів Росії Forbes. За чотири роки його статки збільшилися з $600 млн до $3,4 млрд. У 2020 році він посідав 30-е місце в рейтингу по Росії і 565-е місце у світі.

У 2021 році журнал Forbes включив Дурова на 112-е місце серед світових мільярдерів зі статками $17,2 млрд. У 2022 році серед російських мільярдерів Дуров посів третє місце зі станом $15,1 млрд, ставши єдиним бізнесменом ТОП-10 не з промислового сектора.

Сім'я. Батько – доктор філологічних наук Валерій Семенович Дуров (нар. 13 липня 1945 р.), автор багатьох наукових праць, з 1992 року очолює кафедру класичної філології філологічного факультету СПбДУ.

Мати - Альбіна Олександрівна Дурова (нар. 3 квітня 1951 р.) викладала в Санкт-Петербурзькому державному університеті.

Брат - Микола (нар. 21 листопада 1980), математик, кандидат фізико-математичних наук, багаторазовий призер російських та міжнародних олімпіад з математики та інформатики, двічі абсолютний чемпіон світу з програмування серед студентів, з дня заснування та до середини 2013 року був технічним директором ВКонтакті.

05.10.2023 р.