RU

Дутерте Родріго

Експрезидент Філіппін

Дутерте Родріго
Дата народження: 28.03.1945

Родріго Роа Дутерте – філіппінський юрист та політик вісайського походження. Президент Філіппін (2016-2022). Обіймав посаду мера міста Давао на острові Мінданао сім термінів, загалом понад 22 роки. Також був віцемером міста та членом Конгресу Філіппін.

Місце народження. Освіта. Народився на острові Лейте в місті Маасіне (провінція Південний Лейте) в сім'ї майбутнього мера міста Данао та губернатора провінції Давао Вісенте Дутерте та шкільної вчительки Соледад Роа. Сім'я Дутерте переселилася до Давао в 1951 році.

У 1956 році Родріго Дутерте закінчив початкову школу в Давао, двічі його виганяли зі школи за погану поведінку. Другий рівень освіти він завершив в Академії святого Хреста в Дігосі.

У 1968 році Дутерте закінчив ліцей Філіппінського університету в Манілі, здобувши ступінь бакалавра мистецтв. У 1972 здобув юридичну освіту в коледжі Святого Біда. У тому ж році склав іспит на право займатися адвокатською практикою.

Кар'єра. Після закінчення навчання, у 1977-1979 pp. працював юрисконсультом у прокуратурі міста Давао. Потім був четвертим (1979-1981), третім (1981-1983) та другим (1983-1986) заступником прокурора міста Давао.

У 1986-1998 роках Дутерте був віцемером Давао. У 1988 році він висунув свою кандидатуру на посаду мера, але вибори програв. У 2001 році Дутерте обраний мером Давао, згодом кілька разів переобирався.

У 1998 виставив свою кандидатуру до Палати представників, ставши конгресменом від 1-го округу міста Давао.

2010 р. – Дутерте стає віцемером, змінивши на цій посаді свою дочку Сару Дутерте-Карпіо, обрану мером. Кілька разів йому пропонували посаду секретаря Внутрішнього та місцевого самоврядування, але щоразу він відмовлявся.

У 2015 році на форумі прихильників федералізації країни в Багіо Дутерте заявив, що включиться до президентських перегонів, оскільки "необхідно рятувати республіку".

З 30 червня 2016 року по 30 червня 2022 року – президент Філіппін. З початком президентства Дутерте в країні почалися масові вбивства наркодилерів та підозрюваних у наркоторгівлі під час поліцейських облав. У зв'язку з цим США заявили, що можуть припинити постачання зброї для армії Філіппін, якщо й надалі в цій країні відбуватимуться порушення принципу верховенства права, процесуальних гарантій та прав людини.

У серпні 2016 року ЗМІ писали про 900 убитих на Філіппінах наркодилерів, вбивства відбувалися під час облав та спецоперацій, які влаштовували поліція та цивільні активісти (народна дружина). До вересня ця цифра збільшилася до 2400. За повідомленнями з офіційних джерел Міністерства внутрішніх справ Філіппін, владі здалися ще 700 тисяч наркоторговців та наркозалежних людей, щоб уникнути розправи без суду та слідства. До середини січня 2017 р. повідомлялося про 6299 убитих у війні з наркоторгівлею.

У жовтні 2021 року Родріго Дутерте, який не може балотуватися на новий президентський термін, оголосив про рішення піти з політики.

Скандали. Під час перебування мером Дутерте змусив з'їсти недопалок сигарети туриста, який порушив антитютюновий закон Давао. Власник бару зателефонував Дутерте, і той особисто прибув "виконувати закон". За це Дутерте зазнав критики, особливо з боку філіппінської комісії з прав людини.

У вересні 2016 р. на пресконференції перед початком саміту АСЕАН Дутерте образив президента США Барака Обаму, який хотів обговорити вбивства на Філіппінах. Дутерте обізвав Обаму і пообіцяв проклясти. Пізніше перепросив за свої слова.

Через кілька днів Дутерте недипломатично висловив свою думку про генсека ООН: "Я сказав собі, що ти, Пан Гі Мун, лише один дурень. Я продовжу кампанію проти злочинців, мені не шкода їх. Мені все одно".

Дутерте, якого журнал Time прозвали Катом, неодноразово критикували правозахисні організації, включаючи Amnesty International, за підтримку страт злочинців без суду та слідства, які відбувалися "ескадронами смерті Давао". У липні 2005 року на саміті, присвяченому боротьбі зі злочинністю, політик заявив: "Швидкі страти злочинців залишаються найефективнішим способом боротьби з викраденнями та наркоторгівлею".

У 2015 році Дутерте підтвердив наявність зв'язку між ним та вбивствами злочинців без суду в Давао, а також заявив, що якщо стане президентом, то стратить аж до ста тисяч злочинців.

29 листопада 2016 року на Дутерте було скоєно замах. Постраждали дев'ять осіб із його охорони.

Особисте життя. У 1973-2000 рр. був одружений з Елізабетою Циммерман, від цього шлюбу має шість дітей. Зараз живе цивільним шлюбом із медсестрою Сьєлітою "Хонейлет" Авансеньє, має спільну доньку.

26.02.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 27 Травня 2024г (Пн):