RU

Керрі Джон

Ексдержавний секретар США, спеціальний представник президента США з питань клімату

Керрі Джон
Дата народження: 11.12.1943

Джон Форбс Керрі – американський політик. Спеціальний представник президента США з питань клімату від 20 січня 2021 року. Державний секретар США (2013–2017). З 1985 був молодшим, з 2009 по 2013 роки - старшим сенатором від штату Массачусетс, головою сенатського комітету з міжнародних справ.

Місце народження. Освіта. Джон Керрі народився в родині американського дипломата Річарда Джона Керрі та Розмарі Ізабель Керрі (уродженої Форбс). Завдяки родинним зв'язкам із багатою американською династією Форбсів, Керрі здобув елітну освіту в Європі та США, у дитинстві жив у Франції. Він закінчив приватну школу Institut Montana Zugerberg у Швейцарії, школу святого Павла в штаті Нью-Гемпшир, а потім у 1966 році Єльський університет (США).

Кар'єра. Політична кар'єра Кеннеді почалася з участі у виборчій кампанії брата президента Джона Кеннеді - Роберта Кеннеді - у 1962 році. Тоді ж Керрі вперше зустрівся з президентом США Джоном Кеннеді та потоваришував з його родиною. Після вбивства Джона Кеннеді, Керрі був активним критиком зовнішньої політики президента США Ліндона Джонсона (1963-1968) і активно виступав проти війни у В'єтнамі.

Після закінчення університету Керрі направили на військову службу до В'єтнаму, де він був командиром катера річкового патрулювання. За службу був нагороджений кількома орденами, був кілька разів поранений, дослужився до лейтенанта.

Повернувшись із В'єтнаму у 1970 році, Керрі став активістом організації "В'єтнамські ветерани проти війни", був промовцем на багатьох антивоєнних акціях, давав свідчення про воєнні злочини, скоєні американською армією.

У 1972 році Джон Керрі невдало взяв участь у виборчій кампанії від Демократичної партії до Конгресу, після чого продовжив здобуття юридичної освіти в Бостонському коледжі. Потім Керрі працював в офісі окружного прокурора, заснував приватну юридичну фірму.

У 1982 році був обраний заступником губернатора Массачусетсу, а в січні 1985 року став сенатором від цього штату в Конгресі США як кандидат від Демократичної партії. Переобирався в Сенат кілька разів до 2012 року. У 2004-му Демократична партія висунула Джона Керрі кандидатом у президенти США. На виборах 3 листопада 2004 року Керрі, який набрав 59,03 млн голосів (48%) поступився Джорджу Бушу, який набрав 62,04 млн голосів (51%).

У 2008 році Керрі відмовився від участі в президентських виборах і підтримав кандидатуру Барака Обами. Йому пророкували посади віцепрезидента і держсекретаря в адміністрації Обами, проте пост держсекретаря він отримав лише 1 лютого 2013 року після переобрання Обами на другий термін.

На посаді держсекретаря особливу увагу приділяв зусиллям із припинення війни в Сирії, політичній кризі в Україні та відносинам із країнами Латинської Америки.

23 листопада 2020 року президент США Джо Байден оголосив, що Джон Керрі працюватиме в його кабінеті як спеціальний представник із питань клімату і буде членом Ради національної безпеки.

Погляди. Керрі відносить себе до прихильників ліберальних поглядів, хоча є віруючим католиком. Політик є противником приватизації програм соціальної безпеки, підтримує право на аборт, ідею цивільного шлюбу для одностатевих пар, виступає за скасування смертної кари (за винятком терористів), боротьбу з глобальним потеплінням.

Неодноразово виступав за зміну політики США в Латинській Америці. Разом із сенатором Маккейном, також ветераном в'єтнамської війни, сприяв відновленню дипломатичних відносин із В'єтнамом у 1995 році.

5 лютого 2015 року під час візиту до Києва Керрі заявив, що США будуть гарантом миру в Україні. Свій виступ Керрі почав словами: "Народ США показує свою рішучу підтримку народу України."

8 лютого в Мюнхені під час переговорів з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим Керрі попередив, що в разі ескалації конфлікту в Україні Росії доведеться заплатити велику ціну.

Сім'я. Одружений другим шлюбом з Терезою Сімое-Феррейра Хейнц, вдовою сенатора від штату Пенсільванія. Від першого шлюбу з Джулією Стімсон Торн (1944-2006) у Керрі дві доньки: Олександра Форбс Керрі (1973 р.н.), режисерка-документалістка, і Ванесса Бредфорд Керрі (1976 р.н.), медикиня.

01.12.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 22 Травня 2024г (Ср):