RU

Філатов Борис

Мер Дніпра

Філатов Борис

Борис Альбертович Філатов – мер міста Дніпро з 2015 року. Заступник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації з внутрішньої політики (з березня по листопад 2014 року), народний депутат України VIII скликання у 2014-2015 роках.

Місце народження. Освіта. Народився у Дніпропетровську (зараз Дніпро). У 1993 році закінчив з відзнакою Дніпропетровський державний університет за двома спеціальностями одночасно - історія та суспільствознавство та правознавство. У 1997 році захистив кандидатську дисертацію в Одеській національній юридичній академії за спеціальністю "Теорія права. Філософія права".

Кар'єра. Працював юрисконсультом на підприємствах різної форми власності, викладачем цивільного права в Академії митної служби України.

У 2000 році отримав свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю. Відкрив адвокатський бізнес. Брав участь у резонансних судових процесах, у тому числі пов'язаних з інтересами бізнесмена Ігоря Коломойського. В результаті українські ЗМІ дійшли висновку, що Філатов – штатний адвокат групи Приват, який спеціалізується на переділі корпоративної власності. В інтерв'ю 2006 року Геннадій Корбан називає його рівноправним партнером. Сам Борис Філатов це заперечує. Фактично Філатов співпрацював з усіма фінансово-промисловими групами України.

Натомість адвокатський бізнес Бориса Філатова успішно розвивався. У 2006 році Філатов задекларував доходи за 2005 рік, що дозволили йому увійти до офіційних доларових мільйонерів.

У 2005 році Борис Філатов відійшов від активної адвокатської діяльності та захопився журналістикою. З 2005 до 2010 року він був автором і ведучим телепрограми Губернські хроніки на регіональному 9 каналі, який пов'язують із групою Приват.

У 2010 році Філатов пішов із 9 каналу і став вести передачу Губернські прогнози в ефірі Дніпропетровської обласної державної телерадіокомпанії (ДДТРК) на 51 каналі.

Після переходу Бориса Філатова з 9 каналу на 51 канал деякі політики звинуватили його у політичній кон'юнктурі. Зокрема народний депутат Святослав Олійник заявив, що Філатов працює на Партію регіонів. Сам Філатов, який ніколи не був у політичних партіях, свій крок мотивував інакше. За його словами, телепроєкт Губернські хроніки за п'ять років себе зжив. Крім того, небажання вести програму, що гостро критикує владу, Філатов пояснив тим, що перебуває у дружніх стосунках з новим губернатором Дніпропетровщини Олександром Вілкулом і що саме Вілкул запропонував йому розпочати новий проєкт на ДОГТРК. Згодом дружні відносини з віцепрем'єр-міністром перервалися через "наїзд" держорганів на замовлення Вілкула та спроби відібрати Дніпропетровський стрілочний завод в одного з бізнес-партнерів Філатова - Олега Левіна.

Борис Філатов зняв низку телефільмів про подорожі: "Югославські хроніки" (2005) – про наслідки громадянської війни в Югославії; "Арабські хроніки" (2006) – про руйнування негативних стереотипів щодо близькосхідних держав; "Американські хроніки" (2007, 2 частини) - про звичаї та побут американської глибинки; "Канадські хроніки" (2008, 3 частини) – про долі членів української діаспори; "Європейські хроніки" (2009, 4 частини) - про плюси та мінуси життя в об'єднаній Європі; "Африканські хроніки" (2010-2011, 3 частини) - про родоплемінну ворожнечу як небезпеку, здатну занапастити не лише Африку, а й Україну.

Борис Філатов регулярно публікувався у регіональних та центральних виданнях, вів авторську колонку на сайті obozrevatel.com.ua.

4 березня 2014 року призначений заступником голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації з внутрішньої політики.

17 квітня 2014 року в ході збройного конфлікту на сході України запропонував грошову винагороду за найманців, звільнені адміністративні будівлі та зброю. За грошима треба було звертатися до Штабу Національного захисту.

19 вересня стало відомо про висунення Філатова по 27-му округу Жовтневому районі Дніпропетровська для участі у позачергових виборах до Верховної Ради.

З листопада 2014 року – народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, позафракційний. 6 листопада рішенням ЦВК України був визнаний переможцем на виборах у своєму окрузі.

На місцевих виборах восени 2015 Філатов обраний мером Дніпропетровська. У другому турі виборів його суперником був Олександр Вілкул, розрив між ними у першому турі був мінімальним.

27 листопада 2015 року Філатов прийняв присягу мера Дніпропетровська. 24 грудня 2015 року Верховна Рада проголосувала за позбавлення Філатова депутатських повноважень.

На місцевих виборах восени 2020 року Філатов переобрано мером Дніпра.

Громадська діяльність. У жовтні 2007 року Борис Філатов організував збір коштів на допомогу людям, які постраждали від вибуху побутового газу у житловому будинку на вул. Мандриківській у Дніпропетровську, внаслідок якого загинули 23 особи, з яких 9 дітей. За п'ять днів вдалося зібрати понад 3 млн. грн.

Філатов входить до Опікунської ради Європейської асоціації українців, яка об'єднує українців, які протягом тривалого часу проживають у країнах ЄС. Крім того, є церковним старостою новозбудованого Свято-Іоанно-Золотоустівського храму у Дніпропетровську.

Регалії. У листопаді 2008 року указом президента України Борису Філатову надано звання Заслужений журналіст України.

Хобі. Борис Філатов вивчає історію, культуру, мистецтво, філософію та етнографію Японії. Має велику колекцію нецке, де представлені мініатюрні скульптури різних японських майстрів XVII-XIX ст. З травня 2011 р. по квітень 2014 р. Бориса Філатова було обрано головою філії Міжнародного товариства колекціонерів нецке в країнах СНД.

Також захоплюється мотоподорожами та дайвінгом. На своєму мотоциклі проїхав понад 50 країн світу, перетнув кілька континентів – Північну Америку від Атлантичного океану до Тихого, Азію, Європу.

Філатов займається культурологічними проєктами "Номади" та "Україна очима птахів". У рамках першого проєкту раз на два роки у Києві та Дніпропетровську організується фотовиставка робіт мотомандрівників. У рамках другого проєкту готується видання унікального альбому фотознімків України з висоти пташиного польоту.

Філатов є головою оргкомітету міжнародного парусного проєкту "Кругосвітнє плавання на давньослов'янському човні "РУСИЧ".

Борис Філатов – учасник міжнародного космічного проєкту Virgin Galactic під номером 145. Планував здійснити у 2012 році суборбітальний політ на кораблі SpaceShipTwo як перший космічний турист від України.

16.02.2024 р.