RU

Франциск

Папа Римський

Франциск

Франциск, до обрання - Хорхе Маріо Бергольйо - 266-й Папа Римський. Обрано 13 березня 2013 року. Перший в історії папа з Нового Світу та перший за більш ніж 1200 років папа не з Європи, перший папа-єзуїт. 

13 березня 2013 року Римо-католицька церква отримала нового Папу. Понтифіком уперше став неєвропеєць – 76-річний кардинал Хорхе Маріо Бергольо народився та жив в Аргентині. На святий престол він зійшов під ім'ям Франциск. Новообраний Папа Римський офіційно іменуватиметься Франциском доти, доки хтось із наступних глав католицької церкви не вибере таке ж ім'я. У такому разі Папа Римський Франциск увійде до історії як Франциск I.

Про обрання 266-го Папи Римського другого дня конклаву сповістив білий дим, що піднявся з труби над Сикстинською капелою. Бергольйо був єдиним єзуїтом серед кардиналів-виборців. Його імені був у списку основних лідерів. Але саме він, за чутками, 2005-го був основним суперником Бенедикта XVI, який у лютому 2013 року зрікся престолу.

Новообраний Папа постав перед вірянами, які зібралися на головній площі Ватикану, за годину після того, як дим сигналізував про обрання понтифіка. Першими словами Франциска були: "Мої брати кардинали обрали мене, хоча я живу чи не в найдальшій країні. І все ж я тут. Я хочу подякувати Римсько-католицькій церкві та кардиналам. Помолімося!" Після цього Папа Римський прочитав "Отче наш" та попросив за нього молитися.

Біографія. Бергольйо народився в Буенос-Айресі 17 грудня 1936 року в сім'ї італійського емігранта, залізничного робітника. Він був молодшим із п'яти дітей. Здобув диплом хіміка-технолога. Навчався у семінарії Вілья-Девото у Буенос-Айресі. Вступив до ордену єзуїтів 11 березня 1958-го.

Для єзуїта у немісіонерських країнах стати єпископом – велика рідкість. Бергольйо це вдалося. 20 травня 1992 року його призначили допоміжним єпископом Буенос-Айреса з титулом титулярного єпископа Аукі. Він був присвячений єпископам 27 червня 1992 року в кафедральному соборі столиці Аргентини архієпископом Буенос-Айреса, кардиналом Антоніо Кваррасіно.

21 лютого 2001-го у Ватикані Папа Римський Іван Павло II звів Бергольо до кардиналів. Вже як кардинала його призначили одразу на кілька адміністративних постів у Римській курії. Бергольйо був членом Конгрегації у справах духовенства, Конгрегації богослужіння та дисципліни таїнств, Конгрегації інститутів присвяченого життю та громад апостольського життя.

Кардинал Бергольйо був відомий особистою скромністю, доктринальним консерватизмом та відданістю справі соціальної справедливості. Відомо, що він вів дуже простий спосіб життя. Жив у маленькій квартирі, що мало нагадувала палац архієпископа, відмовився від персонального лімузина з шофером на користь громадського транспорту і навіть сам готував собі їжу.

Погляди та спосіб життя. Бергольйо - майстерний богослов, що дистанціювався від "теології звільнення" ще на зорі своєї кар'єри. Фахівці припускають, що він є близьким до Comunione e Liberazione. Прихильники цього католицького внутрішньоцерковного руху, заснованого в 1950-х роках італійським священником і теологом Луїджі Джуссані, вважають, що сутність християнства становлять не ритуал і не теологічні системи та народні вірування. Сутність християнства, на думку, - це досвід живої людини, спрямований на розуміння реальності у всій сукупності її чинників. Христос є відповіддю на всі питання людини.

Раніше кардинал Бергольйо закликав духовенство і мирян виступити проти абортів та евтаназії. Також він поділяє церковне вчення щодо засудження гомосексуальності. Він рішуче виступив проти введеного у 2010 році урядом Аргентини законодавства, що дозволяє одностатеві шлюби. Проте вважає важливим пошану до сексуальних меншин.

Хоча Бергольйо послідовно проповідує співчуття до бідних, деякі спостерігачі розчаровані тим фактом, що він не надає більшого акценту проблемам соціальної справедливості. Замість того, щоб чітко сформулювати позицію з питань політичної економії, Бергольйо вважає за краще підкреслювати важливість духовності і святості, вважаючи, що це природним чином вестиме до більшого співчуття стражданням бідних. Проте він висловив підтримку соціальним програмам і публічно висловлював сумніви щодо справедливості вільної ринкової політики.

Бергольйо - шанувальник аргентинського футбольного клубу "Сан-Лоренсо" з Буенос-Айреса. У 2008-му він навіть став офіційним членом клубу вболівальників команди, названої на честь святого Лаврентія і створеної у 1908 році за підтримки священника Лоренсо Маси.

Папа та Україна. Невдовзі після оголошення імені нового понтифіка глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук повідомив, що Хорхе Маріо Бергольйо був вихованцем українського священика.

"Франциськ є вихованцем нашого священника Степана Чміля, який похований у базиліці святої Софії в Римі. Нинішній Папа, а тоді студент Салезіянської школи, щодня рано вранці, поки всі хлопці спали, прислужував Чмілю під час Служби Божої. Він добре знає наші обряди і навіть пам'ятає нашу літургію", - розповів Святослав, який до того, як очолив УГКЦ, з квітня 2010 року по березень 2011 року був Апостольським адміністратором єпархії Покрови Пресвятої Богородиці у Буенос-Айресі.

Патріарх Святослав описує понтифіка як надзвичайно скромну людину. "Наприклад, у Буенос-Айресі він ніколи не використовував свою машину, завжди їздив на громадському транспорті, дуже скромно одягався і відрізнявся тим, що найбільше хотів дбати про бідних. Він також відвідував людей у найбідніших кварталах, був справжнім пастирем", - додав голова УГКЦ.

10.10.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 28 Травня 2024г (Вт):