RU

Дерюгіна Ірина

Президент Федерації гімнастики України, головний тренер Національної збірної України з художньої гімнастики

Дерюгіна Ірина
Джерело фото: facebook.com/Ирина Дерюгина

Ірина Іванівна Дерюгіна – українська гімнастка та тренер, заслужений майстер спорту СРСР (1977) з художньої гімнастики. Головний тренер національної збірної команди з художньої гімнастики, перший віцепрезидент Української федерації гімнастики, президент Федерації гімнастики України (художня гімнастика).

Місце народження. Освіта. Народилася 11 січня 1958 року у Києві. Батько - Іван Дерюгін, Олімпійський чемпіон з п'ятиборства. Мати – Альбіна Дерюгіна (1932-2023), заслужений тренер СРСР та України, директор дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з художньої гімнастики, Герой України.

У віці 10 років у 1968 році Ірина Дерюгіна вступила до Київського хореографічного училища. З 1976 по 1980 навчалася у Київському державному інституті фізичної культури.

Спортивна кар'єра. Ірина Дерюгіна була членом збірної СРСР з художньої гімнастики з 1972 року і до завершення спортивних виступів у 1982. У складі команди Ірина Дерюгіна стала однією з найтитулованіших гімнасток СРСР та світу за всю історію художньої гімнастики. Багаторазова чемпіонка з художньої гімнастики першостей УРСР, СРСР, Європи, світу. Зокрема - дворазова абсолютна чемпіонка світу, п'ятиразова абсолютна чемпіонка Союзу, п'ятиразова володарка Кубка СРСР, чотириразова переможниця Кубка Інтербачення. Пік спортивної кар'єри Ірини Дерюгіної припав на другу половину 1970-х. Їй належить своєрідний рекорд: протягом п'яти років, з 1975 по 1979 рр., вона лише раз поступилася найвищим щаблем п'єдесталу пошани найпрестижніших змагань - на чемпіонаті Європи 1978-го.

Тренерська кар'єра. Після закінчення спортивної кар'єри зайнялася тренерською роботою, разом із мамою відкрила власну школу. Головний тренер Національної збірної України з художньої гімнастики разом з Альбіною Дерюгіною. Їх творчий дует виховував плеяду талановитих гімнасток таких, як Олександра Тимошенко (Олімпійська чемпіонка 1992 року), Оксана Скалдіна (бронзова призерка Олімпійських ігор 1992 року), Тетяна Попова, Тамара Єрофєєва, Ганна Безсонова (бронзовий призер Олімпійських ігор 2004 та 2008 років), Наталія Годунко (Чемпіонка світу та Європи), Ганна Різатдінова (бронзова призерка Олімпійських ігор 2016 року, чемпіонка світу 2013 року) та багатьох інших. Серед них – 2 олімпійські чемпіонки, 1 призер Олімпійських ігор, 11 чемпіонок світу, 30 призерів Чемпіонатів світу. На головних міжнародних турнірах останнього двадцятиріччя вихованці Ірини Дерюгіної вибороли понад 120 золотих, 30 срібних та 30 бронзових медалей.

З 1985 року – суддя міжнародної категорії Міжнародної федерації гімнастики (FIG). З 1988 до 1992 член технічного комітету FIG. Віцепрезидент Федерації художньої гімнастики України (президент – Альбіна Дерюгіна).

Ірина Дерюгіна також організатор та автор ідеї проведення у Києві щорічного міжнародного турніру з художньої гімнастики "Кубок Дерюгіної", згодом Гран-прі "Кубок Дерюгіної-Нафтогаз".

Академік Української академії спорту.

Бізнес. За даними ЗМІ, Ірина Дерюгіна заробляє на життя не лише викладанням у сімейній спортивній школі. Спільно з колишнім чоловіком вона контролює ЗАТ "Бест Лайн", що торгує сантехнікою, керамічною плиткою, садово-архітектурними формами. Є співзасновником фірми, що спеціалізується на роздрібній торгівлі.

Дискваліфікації. У квітні 2008-го Міжнародна федерація гімнастики (FIG), спираючись на пропозиції дисциплінарної комісії та низку статей статуту, тимчасово усунула члена технічного комітету FIG та тренера провідних українських гімнасток від виконання функцій у рамках Міжнародної федерації. Заборонила участь в офіційних заходах (Олімпійських іграх, чемпіонатах тощо), організованих за участю FIG. До того ж – позбавила патенту судді. І все це – до кінця олімпійського циклу 2013-2016 років. (На довгих вісім років).

Серед пунктів Дисциплінарного кодексу FIG, за якими покарали Дерюгіну, виявилися такі:

- порушення Статуту, Регламенту, рішень та директив, написаних FIG;
- дискредитація іміджу гімнастики, FIG чи її членів своєю поведінкою, словами чи діями;
- неспортивна поведінка;
- вплив на хід та результати змагань незаконним способом;
- поведінка, що викликає, стосовно членів FIG, гімнасток або представників FIG;
- дискредитація гідності людини чи групи людей у будь-якій формі, особливо через її колір шкіри, раси, фізичних чи розумових недоліків, статі, релігійної чи етнічної приналежності.

Покарання Федерація могла винести у двох випадках: якщо було доведено маніпуляції із суддями чи фінансові махінації, в яких звинувачували Ірину Дерюгіну. Тренер і суддя відразу ж назвала рішення колег з FIG "початком боротьби за золото Олімпіади-2008 у Пекіні", можливо, маючи на увазі інтриги конкуруючої російської школи. Ірина Дерюгіна подала апеляцію на таке рішення FIG і внаслідок цього апеляційна інстанція Міжнародної федерації гімнастики скоротила термін дискваліфікації українського тренера до чотирьох років.

Ще раніше знамениту українську наставницю (разом із п'ятьма колегами-суддями) дискваліфікували на рік - після чемпіонату Європи в Сарагосі (Іспанія) 2000-го. Причиною стало недобросовісне суддівство щодо української гімнастки Олени Вітриченко. Будь-які серйозні звинувачення на свою адресу Ірина Дерюгіна відкидає.

Особисте життя. У 1980-му вийшла заміж за знаменитого футболіста Олега Блохіна. У 1983 році у подружжя народилася дочка Ірина. З 2000-го Дерюгіна та Блохін у розлученні.

22.12.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 13 Квітня 2024г (Сб):