RU

Вітовська-Ванца Ірма

Актриса театру та кіно

Вітовська-Ванца Ірма
Джерело фото: facebook.com/Ірма Вітовська-Ванца
Дата народження: 30.12.1974

Ірма Григорівна Вітовська-Ванця – українська актриса театру та кіно, продюсер, громадський діяч; працює у Молодому театрі (з 1998), театрі "Золоті Ворота" та Франківському драмтеатрі. Заслужена артистка України (2016).

Місце народження. Освіта. Народилася в Івано-Франківську. У дитинстві мріяла про історію та археологію, навіть вступала на історичний факультет. Але керівник театрального гуртка, в якому займалася Ірма, наполегливо радила спробувати себе на професійній сцені. У підсумку у 1998 році вона закінчила Львівський державний музичний інститут за спеціальністю "актриса драматичного театру". Секретів акторської майстерності її навчав відомий український актор Богдан Козак.

Кар'єра. З 1998 - актриса столичного Молодого театру:
- М.Старицький "За двома зайцями" (Франтиха, Кінозірка) – 1980;
- Ж. де Летраз "Малюк" (Лулу, Крістін) - 1998;
- М.Гоголь, М.Куліш "Ревізор" (Марія Антонівна) – 1999;
- Р.Шерідан "Севільські заручини" (Клара, Лауретта);
- У.Шекспір "Трагедія Гамлета, принца данського" (Актриса) – 2000
- Л.Розумовська "Русалочка" (Русалочка) – 2000;
- І.Карпенко-Карий "Кайдаші" (Мелашка) – 2000;
- М.Гоголь "Одруження" (Дуняшка);
- Ф.Баум, А.Волков "Чарівник Смарагдового міста" (Еллі) – 2002;
- І.Коваль "Маринований аристократ" (Дружина) – 2004;
- Ю.Андрухович "Московіада" (Галя) – 2006;
– Я.Гловацький "Четверта сестра" (Катя) – 2007.
- Н.Ворожбіт "Житіє простих" (Люба-2).

Театр "Золоті Ворота":
"Сталкері" за п'єсою Павла Ар'є – (баба Пріся) – 2015.

Франківський драмтеатр:
"Оскар та рожева дама" за романом Еріка-Еммануеля Шмітта - (Ружа) - 2015;
"Hamlet" за п'єсою Вільяма Шекспіра (Гертруда) – 2017;
"Кулька, або Любов січового стрільця" за Ярославом Барничем - (Ірма, тітка Шарики) - 2022;
"Лісова пісня на полях крові" за п'єсою Лесі Українки – (мати Лукашева) – 2022.

Всій країні Ірма Вітовська стала відома після зйомок у популярному телесеріалі "Леся+Рома" на каналі ICTV. Зіграла Любу в серіалі "Ангел-охоронець". Також знімалася у фільмах "Намисто для снігової баби", "Не наїжджай на Діда Мороза", "Між першою та другою", "Мої думки тихі", "Коза Ностра. Мама їде" та ін.

У серпні 2007 року брала участь в антрепризній постановці режисера Віталія Малахова "Допомогти так легко, або Звідки беруться діти".

Телебачення. З 11 жовтня 2015 року була тренером шоу "Маленькі гіганти" на каналі 1+1. Була ведучою телепередач "Шлюбні ігри, або Номер для молодят" та "Народна зірка" на каналі ICTV. Брала участь у вокальному шоу "Народна зірка" на телеканалі Україна.

Нагороди та регалії. Ірма Вітовська неодноразово була учасницею міжнародних театральних фестивалів, отримувала персональні нагороди.

Володарка двох національних премій "Телетріумф" (2006, 2012).

Лауреатка театральної премії "Київська пектораль" (2015) у категорії "Найкраща жіноча роль" (Баба Пріся у виставі "Сталкери" спільного проєкту театру Золоті ворота та Молодого театру).

Ірма Вітовська стала першою лауреаткою премії Women in Arts від HeForShe 2018 у категорії "Театр і кіно", створеної ООН та Українським інститутом.

Заслужена артистка України (2016).

Ірма Вітовська - дворазова володарка національної премії з кіномистецтва "Золота дзиґа" (найкращій акторці 2019 і 2020) і два роки поспіль визнана найкращою акторкою національної премії від кінокритиків "Кіноколо" (найкраща акторка 2018 року - за головну роль у фільмі "Брама" та 2019 - "Мої думки тихі").

Володарка "Золотого Дюка" на Одеському міжнародному кінофестивалі 2019 року за найкращу акторську роботу у фільмі "Мої думки тихі" режисера Антоніо Лукіча.

У 2020 стала лауреаткою премії "Київ" ім. І.Миколайчука за вагомий внесок у розвиток українського кіномистецтва.

Громадянська позиція. Ірма Вітовська - активістка "Революції Гідності" та "Мовного Майдану", учасниця всіх проукраїнських акцій протесту.

У червні 2018 записала відеозвернення на підтримку ув'язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова.

Благодійність. Ірма Вітовська є учасницею соціально-громадських програм "Діти вулиці" з 2007 року та "StorБіль" з 2011 року.

Ірма Вітовська віддала на лікування поранених в АТО більшу частину свого гонорару за зйомки у фільмі "Пограбування по-жіночому".

Сім'я. Ірма Вітовська була дружиною Володимира Кокотунова, також актора Молодого театру з 1993 по 2016 рік. 29 березня 2011 року у подружжя народився син Орест Кокотунов.

8 квітня 2016 року вдруге вийшла заміж, чоловіком став Віталій Ванця із Борислава Львівської області.

Молодша сестра Ірми - Наталія одружена з юристом Станіславом Ліберманом, рідним братом співачки Тіни Кароль.

15.12.2023 р.