RU

Ганс-Адам II

Князь Ліхтенштейна

Ганс-Адам II
Джерело фото: EPA

Ганс-Адам II (повне ім'я Йоганнес Адам Фердинанд Алоїз Йозеф Марія Марко д'Авіано Пій фон унд цу Ліхтенштейн) - правлячий 15-й князь Ліхтенштейну. Зійшов на трон 13 листопада 1989 року. Титули князя Ганса-Адама: Князь Ліхтенштейн, герцог фон Троппау і Ягендорф, граф Рітберг, Остфрісланд і Вадуц, лорд Кюнгрінге, Шелленберг, Фельдсберг, Кромау і Острау.

Місце народження. Освіта. Народився 14 лютого 1945 року в Цюриху (Швейцарія) в сім'ї князя Франца Йозефа II (1906-1989) і Джорджини Вілчек (1921-1989). Спочатку навчався у школі м. Вадуц, потім у Відні - Ліцеї Альпінум Цуоц. Після цього навчався в університеті м. Санкт-Галлен (Швейцарія), який закінчив 1969 року, здобувши ступінь магістра в галузі ділового адміністрування та економіки. Його рідна мова - німецька, але він також вільно володіє англійською та французькою мовами.

Сходження на трон. У 1984 році його призначають заступником Франца Йозефа II, а з 13 листопада 1989 року (після смерті батька) Ганс-Адам стає новим князем Ліхтенштейну. У цей час країна зіткнулася з проблемами незаконних фінансових операцій, відмивання коштів від наркоторгівлі. Спроби покласти цьому край з боку нового князя наштовхнулося на протидію з боку депутатів. Також проти Ганса-Адама виступив голова Конституційного суду Бернхард Вілле, який зазначив, що князь не має права контролювати діяльність уряду. У відповідь князь Ліхтенштейну відмовився затвердити Вілле на його посаді. Вілле подав позов на князя до Європейського суду і виграв. Ганс-Адам II змушений був також сплатити значний штраф.

Новий скандал навколо фінансових махінацій виник у зв'язку з публікацією 1999 року в журналі "Шпіґель" доповіді розвідки ФРН про ситуацію в Ліхтенштейні. Намагаючись навести лад у державі, Ганс-Адам запросив для ведення слідства прокурора Інсбрука - Карла Шпітцнера. Було проведено ретельне вивчення ситуації. Виявлено, що частина депутатів справді була пов'язана з картелями наркобаронів. Сума, яка фігурувала у справі, перевищувала сотні мільйонів доларів. Ганс-Адам II зробив усе можливе, щоб депутати-злочинці потрапили за ґрати.

Наступним кроком князя стала боротьба з системою "брудних" грошей, які проходили через банки Ліхтенштейну. 19 липня 2000 року об'єднання банків оголосило, що анонімні рахунки відкриватися не будуть, а термін "банківська таємниця" не повинен заважати надавати допомогу слідству. На протидію цьому ліберали пропонували ліквідувати монархію або суттєво обмежити владу князя. Але населення навесні 2001 року на чергових виборах проголосувало за консерваторів, яких підтримував Ганс-Адам.

На відміну від більшості сучасних монархій, що мають тенденцію до обмеження влади глави держави, Ганс-Адам 2003 року організував референдум, спрямований на розширення князівських повноважень. На цьому референдумі Ганс-Адам II отримав повну підтримку населення (87%), які висловилися за те, щоб монархія отримала більші повноваження. Однак водночас було введено в дію закон, що забороняє князю використовувати право вето в разі, якщо парламент ухвалить рішення змінити форму правління на республіканську.

Водночас за час правління Ганса-Адама II Ліхтенштейн став членом Організації Об'єднаних Націй.

15 серпня 2004 року управління справами в державі Ганс-Адам передав своєму старшому синові - Алоїсу, за собою залишив корону і право контролювати справи в князівстві. З приводу цієї події під стінами родинного замку було влаштовано бенкет для всіх підданих князя.

Статки. Князь Ганс Адам II найбагатший монарх Європи. Його статки налічують близько 4,4 мільярда доларів, він є одним із 500 найбагатших людей у світі. Йому належить колекція шедеврів епохи Відродження, а також два палаци у Відні.

Цікаві факти. Крім виконання державних обов'язків Ганс-Адам служить у банку. Крім того, він займається фермерством, виноградарством і виноробством (вино з Ліхтенштейну одне з найдорожчих у світі).

Жителі князівства не платять податки на утримання князя і його сім'ї. Свої витрати Ганс-Адам оплачує власним коштом. Усі дороги Ліхтенштейну ремонтують за рахунок особистих коштів князя. Ганс-Адам знає практично всіх жителів країни в обличчя.

Сім'я. Дружина - Марія Аглая (1940-2021), дочка Фердинанда Карла, графа Кінскі фон Шиник і Теттау. Діти: Алоїс (1968), у шлюбі з Софі, дочкою Макса Емануеля Баварського. Максиміліан (1969) у шлюбі з Анджелою Браун. Костянтин (1972-2023) у шлюбі з графинею Марією Калнокі. Тетяна (1973) у шлюбі з Філіпом фон Латорфом.

25.01.2024 р.