RU

Гаспел Джина

Ексдиректор ЦРУ

Гаспел Джина
Джерело фото: Central Intelligence Agency

Джина Чері Гаспел – ексдиректор ЦРУ, офіцер розвідки США.

Місце народження. Освіта. Джина Чері Гаспел народилася 1 жовтня 1956 року.

Кар'єра. У 1985 році вступила на службу до Центрального розвідувального управління. Офіцер американської розвідки.

У 2002-му Джина Гаспел керувала секретною в'язницею ЦРУ в Таїланді, відомою як "Котяче око", в якій містилися терористи, зокрема члени Аль-Каїди Абд ар-Рахім ан-Нашірі та Абу Зубайда. У доповіді Сенатської розвідувальної комісії про тортури ЦРУ зазначається, що під час утримання під вартою проти підозрюваних у цій в'язниці застосовувалися тортури. Допити та тортури ув'язнених "Котячого ока" записували на відео. Загалом було зроблено понад 92 такі записи. У 2005 році заступник директора ЦРУ Хосе Родрігес розпорядився знищити знімання допитів.

З 2005-го Джина Гаспел очолювала штаб Центру ЦРУ боротьби з терором. У мемуарах колишнього директора цього Центру Хосе Родрігеса згадується про те, що Гаспел досягла знищення відеокасет, на яких були записи з в'язниці Таїланду.

У 2013 році була призначена керівником Національної секретної служби. Посаду вона втратила через критику на її адресу, пов'язану з її минулим і тортурами ув'язнених у Таїланді.

2 лютого 2017 року Дональд Трамп призначив Гаспел заступником Майкла Помпео. Проти її призначення тоді виступили кілька членів комісії Сенату з розвідки, які просили переглянути це призначення, вказуючи на те, що Джина Гаспел була особисто причетна до неприпустимих методів допитів, а потім сприяла несанкціонованому знищенню відеосвідчень.

13 березня 2018 року Трамп призначив Джин Гаспел на посаду директора ЦРУ. У разі схвалення кандидатури Конгресом Джина Гаспел стане першою жінкою, яка обійняла цю посаду.

17 травня 2018 року Сенат США затвердив Гаспел на посаді директора ЦРУ.

19 січня 2021 року, напередодні інавгурації обраного президента США Джо Байдена, Джина Гаспел оголосила про відставку з посади директора ЦРУ.

Нагороди. За боротьбу з терором Джина Гаспел була удостоєна багатьох державних нагород, зокрема президентських премій. Гаспел є лауреатом премії Джорджа У. Буша за перевагу у боротьбі з тероризмом, премії Донована. Здобула медаль розвідки за заслуги та Президентську рангову премію – це найвища нагорода США за цивільну службу.

29.09.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 22 Травня 2024г (Ср):