RU

Ма Джек

Засновник компанії Alibaba Group

Ма Джек
Дата народження: 10.09.1964

Джек Ма (справжнє ім'я – Ма Юнь) – китайський підприємець, мільярдер, засновник компанії Alibaba Group. П'ята найбагатша людина Китаю та 49-та найбагатша у ​​світі (за оцінками Bloomberg, $30,9 млрд на березень 2024).

Місце народження. Освіта. Народився 10 вересня 1964 року в Ханчжоу в сім'ї музикантів. У ранньому віці вирішив вивчити англійську мову і регулярно їздив велосипедом до готелю, де розмовляв з іноземцями. Для вдосконалення своїх розмовних навичок виступав у ролі безкоштовного гіда містом для туристів.

Двічі провалив вступні іспити до коледжу. У 1988 році закінчив Ханчжоуський педагогічний університет, здобувши ступінь бакалавра гуманітарних наук з англійської мови.

Кар'єра. Працював викладачем англійської мови та міжнародної торгівлі в Ханчжоуському інституті електронної промисловості, заробляючи по $12-15 на місяць. На початку 1990-х років довго намагався влаштуватися на роботу куди завгодно і згодом зазначав, що не зміг отримати роботу навіть помічником менеджера в ресторані мережі Kentucky Fried Chicken.

У 1995 році вирушив як перекладач у складі торгової делегації до Сіетлу, де йому один із друзів продемонстрував Всесвітню павутину. Оскільки спроби знайти щось про Китай через пошукову систему Yahoo! показали, що потрібна інформація була відсутня повністю, Ма, який до цього зовсім не знайомий з комп'ютером, вирішив відкрити свою інтернет-компанію і за допомогою дружини та друга зібрав необхідний стартовий капітал у дві тисячі доларів.

Компанію, що займалася створенням вебсайтів, Ма назвав "китайські жовті сторінки". Через вкрай обмежений фінансовий стан офіс компанії розташовувався у квартирі Ма. Через три роки виторг фірми склала 5 млн юанів (близько $800 тисяч).

З 1998 по 1999 рік очолював Китайський міжнародний центр електронної торгівлі, який був одним із підрозділів Міністерства зовнішньої торгівлі та економічного співробітництва.

Бізнес. У 1999 році пішов з держслужби і з 17 друзями заснував компанію Alibaba Group, задуману як майданчик для торгів малих та середніх підприємств. Для заснування фірми знадобилося $60 тисяч. Назва була обрана через легкість вимови будь-якою мовою та поширеною асоціацією з казкою про скарби.

З жовтня 1999 до січня 2000 року Alibaba отримала венчурні інвестиції загальною сумою $25 млн, але продовжувала зазнавати збитків. Смуга невдач закінчилася після того, як компанія розробила систему, яка дозволяє експортерам із Китаю знаходити клієнтів у США. У 2002 році прибуток компанії склав $1, після чого почав зростати високими темпами.

У період 2003-2005 років заснував компанії Taobao (китайський аналог eBay), Alipay та Ali Mama. Після великого успіху Taobao (у 2006 році eBay був змушений закрити свій китайський підрозділ через нерентабельність) і злету акцій Taobao, що послідував, eBay запропонував Ма викупити у нього цей бізнес, але той відмовився, оскільки хотів зберегти контроль над компанією. Натомість Ма заручився підтримкою засновника Yahoo, Джеррі Янга, який інвестував в Alibaba $1 млрд. У листопаді 2012 року виторг Alibaba перевищила 1 трлн юанів.

У 2013 році залишив посаду президента компанії, але залишився головою ради директорів.

У вересні 2014 року було оголошено, що Alibaba готується до розміщення акцій на Нью-Йоркській фондовій біржі. В офіційному пресрелізі компанії говорилося, що вона планує залучити $1 млрд, але реальні інвестиції значно перевищили ці очікування: Alibaba залучила $25 млрд, ставши найуспішнішим IPO в історії.

10 вересня 2019 року Джек Ма офіційно пішов у відставку з посади голови ради директорів компанії Alibaba.

Статки. Наприкінці 2014 року Джека Ма був визнаний найбагатшою людиною Азії за індексом рейтингу мільярдерів Bloomberg.

Станом на кінець листопада 2018 року Forbes оцінював статки підприємця в $35,8 млрд, тим самим роблячи його найбагатшою людиною в Китаї та 15-м — у списку найбагатших людей у світі.

Станом на 2022 рік його статки оцінюються в $23,4 млрд.

На березень 2024 року зі статками $30,9 млрд (за оцінками Bloomberg) Джек Ма п'ята найбагатша людина Китаю та 49-та найбагатша у ​​світі.

Погляди. Є активним борцем за збереження природи. У 2009 році за його рішенням Alibaba заборонила продаж продуктів з акулячих плавців на всіх своїх комерційних платформах. У 2010 році, після звільнення з посади президента Alibaba, Ма став головою Китайської ради захисту природи. Тоді ж оголосив про те, що Alibaba відраховуватиме 0,3% від річного виторгу на різні програми з охорони навколишнього середовища, зокрема, на програми з покращення якості води та повітря.

Особисте життя. Наприкінці 1980-х одружився з однокурсницею Чжан Вей. У шлюбі народилося двоє дітей: син Ма Юанькун та дочка Ма Юаньбао.

18.03.2024 р.