RU

Маск Ілон

Американський інженер, підприємець, винахідник та інвестор

Маск Ілон

Ілон Рів Маск - канадсько-американський інженер, підприємець, винахідник та інвестор південно-африканського походження; мільярдер. Засновник компаній SpaceX та X.com (остання була об'єднана з Confinity, перейменована на PayPal). Головний дизайнер, генеральний директор та голова ради директорів Tesla Motors. Входить до ради директорів компанії SolarCity, заснованої його двоюрідними братами. Досягнув значних успіхів у сфері інформаційних технологій, ракетобудування та автомобілебудування.

У грудні 2016 року увійшов до складу Президентського форуму зі стратегії та політики - групи з 16 найуспішніших та найшанованіших американських підприємців, завдання яких консультувати 45-го президента США Дональда Трампа з питань, пов'язаних з економічним зростанням, створенням нових робочих місць та підвищенням продуктивності праці.

Статки. У рейтингу мільярдерів журналу Forbes у 2018 році його статки оцінювалися більш ніж у $22,5 млрд.

7 січня 2021 року Ілон Маск став найбагатшою людиною планети, змістивши засновника Amazon Джефа Безоса на друге місце. Статок Маска оцінювався в $185 млрд. 19 лютого 2021 року, статки засновника SpaceX і Tesla збільшилися до $199,9 млрд. Він знову став найбагатшою людиною світу, знову обігнавши засновника Amazon Джефа Безоса ($194,2 млрд), який повернувся на перше місце 17 лютого.

Місце народження. Освіта. Маск народився 28 червня 1971 року в Преторії (ПАР). Його мати була відомим дієтологом, батько мав свій інженерний бізнес. У віці десяти років Ілон отримав у подарунок свій перший комп'ютер та самостійно навчився на ньому програмувати. У дванадцятирічному віці він продав за 500 доларів свою першу програму – відеогру у стилі Space Invaders під назвою Blast Star. У 19 років вступає до Королівського університету в Кінгстоні, Онтаріо. У 1992 році переїхав до США і вступив до Пенсільванського університету, де здобув ступінь бакалавра з фізики коледжу мистецтв і наук, а також ступінь бакалавра з економіки Уортон школи бізнесу. Згодом перейшов до Стенфорда, але навчання не закінчив.

Кар'єра: Zip2. Першою компанією, яку заснував Маск, став стартап Zip2. Підприємець запустив проєкт разом зі своїм братом Кімбалом у 1995 році. Zip2 виробляла програмне забезпечення, яке дає виданням новин розміщувати контент в інтернеті і пропонувати своїм клієнтам додаткові платні сервіси.

Одним з інвесторів компанії став фонд Mohr Dawidov Ventures. Партнери фонду почали планувати перепродаж Zip2, але Маск переконав їх, що її потенціал ще не до кінця розкритий, і в перспективі стартап може коштувати більше.

До клієнтів Zip2 входили такі видання, як The New York Times, Pulitzer Publishing. У 1998 році керівництво компанії оголосило про злиття з CitySearch. Угода так і не була закрита, а через рік - 1999 року - стартап викупила організація Compaq, заплативши за Zip2 $304 млн. Маску, частка якого в компанії на той момент становила 7%, дісталося $22 млн.

X.com і PayPal. У березні 1999 року Маск став одним із засновників X.com. У 2000 році відбулося злиття компаній X.com та Confinity, одне з відділень якої називалося PayPal. Обидві системи (X.com та PayPal) займалися забезпеченням персональних електронних грошових переказів за допомогою електронної пошти, і метою угоди було об'єднання двох платіжних систем, проте цього не сталося. Маск рішуче виступав за бренд X.com замість PayPal, що викликало внутрішні політичні розбіжності, які врешті-решт закінчилися відставкою Маска за рішенням Ради директорів.

Однак стратегічне рішення Ілона про злиття двох компаній, поряд з активним просуванням електронної системи оплати на інтернет-аукціонах (насамперед, eBay), призвело у 2001 році до швидкого зростання бізнесу, яке було остаточно перейменовано на PayPal. Такі значні результати дозволили компанії провести розміщення акцій на біржі в лютому 2002 року (і при цьому стати першою з Дотком-компаній, що вийшли на біржу після терористичних актів 11 вересня 2001 року). У жовтні 2002 року PayPal була куплена eBay за $1,5 млрд. На момент продажу Маску належало 11,7% акцій компанії, що дозволило йому виручити $165 млн.

SpaceX. У червні 2002 року Маск заснував свою третю компанію – SpaceX. Вона є приватним розробником серії ракет-носіїв та комерційним оператором космічних систем. Маск зараз є її CEO і головним інженером. До цього часу компанією розроблено два типи потенційно багаторазових ракет-носіїв: Falcon 1 та Falcon 9, а також багаторазовий космічний корабель Dragon.

У 2006 році пройшли випробування першої ракети-носія SpaceX – Falcon 1. В результаті інженерам вдалося вивести на орбіту малайзійський супутник.

У грудні 2008 року NASA підписало з компанією контракт на суму $1,6 млрд на 12 запусків носія Falcon 9 і космічного корабля Dragon до МКС, як заміну кораблів Space Shuttle після припинення програми їх запуску у 2011 році.

У 2012 році глава SpaceX оголосив про свої плани з дослідження та колонізації Марса. Він мав намір висадити на Марс спочатку невелику кількість людей – 10-15 осіб – і великий обсяг корисного вантажу разом із ними (до 100 тонн). Згодом, за його розрахунками, колонію можна було б розширити до 80 тис. осіб. На думку підприємця, дослідження Марса дозволить встановити ціну на транспортні польоти на планету на рівні $500 тис – що "цілком прийнятно" для жителів розвинених країн, а також започаткувати освоєння інших планет.

Tesla Motors. Tesla Motors була заснована через рік після створення SpaceX, у 2003 році, на честь сербського вченого Миколи Тесли, який є винахідником електродвигуна зі змінним струмом. Сферою діяльності цієї компанії є створення екологічно чистих електромобілів.

Перший автомобіль, доступний для продажу, Tesla Motors представила у 2008 році під назвою Tesla Roadster. І хоча автомобіль не так схвально зустріли, Маск і його компанія наполегливо працювали над більш досконалими електромобілями і у 2011 році була представлена Tesla Model S.

27 вересня 2012 року була запущена революційна мережа суперзаправок для подорожі на далекі дистанції.

З 28 січня по 2 лютого 2014 року – п'ять діб, саме стільки тривала подорож через Сполучені Штати, із західного узбережжя до східного. Дві Tesla Model S прибули до Нью-Йорка, встановивши рекорд швидкості для електромобілів, які перетнули США. Для підзарядки використовувалися лише "суперчарджери" (електрозаправні станції). Поїздка з Лос-Анжелеса зайняла 76 з половиною годин і коштувала $0, встановивши тим самим рекорд Гіннеса.

Наприкінці 2014 року, Tesla Motors представила Tesla Model X – новий електромобіль-кросовер. У 2016 році була представлена нова бюджетна модель - Tesla Model 3. На 2016 рік ціна акції компанії досягає позначки $231,55, ринкова капіталізація становить $29 млрд.

SolarCity. Проєкт Ілона Маска SolarCity також відрізняється своєю амбітністю. Компанія, заснована підприємцем у 2006 році, займається виробництвом сонячних панелей для виробництва електроенергії. SolarCity – один із провідних постачальників таких панелей у всьому світі.

До 2040 року, як вважає Маск, сонячна енергетика даватиме до 40% усієї електроенергії у світі. Підприємець планує налагодити "безвідходне виробництво" - відправляти зношені акумулятори на електростанції. Річ у тому, що батарея, яка зносилася на 30%, непридатна для використання в електрокарі, а на електростанції здатна прослужити ще багато років.

Hyperloop. У 2012 році Маск, крім оголошення про свої плани щодо підкорення космосу, анонсував ще один проєкт - високошвидкісний трубопровідний пасажирський транспорт Hyperloop. Задум схожий на капсули, в яких у великих офісах доставляють документи до інших відділів - лише розміром у людське зростання. В одну таку капсулу має поміститися 28 осіб.

Благодійність. Ілон став головою правління благодійного фонду "Musk Foundation". У січні 2015 року фонд пожертвував $10 млн для Інституту майбутнього людства на дослідження контролю над штучним інтелектом.

Особисте життя. Перша дружина Джастін Маск навчалася з ним в одному університеті в Канаді. Вони одружилися у 2000 році, і в сім'ї з'явилося шестеро синів (первісток помер на 10-му тижні життя). У вересні 2008 року Ілон і Джастін оголосили про розлучення, оскільки Маск почав зустрічатися з британською актрисою Талулою Райлі. Вони одружилися у 2010 році. У 2012 році Маск і Райлі розлучилися, однак одружилися знову у 2013 році. У березні 2016 року вони подали заяву на розлучення, яке відбулося у жовтні того ж року.

7 травня 2018 року Маск і канадська співачка Граймз ( Клер Буше) повідомили, що вони зустрічаються. 4 травня 2020 року у пари народився син, якого, за повідомленням Маска, назвали "X A-12".

Ілон Маск та Граймс розійшлися у вересні 2021 року. У грудні 2021 року в Ілона Маска та Граймс, за допомогою сурогатної матері, народилася дочка, яку називали "Y" за аналогією з їхнім сином.

У 2021 році Шівон Зіліс, співробітниця компанії Маска, народила близнюків – сина Страйдера та дочку Ейзур.

11 вересня 2023 року Ілон Маск підтвердив, що вони зі співачкою Граймс стали батьками третьої спільної дитини. Колишня пара народила сина, на ім'я Техно Механікус, який також називається "Тау". Хлопчик став одинадцятою дитиною Маска.

Цікаві факти. За словами Джона Фавро, режисера фільму "Залізна людина" (2008), Ілон Маск став прообразом Тоні Старка, якого зіграв Роберт Дауні-молодший. У 2010 році Маск з'явився у фільмі "Залізна людина 2" у ролі самого себе (за сюжетом Ілон - приятель Тоні Старка).

У 2013 році він також зіграв себе в епізоді фільму "Мачете вбиває". Маска видно серед глядачів, які прийшли на презентацію штучного інтелекту у науково-фантастичному фільмі "Перевага" (2014, на позначці 00:07:39), і його ім'я є у титрах.

Ілон Маск озвучив камео у 26 сезоні 12 епізоді мультсеріалу "Сімпсони", що вийшов 25 січня 2015 року.

У 9-му епізоді 9 сезону серіалу "Теорія великого вибуху" грає камео.

У 2017 році знявся в комедії "Чому він?" у ролі самого себе.

Захоплення. Маск володів літаком Aero L-39 Albatros чехословацького виробництва. Пізніше він купив реактивний літак Dassault Falcon 900 із фільму "Тут курять".

Після продажу Zip2 в 1999 Маск купив суперкар McLaren F1, але розбив його вже наступного року, коли разом з ним їхав Пітер Тіль.

У жовтні 2013 року Маск викупив на аукціоні за $997 тис автомобіль-субмарину Wet Nelliє з фільму 1977 року про Джеймса Бонда "Шпигун, який мене любив".

Нагороди. Журнал Esquire 2008 включив Маска до списку 75 найвпливовіших людей 21 століття. У червні 2011 року він був нагороджений премією Гайнлайна за досягнення у комерціалізації космосу у $500 тис. У лютому 2011 року журнал Forbes вніс Маска до списку 20 найвпливовіших CEO у віці до сорока років. У 2014 році Маск став лауреатом Edison Achievement Award.

22.05.2024 р.