RU

Моді Нарендра

Прем'єр-міністр Індії

Моді Нарендра

Нарендра Дамодардас Моді – індійський політик, прем'єр-міністр Індії з 26 травня 2014 року. У 2001-2014 роках – головний міністр штату Гуджарат, був депутатом парламенту від Варанасі. Моді, член партії Бхаратія Джаната – BJP (Індійська народна партія), є індуським націоналістом та членом правого Раштрію Сваямсевак Сангх (RSS).

Місце народження. Освіта. Нарендра Дамодардас Моді народився 17 вересня 1950 року у сім'ї бакалійників у місті Ваднагар, район Мехсана, у Бомбейському штаті (зараз Гуджарат). Він був третім із шести дітей у родині Дамодардаса Мулчанда Моді та його дружини Хірабен. Моді допомагав батькові продавати чай у дитинстві, а потім керував власним кіоском. У ранній юності почав цікавитися політикою, у вісім років вступив до лав Раштрія Сваямсевак Сангх - RSS (Союз добровільних слуг батьківщини). Він пішов із дому після закінчення школи, частково через організований шлюб, який він відкинув. Моді подорожував Індією протягом двох років і відвідав низку релігійних центрів.

У 1978 році Моді здобув ступінь бакалавра мистецтв з політології в Школі відкритого навчання в Університеті Делі. П'ять років по тому, в 1982 році, він здобув ступінь магістра мистецтв у галузі політології в Університеті Гуджарата.

Політична кар'єра. У 1971 році він перейшов на постійну роботу в RSS. Він обіймав кілька посад у партійній ієрархії до 2001 року, піднявшись до звання генерального секретаря.

У червні 1975 року прем'єр-міністр Індіра Ганді оголосила надзвичайний стан в Індії, який тривав до 1977 року. У цей період, відомий як Надзвичайна ситуація, багато політичних опонентів було ув'язнено, а опозиційні групи були заборонені. Моді був призначений генеральним секретарем Гуджарат Лок Сангхарш Саміті, комітет з RSS, який координує опозицію щодо Надзвичайної ситуації в Гуджараті. Незабаром після цього RSS було заборонено. Моді був змушений піти у підпілля в Гуджараті і часто ховався, щоб уникнути арешту. Він став брати участь у пресі памфлетів, які виступають проти уряду, відправлення в Делі та організації демонстрацій. У цей період Моді написав книгу в Гуджараті, Санґхарш Ма Гуджарат (У битві проти Гуджарата), де описав події, що відбувалися під час Надзвичайної ситуації.

У 1998 році, за дорученням тодішнього лідера Бхаратія джаната парті Лала Крішни Адвані, очолив виборчу кампанію цієї партії у штатах Гуджарат та Хімачал-Прадеш. У жовтні 2001 року став головним міністром Гуджарата, змінивши на цій посаді Кешубхая Пателя, який пішов у відставку. 2007 року був переобраний на третій термін, а 2012 року - на четвертий.

13 вересня 2013 року Нарендра Моді був названий кандидатом у прем'єр-міністри від Бхаратія джаната парті та очолив передвиборчу кампанію на парламентських виборах 2014 року. Моді успішно використовував соцмережі, вдавшись навіть до тривимірних голограм, щоб "безпосередньо" спілкуватися з виборцями та у віртуальному просторі. Програмний слоган БДП говорив: "Націоналізм - наше натхнення. Розвиток та хороше управління - наша мета". Голосування на виборах проводилось у дев'ять етапів з 7 квітня по 12 травня, з явкою виборців у 66,38%.

За остаточними результатами голосування, Об'єднаний прогресивний альянс на чолі з партією Індійський національний конгрес переміг лише у 59 виборчих округах із 543, БДП - у 283 округах, таким чином отримавши абсолютну більшість і став першою за 30 років партією, яка зможе сформувати уряд самостійно. БДП отримала контроль лише над нижньою палатою парламенту, Лок сабхою, але в Раджья сабхе, у неї всього 46 мандатів із 240, а в ІНК – 68, що дає можливість вето.

20 травня Нарендра Моді був висунутий до прем'єр-міністрів Індії від Бхаратія джаната парті. 26 травня Нарендра Моді склав присягу прем'єр-міністра Індії.

Як в Індії, так і за кордоном, Моді вважається вкрай суперечливою фігурою. Різку критику викликали його дії під час Гуджаратського погрому 2002 року. Зокрема, він звинувачувався у ненадання захисту індійським мусульманам. Попри це, Моді має величезну підтримку серед населення Гуджарата. Йому ставиться у заслугу бурхливе економічне зростання штату 2000-ті роки. За версією популярного журналу India Today, у 2006 та 2011 роках  Моді був визнаний найкращим головним міністром Індії.

Цікаві факти. Нарендра Моді активно спілкується зі своїми прихильниками у соціальних мережах. Число підписників його сторінки в Twitter становить понад 30,3 млн осіб. Примітно, що з політиків більше підписників лише у Барака Обами (89,5 млн.) та Дональда Трампа (31,2 млн.). Моді часто публікує твіти мовою країни, до якої здійснює офіційний візит.

У 2014, 2015, 2016 та 2018 роках він був названий журналом Time одним зі 100 найвпливовіших людей у ​​світі.

Ставав Людиною року за результатами голосування читачів за версією журналу Time у 2014 та 2016 роках.

У 2016 році в музеї мадам Тюссо було виставлено воскову статую Нарендра Моді.

Моді практикує помірне життя, ще з молодості він обмежив себе багато в чому і все життя намагається утримуватися від надмірностей. Вегетаріанець із юності, тоді ж відмовився від спиртного.

Пише вірші мовою гуджараті (мова, поширена на заході країни, одна з 23 офіційних мов Індії). Видав поетичну книгу "Благословенні наші очі".

Сім'я. Відповідно до традиції шлюб Моді був організований його батьками, коли він був дитиною. Він був заручений у 13 років із дівчинкою, на ім'я Джашодабен, яку й не бачив до ладу. Їхній шлюб ніколи не був завершений, і Моді тримав його в таємниці, бо інакше він не міг би стати "прачарак" (регіональний місіонер) у пуританській Раштрії Сваямсевак Сангх. Хоча Моді зберігав у таємниці свій шлюб протягом більшої частини своєї кар'єри, він визнав свою дружину, коли подав свою кандидатуру на парламентські вибори 2014 року.

Моді підтримує тісні стосунки зі своєю матір'ю Хірабеною і часто відвідує її у свій день народження, щоб отримати її благословення.

18.09.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 13 Червня 2024г (Чт):