RU

Мун Чже Ін

Експрезидент Республіки Корея

Мун Чже Ін
Джерело фото: moonjaein.com
Дата народження: 24.01.1953

Мун Чже Ін – 12-й президент Республіки Корея, юрист, політик. Був кандидатом від Об'єднаної демократичної партії на пост президента Кореї у 2012 році, колишній лідер Спільної демократичної партії. На виборах Президента Республіки Корея 2017 року балотувався від Демократичної партії Тобуро.

Місце народження. Освіта. Мун Чже Ін народився 24 січня 1953 року на острові Коджедо. Його батько був біженцем з Північної Кореї, який був евакуйований з його рідного міста Хамхина в грудні 1950 року під час Корейської війни під час відступу військ ООН під ударами китайської армії. Мун навчався в середній школі Кенам у Пусані, яка вважається однією з найпрестижніших шкіл поза Сеулом.

Вступив до університету Кенхі, де спеціалізувався в галузі права. Був заарештований та виключений з університету, коли організував студентський протест проти конституції Юсін. Пізніше був призваний до армії, у складі південнокорейського спецназу брав участь у конфлікті у Пханмунджомі у 1976 році.

Кар'єра. Після звільнення з армії склав державний іспит на право займатися юридичною діяльністю та був прийнятий до інституту підготовки судових кадрів. Попри те, що Мун Чже Ін був другим за успішністю на своєму курсі, він не отримав дозволу працювати суддею через свою участь в організації студентських протестів, тому вибрав професію адвоката. Ставши адвокатом, співпрацював із майбутнім президентом Республіки Корея Але Мухеном. Вони залишалися друзями до смерті Але Мухена у 2009 році.

Політична діяльність. Після обрання Но Му Хена президентом Мун Чже Ін працював у його адміністрації: у 2003-2004, 2005-2006 роках – старшим секретарем з цивільних питань.

У 2004-2005 роках – старшим секретарем з громадянського суспільства.

У 2007-2008 роках очолював адміністрацію президента.

З 2009 року – виконавчий директор, з 2010 року – голова правління Фонду Но Му Хена.

У 2012-2016 роках був депутатом Національних зборів Республіки Корея 19 скликання від муніципального округу Сасангу міста Пусан.

У 2015–2016 роках був головою Демократичної партії Кореї.

У 2012 році брав участь у президентських виборах від опозиції, але, набравши 48% голосів, поступився Пак Кин Хе, дочці колишнього авторитарного президента Пак Чонхі, яка представляла на виборах правлячу партію Сенурі.

9 травня 2017 року було призначено дострокові вибори Президента Південної Кореї після імпічменту Пак Кин Хе. Мун взяв у них участь як кандидат від Демократичної партії Тобуро.

З 10 травня 2017 по 10 травня 2022 - президент Південної Кореї.

Погляди. Мун Чже Ін виступає за відміну Закону про національну безпеку Кореї, який, на думку корейських лібералів, використовується для обмеження та придушення лівих політичних сил у корейській політиці. Він також обіцяє скасувати внутрішнє крило Національної розвідувальної служби, щоб зберегти свій політичний нейтралітет, передавши внутрішні справи поліції.

Бувши в опозиції до президента Пак Кин Хе, Мун Джеїн висловлювався проти розміщення елементів ПРО США THAAD, оскільки не впевнений в ефективності захисту Республіки Кореї від загрози з боку КНДР.

Мун Чже Ін виступає за мирне возз'єднання двох Корей. Широкий громадський резонанс викликали слова Муна, що його перший міжнародний візит у разі обрання президентом буде здійснено до Північної Кореї, проте свій перший візит Мун Джеїн у червні 2017 року здійснив до Вашингтона, де зустрівся з президентом США Дональдом Трампом. Він заявив, що вважає себе "другом Америки": роль США у тому, щоб допомогти Південній Кореї уникнути комунізму, допомагаючи при цьому економічному зростанню. 

Громадська діяльність. Голова комісії з прав людини Спілки правників Пусана. Голова філії організації "Юристи за демократичне суспільство" у Пусані та провінції Кенсан-Намдо. Постійний член Пусанського демократичного громадянської ради. Постійний член організації "Народний рух за демократію". Професор Корейського національного університету океанології. Голова правління Фонду "Но Мухьона". Член Національних зборів Республіки Корея 19 скликання від муніципального округу Сасангу міста Пусана.

Книги. Опублікував мемуари "Доля Мун Джеїна", які стали бестселером.

Сім'я. Мун одружився з Кім Юнг-Сук, вокалісткою з того ж університету, в якому він навчався. Сім'я виховує двох дітей.

04.01.2024 р.