RU

Басков Микола

Співак

Басков Микола
Джерело фото: Скріншот
Дата народження: 15.10.1976

Микола Вікторович Басков - російський співак (тенор), заслужений артист Росії (2001). У 2004 році отримав також звання народний артист України (2004). Басков підтримав російське вторгнення в Україну 2022 року. 

Місце народження. Освіта. Народився у Москві. У 2001 році закінчив Російську академію музики ім.Гнесіних за класом камерного та оперного співу. 2003-му (із золотою медаллю) – аспірантуру Московської державної консерваторії ім.П.Чайковського. Крім того, протягом кількох років займався вокалом із Заслуженою артисткою Росії Л.Шеховою.

Кар'єра. У 1998 році завоював Першу премію на Всеросійському конкурсі молодих оперних співаків. 1999-му став володарем Другої премії на конкурсі "Grande Voce" в Іспанії.

Після перемоги 1998 Микола Басков отримав пропозицію виконати партію Ленського в опері П.Чайковського "Євгеній Онєгін" на сцені московського Великого театру. Він став наймолодшим Ленським в історії світової опери, що й послужило запаморочливим стартом у творчій кар'єрі співака. Після цього Микола з великим успіхом виконує партії Володимира Ігоровича в "Князі Ігорі" А.Бородіна, Юродивого в "Борисі Годунові" М.Мусоргського, Ізмаїла в "Набукко" Дж.Верді, Альфреда в "Травіаті" Дж.Верді, Спакоса в " Клеопатрі" Ж.Массне, Каварадоссі в "Тосці" Дж.Пуччіні та ін.

У 2000 році було знято відеокліп на музичну композицію "Пам'яті Карузо…". Завдяки цій роботі Микола Басков посів лідируючі місця у російських хіт-парадах на радіо та телебаченні. Кар'єра співака швидко вийшла за межі академічних залів, що розширило коло шанувальників його творчості. Диски із сольними альбомами Миколи почали розходитися мільйонними тиражами. Він став першим і на сьогодні єдиним артистом у Росії, який співає як у стилі Crossover, так і в стилі Pop.

Його музичні композиції стають хітами, а кліпи котируються на музичних каналах Муз-ТВ та MTV. Артист неодноразово був удостоєний російських премій "Овація", "Золотий Грамофон", "Муз-ТВ", "Стиль Року", "Співак Року".

У 2000-му відбулася незабутня зустріч Миколи з легендою світової опери, великим сопрано XX століття Монтсеррат Кабальє. Після низки спільних виступів примадонна навіть запропонувала Миколі регулярні заняття щодо вдосконалення вокальної техніки. Їхні голоси звучали на уславлених оперних сценах Іспанії, Італії, Німеччини, Швейцарії та інших країн світу. 

Поряд із виконанням класичних творів, Басков багато виступав на естраді з виконанням оперних арій, неаполітанських пісень, мюзиклів, сучасної поп- та естрадної музики. Частий гість та учасник музичних та не дуже музичних заходів. Басков є ведучім кількох телевізійних проєктів, зокрема "Суботній вечір" на каналі "Росія".

В Україні у співака склався творчий дует з українською співачкою Таїсією Повалій.

З 2011 до 2016 року Микола був професором кафедри вокалу Московського державного гуманітарного університету імені М. А. Шолохова. З 2016 – Інституту мистецтв Московського педагогічного державного університету.

У 2016 році Микола Басков оголосив про відкриття власного музичного продюсерського центру.

Під час президентських виборів 2018 року увійшов до складу руху Putin Team, який виступав на підтримку Володимира Путіна.

Регалії. Народний артист Росії. Народний артист України (2004). Народний артист Молдови (2007). Народний артист Чеченської Республіки та Інгушетії (2007).

Нагороджений найвищою державною нагородою Республіки Білорусь – орденом Франциска Скорини, Золотою медаллю Фонду Миру (за миротворчу та благодійну діяльність). Удостоєний звання "Золотий голос Росії".

У вересні 2015 року до Верховної Ради було внесено законопроєкт про позбавлення звання "Народний артист України" Ані Лорак, Таїсії Повалій, Йосипа Кобзона та Миколи Баскова.

Дискографія. "Посвячення" (2000), "Посвята на біс" (2000), "Шедеври минулого століття" (2001), "Мені 25" (2001), "Ніколи не кажи прощай" (2004), "Відпусти мене" (2005) , "Кращі пісні" (2005), "Тобі одній" (2007), "69 найкращих пісень у mp3" (2008), " Romantic Journey" (2011), " Гра" (2016).

Особисте життя. Колишня дружина (2001 – 2008) – Світлана Борисівна Шпігель, дочка продюсера Баскова Бориса Шпігеля. Син - Броніслав Миколайович Шпігель (нар. 24 квітня 2006 року).

09.10.2023 р.