RU

Шустер Савік

Телеведучий, журналіст

Шустер Савік
Джерело фото: facebook.com/3s.tv

Савік Шустер (при народженні Шевель Михайлович Шустеріс) - журналіст і телеведучий, відомий по роботі в російських та українських ЗМІ. Заслужений журналіст України (2012).

Місце народження. Освіта. Народився у Вільнюсі у родині футболіста та тренера вільнюської футбольної команди "Спартак" Михайла Шустера та юриста Ізабелли Шустер.

У 19 років, провчившись півтора року на медичному факультеті Вільнюського університету, емігрував із батьками до Канади. Має громадянство Канади та Італії. Закінчив у 1976 році факультет біохімії та фізіології Монреальського університету McGill.

Кар'єра. Певний час Савік Шустер працював у науково-дослідному центрі флорентійського університету в Італії. Але реалізував себе не як лікар, а як журналіст. Висвітлював події війни в Афганістані (перший раз потрапив туди 1981-го як медик, тоді ж перекваліфікувався в репортери) у відомих виданнях Newsweek, Der Spiegel, Liberation, La Republica. У цих же виданнях розміщувалися його статті та фоторепортажі про війни в Лівані, Чаді, Нікарагуа.

З 1988 року Савік Шустер був співробітником Радіо Свобода у Мюнхені, створив кореспондентську мережу радіостанції в СРСР. У 1996-му очолив московське бюро Радіо Свобода.

У 2001 році журналіст перейшов на російський телеканал НТВ, вів програми Третій тайм, Герой дня, Вплив та ток-шоу Свобода слова. Після закриття у липні 2004-го московської Свободи слова, яка того ж року отримала найпрестижнішу премію Академії російського телебачення ТЕФІ як найкраще ток-шоу року, Савік Шустер очолив дирекцію документального кіно на НТВ.

У травні 2005 року переїхав до України, розпочав співпрацю з телеканалом ICTV як ведучий політичного ток-шоу Свобода слова, постійними гостями якого стали топ-гравці вітчизняної політики, та футбольної програми Третій тайм.

Влітку 2007-го перейшов на телеканал Інтер. Вів ток-шоу Свобода Савіка Шустера (подібно до Свободи слова на ICTV). Реалізував документальний проєкт Великі українці. У липні 2008 року пішов з телеканалу Інтер.

У червні 2008 року стало відомо, що популярний телеведучий має намір створити свою власну продакшн-студію.

З 5 вересня 2008 року до січня 2011 року вів у прямому ефірі телепередачу Шустер Live на телеканалі Україна.

З 21 січня 2011 по 15 лютого 2013 року програма Шустер Live виходила на телеканалі Перший національний. Після цього, з 22 лютого 2013 року, виходила на телеканалі Інтер.

21 лютого 2014 року вийшов випуск програми Шустер Live на 5 каналі.

Навесні 2014 року Савік Шустер повертається на Перший національний телеканал. Восени за рішенням Зураба Аласанії - програма Шустер Live була знята з ефіру.

У вересні 2015 року – працював на каналі 1+ 1. Але 18 вересня 2015 року його програму було знято з ефіру.

Савік Шустер працював на власному кабельному телеканалі 3S.tv., заснованим у співпраці з Павлом Єлизаровим.

З 29 квітня по 31 грудня 2016 року програма Савіка Шустера виходила в ефір комунального телеканалу Київ.

1 грудня 2016 року телеканал Шустера 3S.tv повідомив про припинення своєї діяльності з 1 січня 2017 року через фінансові проблеми.

У серпні 2019 року Савік Шустер підписав контракт із ТРК Україна на вихід програми "Свобода слова" щоп'ятниці. Перший випуск було показано 6 вересня.

Погляди та оцінки. Перехід журналіста, ведучого однієї з найрейтинговіших програм на українському ТБ, з ICTV на Інтер став великою несподіванкою і для керівництва каналу, і для тисяч глядачів. Свій відхід Савік Шустер в інтерв'ю Телекритиці пояснив так: "Якби я залишився на ICTV, фінансово я б ніяк не програв. Є моменти кар'єрного зростання, а є моменти професійного. Їх не можна змішувати, особливо в журналістиці. Зараз у мене момент професійного зростання: я хочу зробити "Великих українців". Я пропонував цей проєкт ICTV, вони не захотіли, а Інтер - одразу захотів. Якщо цей проєкт вийде, моя вартість на журналістському ринку дійсно зросте".

Даючи оцінку українському ТБ, журналіст сказав, що для більшості власників їхні канали - політична або якась інша іграшка. "Ось це реальна біда. Творчих, охочих працювати людей - маса. Я бачу молодих хлопців, які готові працювати 24 години на добу, ставати кращими... Але треба, щоб і господарі були такими ж просунутими, як ці молоді люди, і хотіли б саме цього. Таких господарів немає," - нарікав Савік Шустер.

На запитання газети Бульвар, хто найцікавіший йому в українській політиці, журналіст відповів, що, по-перше, Юлія Тимошенко. І додав: "Хотілося б зробити про неї фільм, але правдивий, реальний... Але хто дасть?" А своєю появою в Україні він завдячує Віктору Ющенку, з приходом якого до влади утвердилася свобода слова.

Скандали. У серпні 2007-го в навколотелевізійних колах України та низці ЗМІ зчинився великий галас. Причиною став анонс першого ефіру Свободи Савіка Шустера на Інтері. Керівництво ICTV припустило, що нова програма стане копією їхньої Свободи слова, яку раніше вів Шустер. Генпродюсер ICTV Олександр Богуцький також не виключив, що конфлікт навколо телепередачі може мати продовження у суді. Сам Савік Шустер нагадав, що аналогічний проєкт він вів ще на російському ТБ. Після кількох виходів нового проєкту та бурхливого обговорення теми в експертній спільноті буря довкола теми вщухла.

Ще один неабиякий скандал, хвилі якого докотилися навіть до Верховної Ради, спалахнув навколо фінальної частини проєкту "Великі українці", у травні 2008-го. За словами тележурналіста і шеф-редактора проєкту Вахтанга Кіпіані, князь Ярослав Мудрий посів перше місце внаслідок брутальних махінацій із підсумковим sms-голосуванням. І якби не фальсифікація, то переможцем, найімовірніше, став би Степан Бандера. Сам же керівник і ведучий "Великих..." будь-які звинувачення відкинув і сказав, що голосування пройшло в рамках дозволеного.

Регалії. Заслужений журналіст України (15 серпня 2012 року).

Сім'я. Перша дружина – італійка. Син – Стефано (нар. 1987), фінансист, працює в Лондоні. Дочка - Сара (нар. 1989), модельєр, живе у Флоренції.

Друга дружина (неофіційний шлюб) – Ольга Невська, російський стиліст. Почали жити разом із 2005 року, коли вона переїхала з Москви до Києва. У 2012 році Савік Шустер розлучився з Невською.

Хобі. Великий шанувальник футболу – любить дивитися матчі, аналізувати, коментувати. Колись давно навіть грав у складі юнацької футбольної збірної Литовської РСР.

03.11.2023 р.