RU

Шевчук Станіслав

Ексголова Конституційного Суду України

Шевчук Станіслав
Дата народження: 11.06.1969

Станіслав Володимирович Шевчук – голова Конституційного суду України (2018–2019), юрист, доктор юридичних наук, професор кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук юридичного факультету Національного Університету Києво-Могилянська Академія, член-кореспондент Національної Академії правових наук.

Місце народження. Освіта. Народився 11 червня 1969 р. у м. Харків. у сім'ї службовців. У 1986 році закінчив середню школу № 93 Жовтневого району м. Харкова із золотою медаллю. У 1987-1989 роках проходив строкову військову службу.

У 1993 році закінчив Українську юридичну академію (нині – Національний університет "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого"), диплом з відзнакою та закінчив аспірантуру цієї Академії за спеціальністю "теорія та історія держави та права, історія політичних та правових навчань", де з 1996 до 1997 року працював асистентом кафедри теорії держави та права.

У 1997 році захистив кандидатську дисертацію на тему "Делегування державних повноважень", а у 2008 році - дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему "Загальнотеоретичні проблеми нормативності актів судової влади".

Доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПРН України.

Професійна кар'єра: З 1997 по 2000 рік - науковий консультант судді Конституційного Суду України.

У 2000-2003 роках – директор Центру порівняльного права та його правонаступника – Центру європейського та порівняльного права при Міністерстві юстиції України.

З 2004 по 2009 рік – професор кафедри публічного права Міжнародного Соломонового університету (м. Київ).

З 2009 року – професор кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук Національного університету "Києво-Могилянська академія".

У 2010 році був обраний членом-кореспондентом Національної Академії правових наук України на загальних зборах цієї Академії.

Має міжнародний досвід, зокрема як експерт з правових питань Місії ООН у Республіці Таджикистан, Світового Банку та Координатора проєктів ОБСЄ в Україні. Проводив наукові дослідження та стажування в Університеті Дюка (США), Університеті Чикаго (США), Університеті Бірмінгема (Сполучене Королівство), Університеті Лювени (Бельгія) з питань порівняльного конституційного права, міжнародного та європейського права, прав людини та філософії. Стажувався з питань європейської інтеграції та прав людини у департаменті Лорда-канцлера та офісі представника Сполученого Королівства у Європейському суді з прав людини.

Входить до складу науково-консультативних рад при Верховному Суді України та Вищому адміністративному суді України, а також є членом Науково-методичної ради Національної школи суддів України.

Протягом 2009 року та з 2012 року – суддя Європейського суду з прав людини ad hoc від України. Засновник Асоціації правників України, член Української асоціації міжнародного права.

У березні 2014 року Верховною Радою України призначено суддею Конституційного Суду України. Присягу прийняв 13 березня 2014 року.

21 лютого 2018 року Станіслава Шевчука було обрано головою Конституційного Суду на спеціальному пленарному засіданні Конституційного суду України.

14 травня 2019 року судді КСУ висловили Шевчуку недовіру, а також більшістю голосів проголосували за звільнення його не лише з посади голови, а й з посади судді КС.

Напрями наукових досліджень. Теорія делегування державних повноважень, аналіз ролі суду у процесі формування права у світовій та українській практиці, нормативність актів судової влади, теорія судового прецеденту, проблеми конституційної юрисдикції, європейське право з прав людини, порівняльно-правові дослідження, розробка методології адаптації законодавства Україна до права ЄС

Наукові публікації. Автор понад 120 наукових публікацій з питань теорії держави та права, конституційного права, прав людини, серед яких 12 монографій (6 одноосібних).

Декларація. За даними електронної декларації за 2016 рік, Станіслав Шевчук отримав заробітну плату в Конституційному суді та НУ Києво-Могилянська Академія – 393 450 гривень. У декларації Шевчука зазначено грошові активи його дружини Шевчук Галини – 390 тис грн у ПриватБанку та 250 тис грн готівкою. Також його дружина отримала заробітну плату – 361665 грн та дохід від підприємницької діяльності – 316650 грн.

Станіслав Шевчук володіє спільно з дружиною квартирою у Києві площею 70,8 м². Також у спільній власності Станіслава Шевчука та його дружини є автомобіль Toyota Corolla 2013 року випуску. У власності дружини Станіслава Шевчука є земельна ділянка 720 м² та житловий будинок площею 130 м² у Богородчанському районі Івано-Франківської області. Шевчук орендує житловий будинок площею 557 м² у Києві біля відпочинкового комплексу "Пуща-Водиця" Державного управління справами.

Сім'я. Одружений, є син.

21.03.2024 р.