RU

Шредер Герхард

Ексканцлер Німеччини, ексголова Ради директорів ПАТ НК Роснефть

Шредер Герхард

Герхард Фріц Курт Шредер - німецький політик, лідер СДПН (колишній голова партії), федеральний канцлер ФРН (1998-2005). Голова Комітету акціонерів компанії Nord Stream AG, член правління Газпрому; персональний друг Володимира Путіна. Голова Ради директорів компанії ПАТ НК Роснефть (2017-2022).

Місце народження. Освіта. Герхард Шредер народився 7 квітня 1944 року в бідній протестантській родині у селищі Мосенберг (Північний Рейн-Вестфалія). У родині Шредерів було двоє синів, їх виховувала мати, яка працювала на фермі. Батько Шредера був призваний до лав вермахту в 1940. Наприкінці 1943 він побував у короткій відпустці, а в середині 1944 отримав лист від своєї дружини Еріки про народження сина Герхарда. 4 жовтня 1944 року Фріц Шредер загинув. Свого батька Герхард Шредер не бачив жодного разу у житті, але його фотографію у військовій формі завжди тримає на робочому столі. 12 серпня 2004 року Герхард Шредер побував у Румунії, де він вперше відвідав могилу свого батька, яка знаходиться в невеликому селі Чеану-Маре (Трансільванія).

Коли Герхардові було 14 років, він був змушений залишити школу і піти працювати молодшим продавцем. Пізніше він вступив на юридичний факультет Геттінгенського університету і закінчив його в 1976 році. Закінчивши університет, Шредер працював юристом, з 1978 до 1990 мав приватну юридичну практику в Ганновері.

Політична кар'єра. З 1963 року Шредер – активіст соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН). У 1978 році його обрали керівником молодіжної секції партії СДПН. А 1980 року його було вперше обрано до Бундестагу, нижньої палати німецького парламенту. Спочатку Шредер співпрацював з ультралівим крилом СДПН, але поступово його політичні погляди стали помірнішими. Протягом 1990-х років він став позитивніше ставитися до ділового оточення. Був членом наглядової ради компанії Volkswagen.

У 1986 році Шредер був керівником фракції СДПН у парламенті Нижньої Саксонії. Потім почав працювати у головній структурі партії СДПН. Коли у 1990 році СДПН увійшла до коаліції з партією зелених, Герхард Шредер став прем'єр-міністром землі Нижня Саксонія і залишався на цій посаді до 1998 року.

У квітні 2000 року СДПН висунула кандидатуру Шредера на посаду канцлера Німеччини. СДПН виграла вибори 27 вересня 2000 року, на чому фактично закінчилася політична кар'єра Гельмута Коля, який був канцлером упродовж 16 років.

Коаліція соціал-демократів і зелених, яку очолює Шредер (тоді - прем'єр-міністр Нижньої Саксонії), прийшла до влади в жовтні 1998 після 16-річного перебування в опозиції з обіцянками модернізувати економіку, підтримати підприємництво і зберегти системи соціального захисту. Перемогу соціал-демократів сильно сприяло обіцянка покласти край зростанню безробіття та економічного застою в країні.

Нове керівництво мало вибрати між двома концепціями подолання кризи - скорочення соціальної підтримки населення (запропонована ліберальними економістами) або підвищення податків для багатих верств суспільства (ліві соціал-демократи на чолі з Оскаром Лафонтеном). Шредер обрав перший варіант, що призвело до розриву з Лафонтеном, який залишив керівництво СДПН. Водночас спроба Шредера розпочати виконання програми урізання соціальних прав громадян призвела до стрімкого падіння підтримки СДПН населенням.

Не зумівши розв'язати структурні економічні проблеми, Шредер ледь не зазнав поразки на виборах 22 жовтня 2002 року. Тільки тверда опозиція американському вторгненню до Іраку та ефективна допомога жертвам повені на сході Німеччини допомогли СДПН отримати невелику перевагу над ХДС.

У березні 2003 року Шредер запустив програму структурних економічних реформ, відому як "Програма 2010" (Agenda 2010). Вона передбачала обмеження видатків на охорону здоров'я, пенсійне та соціальне забезпечення, а також лібералізацію трудового законодавства з метою стимулювання створення нових робочих місць. Це, однак, не дозволило подолати економічну стагнацію, а кількість безробітних у Німеччині збереглася на рівні 5 млн осіб, або 12% працездатного населення.

У 2004 р. лави СДПН залишила велику кількість членів партії з лівими поглядами. У 2005 році вони разом із колишніми комуністами НДР створили Ліву партію. У 2004 році Шредер пішов у відставку з посади голови СДПН, а його наступником став Франц Мюнтеферін.

22 травня 2005 року після поразки на місцевих виборах у землі Північний Рейн - Вестфалія Шредер оголосив про рішення СДПН ініціювати проведення дострокових національних виборів уже у вересні 2005 року, тобто за рік до закінчення терміну його повноважень.

Соціал-демократи керували у Північному Рейн-Вестфалії останніх 39 років, але 22 травня отримали тут лише 37,1% голосів, тоді як ХДС – 44,8%. Поразка позбавила Шредера більшості в бундесраті, відтоді вона належала коаліції ХДС/ХСС.

Дострокові вибори відбулися 18 вересня 2005 року. Несподівано для всіх СДПН отримала лише на 1% менше голосів, ніж блок ХДС/ХСС. Християнські демократи не змогли сформувати парламентську більшість без соціал-демократів, але умовою створення "великої коаліції" стало канцлерство Ангели Меркель. Гегхард Шредер заявив про звільнення з політики.

11 серпня 2017 року Герхарда Шредера офіційно було номіновано на посаду незалежного директора у складі ради директорів Роснафти. Про це йдеться у розпорядженні уряду Росії. Наразі він обіймає посаду голови комітету акціонерів компанії Nord Stream AG, створеної для експлуатації газопроводу Північний потік.

29 вересня 2017 року на позачергових загальних зборах акціонерів ПАТ НК Роснефть у Санкт-Петербурзі, Герхарда Шредера одноголосно обрано Головою Ради директорів ПАТ НК Роснефть. 3 червня 2021 року стало відомо, що Шредера переобрано головою ради директорів Роснафти. Його зарплата на цій посаді становила $600 тис.

Сім'я. Шредер був одружений чотири рази, але він не має власних дітей. У 1968-1972 його дружиною була Єва Шубах, у 1972-1984 - Ганна Ташенмахер, у 1984-1997 - дипломований політолог Хільтруд Хампель, у 1997-2015 - журналістка Доріс Кепф, яка була молодша за нього на 19 років.

У 2004 році разом із Доріс Кепф Шредер удочерив трирічну дівчинку-сироту з дитячого будинку в Санкт-Петербурзі. Дівчинку звуть Вікторія. У 2006 році сім'я Шредерів усиновила хлопчика-сироту з того ж таки дитячого будинку. Хлопчика звуть Грегор.

01.03.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 20 Травня 2024г (Пн):