RU

Скалецька Зоряна

Ексміністр охорони здоров'я України

Скалецка Зоряна

Зоряна Степанівна Скалецька (у першому шлюбі Черненко) - український юрист у галузі медичного права, доктор права, доцент, міністр охорони здоров'я України (2019-2020).

Місце народження. Освіта. Народилася 9 серпня 1980 року у Львові. У 1997 закінчила Львівську гімназію "Хорал" із золотою медаллю та вступила на факультет юридичних наук НаУКМА. У 2002 році отримала кваліфікацію спеціаліста права.

У 2002-2007 роках була аспірантом факультету права та адміністрації Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні. Захистила дисертацію на ступінь доктора права на тему "Правовий статус пацієнта у Польщі та Україні. Порівняльний аналіз".

У 2011-2012 навчалася на річній Розширеній сертифікатній програмі для країн Центральної та Східної Європи "Дослідна етика" в Union Graduate College, місто Скенектаді, США.

Кар'єра. У 2001-2006 роках працювала провідним спеціалістом відділу правового аналізу регуляторних актів у Головному управлінні регуляторної політики Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва.

З 2006 року працювала у Національному університеті Києво-Могилянська академія спочатку на кафедрі міжнародного права та спеціальних правових наук, потім на кафедрі міжнародного та європейського права. З 2014 року – доцент, з 2015 – заступник декана факультету правових наук. Викладає дисципліни "Права людини та біомедицина" та "Медичне право". Також є директором програми "Етико-правові питання біоетики, фармацевтичного та медичного права" Центру міжнародного захисту прав людини НаУКМА.

У 2007-2009 роках – член Консультативної ради з питань охорони здоров'я при Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров'я.

У 2010-2011 роках - експерт Ради підприємців при Кабінеті міністрів України.

У 2011-2012 роках - керівник юридичного відділу ВГО "Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги".

У 2011-2014 роках – голова Комісії з реформування охорони здоров'я Громадської ради при Міністерстві охорони здоров'я України.

У 2014-2017 роках – головний експерт медичної групи з питань реформування системи охорони здоров'я Громадської ради при Міністерстві охорони здоров'я України у Реанімаційному пакеті реформ.

Обіймає посаду голови правління ВГО "Українська медико-правова асоціація", член правління ВГО "Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги", є директором громадської організації "Форум здоров'я", член Всесвітньої асоціації медичного права.

Зоряна Скалецька є аналітиком у галузі медичного та фармацевтичного права, консультувала міжнародні організації, є співавтором законопроєктів та експертних висновків у галузі регулювання охорони здоров'я та медичної допомоги.

Політична кар'єра. 29 серпня 2019 року Верховна Рада затвердила новий склад Кабінету міністрів, Зоряну Скалецьку призначено міністром охорони здоров'я України.

4 березня 2020 року Верховна Рада проголосувала за відставку Олексія Гончарука з посади прем'єр-міністра, це тягне за собою відставку всього уряду.

Публікації. Автор низки публікацій у галузі медичного права та навчально-методичних посібників "Міжнародний захист гендерних прав та прав дітей", "Медичне право", "Правове регулювання соціальних відносин", а також співавтор допомоги з виборчого права.

Особисте життя. До 2017 року Зоряна Скалецька була дружиною ексдепутата Верховної Ради від БПП Олександра Черненка. Має двох дітей – Ірину та Маркіяна.

18.03.2024 р.