RU

Тихановська Світлана

Лідер білоруської опозиції

Тихановська Світлана
Дата народження: 11.09.1982

Світлана Георгіївна Тихановська – білоруський політик, лідер білоруської опозиції, кандидат у президенти Республіки Білорусь на виборах 9 серпня 2020 року. Співорганізатор Координаційної ради щодо зміни влади у Білорусі.

Місце народження. Освіта. Народилася 11 вересня 1982 в м. Мікашевичі, Лунинецького району, Брестської області, Білорусь. У 2000 році закінчила середню школу № 2 у місті Мікашевичі із золотою медаллю. Закінчила філологічний факультет Мозирського державного педагогічного університету за спеціальністю "Іноземні мови (англійська, німецька)".

Кар'єра. Після закінчення університету мешкала у місті Гомель. Працювала перекладачкою з англійської мови у різних організаціях, у тому числі у благодійній організації допомоги потерпілим від Чорнобильської аварії "Chernobyl Life Line" (Ірландія).

Політична кар'єра. 15 травня 2020 року, після відмови Центральною виборчою комісією Республіки Білорусь зареєструвати ініціативну групу зі збору підписів на підтримку з висування в кандидати в президенти Білорусі її чоловіка Сергія Тихановського, Світлана Тихановська подала до ЦВК документи на реєстрацію ініціативної групи з висування її як кандидата у президенти. Чоловік Сергій є керівником ініціативної групи Світлани Тихановської.

29 травня 2020 року в місті Гродно відбувся пікет зі збору підписів за висунення Світлани Тихановської як кандидатки у президенти Республіки Білорусь, унаслідок якого було затримано Сергія Тихановського, координатора ініціативної групи Дмитра Фурманова та інших. Загалом було затримано 10 осіб. Наступні пікети зі збору підписів за Світлану Тихановську збирали черги в Мінську та інших містах Білорусі. На членів ініціативної групи Світлани Тихановської чинили тиск, координаторів і активістів затримували по всій Білорусі, 15 травня 2020 року затримали прессекретаря ініціативної групи Олександра Кабанова. За підсумком пікетів було зібрано понад 100 тисяч підписів на підтримку Світлани Тихановської.

30 червня 2020 року Світлана Тихановська подала документи до ЦВК на реєстрацію кандидатом у президенти. 14 липня 2020 року відбулося засідання ЦВК щодо реєстрації кандидатами у президенти, внаслідок якого Світлану Тихановську зареєстрували.

19 липня 2020 року у Мінську відбувся перший мітинг Світлани Тихановської після об'єднання її штабу з командами колишнього керівника Білгазпромбанку Віктора Бабарика та ексглави Парку високих технологій, дипломата Валерія Цепкало, яким ЦВК країни відмовила в реєстрації. Правозахисний центр "Весна" повідомив, що в акції взяли участь близько 7,5 тис. людей.

30 липня 2020 року у Мінську відбувся мітинг на підтримку Світлани Тихановської. На ньому зібралося 63 тис. у приватників. Це найбільша кількість людей, які зібралися у білоруській столиці після протестів у грудні 2010 року.

9 серпня 2020 року в Білорусі пройшли вибори президента. Спостерігачі повідомляли про численні порушення, частина людей не змогли проголосувати через величезні черги біля дільниць, на які пускали обмежену кількість виборців. Центр Мінська заблокували силовики, у місті глушили зв'язок та інтернет. Люди у багатьох містах країни вийшли на протести, їх затримували силовики. У Мінську на проспекті Переможців у районі стели автозак в'їхав у натовп та збив людину. Провладний екзитпол оголосив переможцем із майже 80% голосів Олександра Лукашенка. За неофіційними екзитполами, на закордонних ділянках з таким самим результатом перемогла Світлана Тихановська.

10 серпня 2020 року ЦВК Білорусі оголосила, що на президентських виборах переміг Олександр Лукашенко. У штабі Світлани Тихановської відмовилися визнавати офіційні результати голосування.

10 серпня 2020 року Світлана Тихановська залишила Білорусь та виїхала до Литви.

У січні 2023 року МВС Білорусі оголосило структури Світлани Тихановської екстремістським формуванням. Учасникам екстремістських формувань за білоруським законодавством загрожує ув'язнення. У березні 2023 року мінський суд заочно засудив Тихановську на 15 років за ґратами.

Ставлення до України. На запитання "чий Крим" відповіла: "Юридично Крим український, а фактично - російський".

Сім'я. Заміжня. Чоловік – білоруський блогер, автор та ведучий каналу "Країна Для Життя", білоруський опозиціонер, підприємець, політичний ув'язнений. Подружжя виховує сина і дочку. 20 липня 2020 року після погроз про те, що влада може відібрати її дітей, Тихановська вивезла сина та дочку з Білорусі до ЄС.

18.03.2024 р.