RU

Тіллерсон Рекс

Ексдержавний секретар США

Тіллерсон Рекс
Джерело фото: ЕPA
Дата народження: 23.03.1952

Рекс Вейн Тіллерсон – американський підприємець та індустріальний менеджер, головний виконавчий директор та голова ради директорів нафтової корпорації ExxonMobil (2006 – 2017). Державний секретар США (2017-2018).

Місце народження, освіта. Рекс Вейн Тіллерсон народився 23 березня 1952 року у Вічіто-Фолс (Техас, США). Ріс в Оклахомі та Техасі, основних нафто-і газовидобувних штатах США. У 1975 році закінчив Техаський університет в Остіні, де вивчав інженерну справу (в університетські роки перебував у студентському братстві Alpha Phi Omega, куди до 1968 приймали тільки бойскаутів).

Кар'єра. Почав кар'єру в Exxon на промислах на посаді інженера виробництва, до середини 1980-х очолював службу розвитку бізнесу у газовому департаменті корпорації. Поступово підіймався кар'єрними сходами, в 1995 році очолив спочатку підрозділ компанії в Ємені, а в 1998 році - Exxon Neftegas Ltd - спільне підприємство Exxon та російської компанії Нафтогаз з видобутку вуглеводнів на шельфі біля острова Сахалін. У 2001 році став старшим віцепрезидентом ExxonMobil, у 2004 році увійшов до ради директорів корпорації, з 1 січня 2006 року - голова ради директорів та CEO ExxonMobil. 14 грудня 2016 року корпорація оголосила про відставку Тіллерсона та вступ на посаду з 1 січня 2017 року його наступника - Даррена Вудса.

Згідно з документами, наданими німецькій газеті Süddeutsche Zeitung анонімним джерелом, у 1998 році Тіллерсон став директором зареєстрованої на Багамських островах російсько-американської компанії Exxon Neftegas (за даними самої ExxonMobil, він залишив цю посаду у 2006 році, коли очолив корпорацію).

У 1990-ті роки, бувши представником Exxon в Росії, Тіллерсон відіграв важливу роль у досягненні угоди щодо створення міжнародного консорціуму для розробки нафтогазових родовищ "Сахалін-1", а у 2007 році, вже очоливши корпорацію, зумів відстояти її інтереси в протистоянні з російською владою та Газпромом. У 2009 році забезпечив 30-мільярдний контракт Exxon із Катаром щодо виробництва зрідженого природного газу.

У 2011 році ExxonMobil підписала контракт на видобуток нафти в Іракському Курдистані, що було порушенням законів Іраку і викликало роздратування Вашингтона.

У тому ж 2011 році Exxon уклала угоду з корпорацією "Роснефть", відповідно до якої отримала доступ до нафтових запасів у російському секторі Арктики в обмін на інвестиції російської компанії у заморські проєкти Exxon. Цей контракт був заморожений після введення санкцій у 2014 році, збитки американської компанії оцінюються приблизно в $1 млрд доларів, і Тіллерсон добивався скасування ухвалених рішень. За твердженням британської газети The Guardian, Тіллерсон особисто знайомий з главою "Роснефти" Ігорем Сечиним з 1990-х років, коли той працював у міській адміністрації Санкт-Петербурга (газета називає Сечина найвпливовішою людиною в Росії після Путіна, у 2014 році він потрапив під персональні санкції).

Тіллерсон домагався скасування існуючої кілька десятиліть заборони на експорт сирої нафти зі США, а також зняття обмежень на розвиток проєктів експорту зрідженого газу. Під керівництвом Тіллерсона ExxonMobil отримала у 2014 році чистий прибуток в обсязі $34 млрд доларів і сплатила $80 млрд доларів як податки. Крім того, корпорація продовжувала співпрацю з "Роснефтью" після запровадження санкцій у 2014 році. Журнал Forbes за підсумками 2015 року помістив Тіллерсона на 25 місце в рейтингу найвпливовіших людей світу (за підсумками 2014 він займав 20 місце).

За даними того ж журналу, Тіллерсон володіє 2600000 акцій ExxonMobil, вартість яких за підсумками 2015 року склала близько $240 млн доларів, а дохід їх власника - $27 млн доларів.

Політична кар'єра. У 2011 році зробив політичні пожертвування з власних коштів обсягом $42 800 доларів, при цьому сума надійшла до передвиборчих фондів республіканських кандидатів на виборах різного рівня, включаючи сенатора Мітча Макконнелла, і кандидата в президенти Мітта Ромні. У грудні 2016 року Тіллерсона стали називати серед можливих кандидатів на посаду державного секретаря США у майбутньому кабінеті Дональда Трампа. 6 грудня обраний президент провів особисту зустріч із Тіллерсоном у нью-йоркській "вежі Трампа", і ділове видання The Wall Street Journal висловило стурбованість можливим призначенням людини, яка має "зв'язки з Путіним".

Тіллерсон давно знайомий з Володимиром Путіним. Під час виступу в Техаському університеті у 2016 році він заявив, що знає Путіна вже 15 років, хоча деякі ЗМІ відносять їхнє знайомство ще до часів Бориса Єльцина. У 2011 році ExxonMobil підписала контракт із Роснафтою на видобуток нафти та газу в Арктиці, умовою угоди була можливість Роснафти інвестувати в проєкти західної компанії. У 2012 році в присутності Путіна Тіллерсон і Сечин уклали контракт про спільний видобуток вуглеводнів у Західному Сибіру, після чого виконавчий директор Exxon Mobile зустрівся і з керівником Росії. А 2013 року Путін вручив Тіллерсону орден Дружби.

Колишній заступник міністра оборони США Джон Хамр називає Тіллерсона людиною, яка спілкувалася з Путіним частіше за будь-якого іншого американця, за винятком Генрі Кіссінджера. Тіллерсон входить до ради опікунів Центру стратегічних та міжнародних досліджень. Журнал Newsweek нагадав, що у 2006 році Royal Dutch Shell була змушена продати більшу частину своєї частки в проєкті Сахалін-2 Газпрому, і у 2008 році British Petroleum розпродала свої російські активи після того, як російська влада відмовила у в'їзній візі її генеральному директору, а ФСБ провела рейди в офісах спільної TNK-BP (у 2013 році ці об'єкти перейшли у власність Роснефти), і навів думку Вільяма Браудера, що в ExxonMobil відсутні подібні проблеми.

З 1 лютого 2017 року - державний секретар США.

13 березня 2018 року президент США Дональд Трамп звільнив з посади держсекретаря Рекса Тіллерсона і замість нього призначив директора ЦРУ Майка Помпео.

Особисте життя. Тіллерсон одружений на Ренді Сент-Клер і у них четверо дітей.

Є переконаним протестантом і всі ділові наради починається з молитви.

22.02.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 27 Травня 2024г (Пн):