RU

Вілдерс Герт

Депутат парламенту Нідерландів, лідер Партії Свободи

Вілдерс Герт
Джерело фото: EPA

Герт Вілдерс - нідерландський проєвропейський антиліберальний політик. Є депутатом парламенту Нідерландів з 1998 року, спочатку як представник Народної партії за свободу і демократію, а з 2006 - Партії свободи, засновником і керівником якої він став. Став відомим завдяки своїй різкій антиісламській риториці: виступає за заборону Корану, імміграції з мусульманських країн і проти будівництва нових мечетей у Нідерландах. Є автором скандального, антиісламського фільму "Фітна". Завдяки своїм різким поглядам і висловлюванням був об'єктом кількох судових позовів.

Місце народження. Освіта. Вілдерс народився 6 вересня 1963 року в нідерландському місті Венло в провінції Лімбург, на кордоні з Німеччиною. Його батько народився в Німеччині, проте втік звідти перед Другою світовою війною, переховувався від нацистів і навіть після війни відмовлявся від поїздок на територію ФРН. Після війни батько Вілдерса працював у компанії Oce N.V., займався розробкою копіювальних апаратів, пізніше був її віцедиректором. Вілдерс був молодшим із чотирьох дітей у сім'ї. Вілдерс навчався в католицькому Коледжі святого Фоми у Венло. Згодом Вілдерс пройшов курс підготовки в галузі страхування і отримав сертифікат про закінчення юридичних курсів Відкритого університету Нідерландів (Open Universiteit). Після закінчення школи Вілдерс не став вступати до університету, а вирішив побачити світ. Спочатку він хотів поїхати в Австралію, але на поїздку в нього не вистачило грошей, і він вирушив до Ізраїлю, який згодом називав своєю другою домівкою. В Ізраїлі Вілдерс заробляв на життя, працюючи на хлібному комбінаті в мошаві недалеко від Єрихона.

Політична кар'єра. Після повернення з Ізраїлю Вілдерс із 1983 до 1984 року проходив службу в нідерландській армії, а потім став працювати в страхових компаніях Ziekenfondsraad і Sociale Verzekeringsraad. У 1990 році він зацікавився політикою і вступив до нідерландської Народної партії за свободу і демократію (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, VVD), писав тексти виступів. Вілдерс привернув до себе увагу очільника партії та колишнього голови Єврокомісії Фріца Болкештайна, відомого своєю критикою мусульман-іммігрантів - його Вілдерс згодом називав своїм політичним батьком.

У 1997 році від VVD Вілдерс був обраний до муніципальної ради Утрехта, а за рік став депутатом Палати представників Генеральних штатів (парламенту) Нідерландів від VVD, був переобраний у 2002 році. З 1998 по 2002 рік Вілдерс входив до парламентського комітету з питань демократії та прав людини в Ірані.

Завдяки різкій критиці ісламського екстремізму та висловлюванням проти членства Туреччини в ЄС поступово почав розходитися в поглядах із керівництвом партії. У вересні 2004 року Вілдерс залишив лави Народної партії за свободу і демократію, членом якої він був з 1989 року, і заснував власну партію - Партію свободи (PVV).

На національних виборах у листопаді 2006 року Партія Свободи отримала 6% голосів і 16% - на виборах голландських представників до Європарламенту 4 червня 2009 року.

9 червня 2010 року на парламентських виборах його партія отримала 24 мандати зі 150, посівши третє місце. У липні 2010 року Вілдерс заявив про намір створити міжнародний антиісламський рух, International Freedom Alliance, взявши за зразок свою Партію свободи. У жовтні 2010 Партія свободи підтримала нову правлячу коаліцію, сформовану Народною партією за свободу і демократію і партією Християнсько-демократичний заклик, але не отримала міністерських портфелів.

На парламентських виборах 2017 року партія Вілдерса посіла друге місце, набравши 13,1% голосів виборців і отримавши в результаті 20 місць у Палаті представників Генеральних штатів.

Політичні погляди. Вілдерс є представником лібертаріанізму - ідеології свободи волі. Вілдерса інколи асоціюють із крайніми правими націоналістами, однак він сам енергійно заперечує проти такого порівняння. Він заявив, що "Мої союзники не Ле Пен чи Гайдер... Ми ніколи не будемо об'єднуватися з фашистами". Він вважає найбільшим зразком для наслідування політику Маргарет Тетчер. Зараховує себе до прихильників Ізраїлю, де прожив 2 роки, пропонує запозичити деякі риси їхньої політичної та адміністративної системи. Попри це, став відомим далеко за межами Нідерландів завдяки своїй різкій критиці ісламу та висловлюванням проти еміграції мусульман до Європи. Зокрема, виступає за скасування першої Конституції Нідерландів, яка гарантує рівність усіх громадян, наголошуючи на перевазі християнських та європейських цінностей у Нідерландах над усіма іншими. Вілдерс також виступає за обмеження впливу ЄС на внутрішні справи країни, за мораторій на еміграцію та обмеження участі емігрантів у виборах.

У своїх поглядах щодо ісламу Вілдерс вважає, що не існує поміркованих мусульман, дотримується думки, що ця релігія докорінно ворожа європейським цінностям. На його думку, Коран має бути заборонений і в Нідерландах має бути запроваджено заборону на еміграцію - держава має матеріально заохотити емігрантів, які вже оселилися, добровільно покинути Нідерланди. Як відображення своїх поглядів щодо ісламу у 2008 році зняв документальний фільм "Фітна", що викликав неабиякий резонанс у Нідерландах і у світі. За цей фільм Вілдерс отримав погрози на свою адресу і в кількох судових позовах проти нього зазначалося розпалювання міжнаціональної ворожнечі та ненависті. Сам Вілдерс ці звинувачення відкидає і наполягає на свободі слова та праві на критику ісламського екстремізму. Вілдерс також стверджує, що не має ненависті до мусульман, лише до їхньої ідеології. Попри це, фільм "Фітна" користувався певною популярністю серед консервативних кіл Європи та США.

Особисте життя. Вілдерс був двічі одружений. Його другу дружину звуть Кріштіна. За національністю вона угорка. Вони одружилися в 1992 році.

Цікаві факти. Вілдерс відомий своєю шевелюрою: він фарбований блондин, через це на батьківщині його прозвали Моцартом. За словами колег, Вілдерс цікавиться тільки політикою і в нього не залишається часу на інші захоплення.

23.11.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 22 Травня 2024г (Ср):