RU

Захарченко Віталій

Ексміністр внутрішніх справ України

Захарченко Віталій
Джерело фото: Виталий Захарченко/Facebook
Дата народження: 20.01.1963

Віталій Юрійович Захарченко – міністр внутрішніх справ України (2011-2014) в уряді Миколи Азарова, голова Державної податкової служби України (2010-2011).

Підозрюваний у злочинах проти людяності під час подій Євромайдану. З 26 лютого 2014 року перебуває в розшуку СБУ. Переховується від правосуддя в Росії. 26 лютого 2021 року потрапив до санкційного списку на засіданні РНБО, і був позбавлений усіх державних нагород і звань. У 2023 році позбавлений українського громадянства.

Місце народження. Освіта. Народився у Костянтинівці Донецької області. У 1986 році закінчив Ризьку спеціальну середню школу міліції МВС СРСР, у 1991-му - Ризьку філію Мінської вищої школи МВС СРСР. У 1998 році – магістратуру Національної академії внутрішніх справ України. У 2010-му – Полтавський університет економіки та торгівлі (міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки фахівців). Отримані спеціальності – правознавство, управління у сфері правопорядку, облік та аудит. Кандидат наук із державного управління.

Кар'єра. Трудову діяльність розпочав у липні 1981 року.

З січня 1984 по березень 2008 року - служба в органах внутрішніх справ на оперативних та керівних посадах.

З травня 2008 по липень 2009 року - заступник голови Державної податкової адміністрації у Полтавській області.

З липня 2009 року по червень 2010 року - перший заступник голови – начальник управління податкової міліції ДПА у Полтавській області.

З червня по липень 2010 року – перший заступник начальника податкової міліції ДПА України.

З липня 2010-го – перший заступник голови Державної податкової адміністрації України Олександра Папаїки.

25 грудня 2010-го президент Віктор Янукович звільнив Папаїку та призначив Захарченка головою Державної податкової служби України (незадовго до цього внаслідок розпочатої адміністративної реформи відомство було реорганізовано з адміністрації на службу).

7 листопада 2011 року указом президента Януковича призначений міністром внутрішніх справ України (змінив на посаді Анатолія Могильова).

21 лютого 2014 року Верховна Рада відсторонила Захарченка від виконання обов'язків міністра внутрішніх справ "за перевищення влади та посадових повноважень, що виразилося у незаконних наказах про безпідставне застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї, що зумовило масове порушення конституції, десятки вбитих та сотні поранених громадян”. На посаді глави МВС його змінив Арсен Аваков.

Регалії. Генерал внутрішньої служби України. Заслужений адвокат України.

Втеча до Росії. 25 лютого 2014 року Верховна Рада звернулася до міжнародного трибуналу щодо встановлення винних у скоєнні злочинів проти людяності та притягнення до кримінальної відповідальності, у списку фігурує і Захарченко.

У лютому 2014 року Захарченко залишив Україну. З 26 лютого 2014 року знаходиться в розшуку СБУ. Приховується від правосуддя у Росії.

28 лютого 2014 року уряди Австрії, Швейцарії та Ліхтенштейну оголосили про арешт активів Захарченка з метою запобігання ризику незаконного присвоєння фінансових активів української держави.

5 березня 2014 року Рада Європейського Союзу прийняла рішення про блокування коштів відстороненого Верховною Радою з посади президента України Віктора Януковича, його синів Олександра та Віктора, експрем'єра Миколи Азарова та його сина Олексія, братів Андрія та Сергія Клюєвих, ексгенпрокурора Віктора Пшонки та його сина Артема, бізнесмена Сергія Курченка – всього 17 осіб з-поміж колишніх чиновників та наближених до експрезидента Януковича, які підозрюються у незаконному використанні бюджетних коштів. Ексглава МВС Віталій Захарченко також увійшов до цього списку.

16 січня 2015 року Захарченко зізнався, що є громадянином Росії, оскільки отримав російський паспорт. Про це він заявив, перебуваючи у тимчасово окупованому Севастополі.

17 січня 2015 року російська держкорпорація Ростех заявила, що Захарченко працюватиме в апараті одного із заступників генерального директора корпорації.

25 березня 2015 року включений до складу експертної ради комітету Держдуми з власності, займатиметься питаннями захисту майнових інтересів російських інвесторів за кордоном.

15 серпня 2019 року Печерський районний суд заочно заарештував Віталія Захарченка за підозрою у відмиванні 10 млрд гривень.

У 2023 році позбавлений українського громадянства.

04.01.2024 р.